Me ndalonte edhe ne rruge, por familja esht gjeja me e shejt dhe te jetosh me koken lart nuk ka gje me te bukur! | Histori Të Jetës

Me ndalonte edhe ne rruge, por familja esht gjeja me e shejt dhe te jetosh me koken lart nuk ka gje me te bukur!

Me ndalonte edhe ne rruge, por familja esht gjeja me e shejt dhe te jetosh me koken lart nuk ka gje me te bukur! – Pershendetje histori e jetes, dua te shperndaj edhe une nje histori te jetes ju lutem dua te jem anonim, atehere historia ime vazhdon keshtu, jam nje grua e martuar tani jam rreth moshes 40 vjeqare, me familjen kam qen mire edhe burrin e kam te mire me kupton shume, dikur jetoja me nji fshat, po burri kishte qef te vinim ne qytet per nji te ardhme per femijet, e shitem shpin ne fshat , po kur erdhem ne qytet nuk na delnin leket me bler shpi se ne qytet kushtonte shpia shum, dhe u detyruam e morem nje shpi apatrament me qera, kam ndenjur 4 vite rrjesht aty, apartamentin qe e kishim, ishte shum afer me pallatet e tjera, dhe une qe isha mesuar me banesen time, ishte shum e veshtir te jetoja po halli qar nuk te ben, burri me punonte, jetoja me vjehrren, ehe une isha ne pune punoje me nje parukeri, aty posht pallatit, une ne fakt vij nga nje familje e mire, qe nuk me kish ber vaki nje gje e till, qe une do jua tregoj tani, sa her dilja ne ballkon per te nder rrobat shikoja nje burr qe nuk i heqte syte nga ballkoni im, ishte perball me ballkonin tim, edhe katet ishin te njejt, une nga qe nuk me kish ber vaki noj her , fillova te sikletosem shum, edhe fillova mos te dal me ne ballkon, ja beja kafen vjehrres, e me thonte hajde se perher e kena pij bashk, i thoja jo se ka fillu te me bej dam , e u merrsha me punet brenda, e pash qe ishte tip shum i keq edhe si manjak , edhe ju lutsha zotit, o zot mos me injoro, te mbaj familjen shendosh, kur nji dit duke punuar ke puna , vjen nje grua ter nerva, dhe i them qfar ke, me tha qe esht nji tip aty ke aj pallati nuk len njeriu pa i fol, edhe me tregoj se dhe qar kati rrin, ate e kishte ngacmuar shum her, un bera sikur nuk di gje, edhe e pyeta po a din gje aka familje ai njeri, me tha ka, po ate gruan e atij nuk e shef njeri, se ky se len te marr frym, aty sikur u qetsova se thash te pakten ka familjen e vet e do me largohet, po aj njeri shum i lig, nga qe nuk dilsha ne ballkon, aji me ngacmon nji dit ne supermarket, fjalet qe i fliste nuk i kuptoja fare se qar fliste, une nga frika edhe ushqimet nuk i mora te gjitha ika shpejt ne ashensor, kur shikoj ket tipin mbasmeje, o zot sikur po me binte te fiket, per fat mu hap ashensori shpejt dhe ika, nji dit tjeter me thot burri hajde rrim ne ballkon e dola, thash kur te jem me burrin thash nuk do shikoj aj prap nuk ju heqte zanati i keq, kur nji dit tjeter po shkoj ke puna ky me kishte dal ne rrug edhe llomatiste, kthej koken nga ballkoni i shpis time burri, kishte qen tu me par mua, kur kthehem nga puna me pyet qfar te tha aj tipi i thash burrit, te betohem se nuk di gje , se fliste po asnji fjal nuk ja marr vesht edhe syt nuk ja hidhja me te vertet, po qe mos te zihet burri i thash me ka then filanja, se te gjitha i ngacmon, me thot burri po te tha noj gje noj her tjeter do me tregosh ok i thash, po pas dy minutash tha burri qenka tum me nxjerr pun tha me gjet nji arm, o zot thash me veti, na ruaj o zot, nji dit po ikja ke motra se e kisha motren afer, kur ky tipi me zen rrugen me makine dhe me thot, fliste shum trash u dukte nga dialekti qe ishte malok shkodre, me emer manjak,, me thot qe shpin e shes per ty e kam edhe biznes gjithqka i vej ne shitje per ty, te gjith trupi po me dridhej, i thash me le te qet, se kam nji vllazni te madhe, dhe do ju them per kete te betohem, po zhduku nga jeta ime, aj prap filloj me ato fjalet e veta, une as nuk kisha guxim ti thoja motres, se me vinte turp, vetem i thash motres hajde me qo ne shpi se kam marramendje, shkoj ne shpi ju betohem, kam bere lek ne njet, naper vende te mira thoja o zot largoje te keqin nga familja ime, o zot nuk isha nji njeri qe te me merri fytyra,te nersmen burri po rrinte ne ballkon, kur me thirren me thot hajde pak, he i them thot e sollen ate manjakun me makine e paskan, rraf e paskan ber pershesh, ua aty bertita nga gzimi e thash o sa mir ja kan ber, edhe burri kishte ngel tu me par, i thash burrit , po aj ishte manjak te gjithave ju flet, doli gruja e atij tipit keq me e marr me gjith vajzen, gruan e shkret e kishte te mire, po mjer fati i femres,, kaluan disa koh kur nji dit shkoj me qunin e madh ke doktorri , ishte djali 13 vjeq, kur me ngacmoj ne sy te djalit pa pik turpi, i tha djalit e ke mamin e bukur, enderroj tan naten kur flej, tamam manjak, djali mori guret duke i gjujt mu be djali keq, kur nji dit djali kishte kap nji kaqavid, e filloj doke i fol djalit, i them edhe babi e din qe esht tip i keq, mos u merr me ze, mami kurr nuk gabon, jo me ate manjak po, me asni, kur me thot quni se e ngacmon edhe shitsen e supermaketit, te gjithave grave e vajzave te lagjes ju flet, kur nji dit vjen burri ne shpi e me thot e bleva shpin, i thot djali po si e bleve thot pa na than neve fare, thot neser do shkojm ta shofim, ikem e pam neve kishte bler nji shpi te vogel shum larg prej aty ku jetonim, femijeve nuk ju pelqente, po une kur mendoja se dhe nji kafe se pinim dot rahat e thash shum bukur qenka, leket i kishim ne bank pak me kredi. E hyrem ne shpi jetojm te lumtur, lagja shum e mire, jam shum e lumtur me familjen time, familja esht gjeja me e shejt edhe te jetosh me koken lart nuk ka gje me te bukur, ju pershendes te gjithve.