Nanes po i kup zemra e mu po m'vjen marre kur Gruja e ban veq llafin e pares, Gruja osht prej Polonis dhe ka... | Histori Të Jetës
zemra

Nanes po i kup zemra e mu po m’vjen marre kur Gruja e ban veq llafin e pares, Gruja osht prej Polonis dhe ka…

Nanes po i kup zemra e mu po m’vjen marre kur Gruja e ban veq llafin e pares, Gruja osht prej Polonis dhe ka… – Pershendetje jam nga Kosova qe 20 vjet ne gurbet jetoj veq per te punu i martum me polake qe 10 vjet e ma teper jemi bashk kem fmij. Fillim kaluam shum mir u dashurova me ta shum e bukur e gat e mu doke e afert familja Kosov nuk e dike qe jam lidhje me ta smujsha me ju than se familjen i kam ne za veq per mir qe sa vite prej babgjyshit e deri nipa kurr nje fjale te keqe sun e thot per familje tone jem njerz tokes e te vendit qe kemi dhan per Kosov. Nana u merzitke qe spo martona saher shkojsha kosov kshyrshin mem qit me dal me qika po prej zorrit dilsha gjejsha arsye diqka qe spo pelqen dhe kshtu kalun vite. Knej polakia bojke presion ajo banojke me ni banes me do qika qe ishin ardh ktu me punu pa letra ajo skish letra. Une kam pas biznis i kam pas punt mir i kam ndihmu dhe familjes asajna atje ishin kan varfen po i ndreqen senet banes re e ni dyqan mir i qelen syt. Edhe ajo mbojke presion martom tregoj familjes per mu, mu idhnojke mqojke foto me do shok per qafe si kercnim une e dojsha shum kisha frig po e hupi. Edhe pse familjes kishin fillu me dyshu qe kam naj te hujen une ju tregova u merziten vllaznia sum folshin thoshin qka do tish kan veq e nacis polake jo ku gjete ti kto te paska mallku zoti ktu jan veq per pare e pijn raki e hajn mish thiu pa ja nal. In nuk kam ba keq kerkujt njet kam punu si fmij jeta jem u kan veq pun pun mi nimu familjes e tanve. Si u martova erdhem kosov pushim familja e perbiti dyqysh kit pune. Une falimentova me hupi firma ajo shtatzane gati pa lind nejse na lindi fmija un kisha pare konto te mledhta menojsha qa me qel diqka po mos me ia nis me i prek ato pare fillova me punu si puntor me ni firm tjeter kjo ia nisi problemeve sdojke me nejt me bebe banes u deshke me lan punen me majt un fmijen kjo me dal me shoqe shok shkojke naper neja e han mish thiu e pi vodk si uj e pa martu i kom than nse don me kan me mu ska alkol ska mish thiu po ska problem thojke e respektoj menimin tand e tash thot une shpi spo ta bi po ha jasht me shoqe tmija une per ni burr nuk ndryshoj kurr harro. U lodhsha banes me bebe jasht npun kurr pa pushu mu lodh shpirti prej saj moren vesh edhe kosov po edhe ka familjart e mi e pashin krejt kjo Beben 6 mujsh Ma ka lan vet naper neja me turli shoqe e njeri kjo tan kohen lypke pare edhe pse falimentova thojke am paret e kontos thash edhe atu pare sduhet me i hanger po duht me i shti diqka bisnis atu tonat jan pse pom ban presion shum shpejt kemi me ba diqka. Kjo u msu me jetu pa gajle veq per trup vetin fmija si interesojke kejt un e kam rrit i thash so mo jeta dil me gjithkanin ha pi rri hazer veq restorana blej merr pare e meno veq qysh mu dok e gjumin banes tande 6 vjet qet jet e ka jetu nonstop me mu. Tash je nan ki fmi fmija don nane skem firm duhet kaniher buk edhe te shpija me ba. Pin hapa nervave nonstop i dhem kryt kurr fest si ban fmis as vetes kurr ska harmoni familje ton sta qo mallin e grus veq menen te parja gjithqka lidhet veq me paren ku pernime mkish mallku zoti me kit gru marre pom vjen para familjes kur e ban veq llafin e pares spo muj mo me ja mshef se pe kallxon vet. Nanes zemra po i kup kur pe nin tu fol ato ashtu eh more djal qa i bane vetit. Prej se u martu mo kurr familjes as ni cent sja kam qu kjo sum len kercnon ta marr fmin sta la me pa kurr i uren tant sma do familjen veq tu fol keq per ta per prind mi motra vllazni mi deri edhe per kunat thojke pse sshkon ajo me punu edhe 200 ero boll jan po prit pi burri ia spjegosha ata jeton katund ska transport privati e man kohe pa kohe e fmijen ku mi qu me i kshyr ka marr vesh fjalt e saj edhe grat e familjes kjo pushim atje edhe ha pi prej durve tynve edhe perkesh e injoro e flet edhe atje polonisht i kom than sje e detyrune me msu shqipe po bile fmijes para prinve mos mi fol polonish po fol anglisht ajo veq e kryt e vet sillet me nerva I thojke djalit “kur**” nana thojke qka o ka thot o djal Hajt thojsha nan se kjo flet at gjuhe e vet i kan ket fjal njejt po kuptim dryshe po nana sbajke za veq flaka permrena i ka dal. Kam nimu shum e kejt fmin kam dasht me i pas tanat me u rrit mir fmive familjes tem kosov si ka mungu kurxho prej kolice krevet lodra shkollim une ja kom muncu i kam pas muncit po elhamdulillah kejt mir jan veq mu me erdh tash puna kshtu me rrit fmin tem ne zhurma probleme pa dashni sdi a mu nda pergjithmon se mos po ia boj ma keq ktynve sdi jam izhgenjym njet shum.