Nane po du me t'pa se paku 1 here se jam me semundje, e di qe je gjalle dhe po behesh sikur nuk din asgje por... | Histori Të Jetës

Nane po du me t'pa

Nane po du me t’pa se paku 1 here se jam me semundje, e di qe je gjalle dhe po behesh sikur nuk din asgje por…

Nane po du me t’pa se paku 1 here se jam me semundje, e di qe je gjalle dhe po behesh sikur nuk din asgje por… – Pershendetje histori te jetes jam aj djali qe kerkoj prinde biologjik vendosa te shkruaj prap duke pare te arsyshme qe te njof anen time tjeter apo duke kerkuar gjithmon identitetin tim se pari ju informoj gjithve se e djela shqiptare elvis naci etj nuk merren me keto qeshtje i kam kontaktuar moti pasi ne jemi nga kosova nuk merren me kto gjera e dyta une kam ber gjygj dmth ka qen dera e fundit ligjore per kerkimin e prindve biologjik mirpo pasi qe dokumetet te cilat posedoj jan fallce ska asnje menyr per ta kuptuar ket gje e vetmja gje qe me mbetet eshte te lus prap ket publik shum te rrespektuar nese dikush ka ndonje rast vitit 87 88 90 dmth dikun mes ksaj periudhe lindja ne prishtine jo e sigurt pasi gjitha adoptimet jan ber prej prishtines dmth gjith ata femije qe adoptohen lindjen e kan ne prishtine pa marr parasysh ku kan lind pasi qe edhe ket pist kerkimesh e kam ber ne arkiven e spitalit ne prishtine ku ne kto data nuk perkon asnje lindje asnje grua qe pershtatet me leni te femijes djal ose lindje pa identitet te babait pasi qe lindjet e femijeve dhe adoptimet kan krejt tjeter konetacion dmth nese lind femija ne qfardo vendi ne ks dhe vendoset per adoptim ne letra i del se fmija ka lind ne prishtine keshtu ka qen deri 99 para lufte per mas lufte nuk e di si jan procedurat mirpo edhe ashtu adoptimi im nuk ka qen procedural por thjesht heqje qafe nga ajo “nene” qe une per ket gje nuk di se a ta fajsoj apo jo mirpo kushdo qe eshte let behet me e gjall pasi se edhe une vuaj nga smundje dhe kam deshir shum se paku ta njof te marr nje pergjigje direkt nga ajo ose edhe ai pse jo pasi une kerkoj te dy prinderit jo vetum nenen mendoj se ka ardh momenti i fundit per tu ber te gjall dhe ta thon te vertetn haptas se kan ber nje gabim mirpo ky gabim te jet pak me i let pasi pendohen dhe te japin at pik dashurie per te cilen pata nevoje nje jet te ter sa do qe kisha perkrahjen e prindreve adoptues prap mungesa e gjakut tend ndihet gjithmon mos harroj te ceki se prinderit adoptues ka vite qe kan vdek dhe une jam mbi 18 dmth person i rriturr me vet faktin se kerkoj per vitet 87 90 duhet te kuptoj gjith ata komentues nese lexojne ket histori ne tersi une ju bej thirrje atyre prinderve se siq me sollen ne jet pasi me mbajti ajo nenen per 9 muaj ne barkun e saj dhe isha nje barr apo nje person ne trupin e saj ta bej zemren gur pasi askush nuk mund ta ndaloj nje nene te bashkohet me copzen e trupit te saj mishin i cili mori formen dhe shpirtin pikrisht ne trupin e saj mora nje copze nga zemra e saj te mos vuaj me oj nene behu burrnesh qfardo situate te jesh dhe fol fol ate qe te takon mos mbaj nje pjes tenden larg per asken pasi qe une isha dashuria e par per ty mos degjo se qfar thon njerzit pasi ata gjithmon flasin cfar eshte ber me nuk ka kthim prapa andaj beso ne veten dhe kerko ate qe te takon se bashku mundemi mundeni kunder gjithve kunder gjith botes pasi ne kohen kur me linde ishe kunder gjith botes pse sme hjeke bile pse pse pasi une jam i lendur ne jet pa identitetin tim dhe pa kafazin tim, behuni te forte cilido prej jush dhe lajmerohuni pasi e di se jeni gjall dhe beheni sikur sdini asgje e di se ket histori e lexoni te dy mirpo nga pamundsia e njerzve te dyt kerkoni qe te mos jet e vertet kerkoni qe une sikur te mos egzistoja mirpo ja qe egzistoj fal zotit dhe pasi qe egzistoj kam edhe te drejt te jem i lumtur apo i qete!