Ju t'jashtit na thoni ne Kosove pse spo punoni por ju 800 euro i hargjoni brenda jave... | Histori Të Jetës

Ju t’jashtit na thoni ne Kosove pse spo punoni por ju 800 euro i hargjoni brenda jave…

Ju t’jashtit na thoni ne Kosove pse spo punoni por ju 800 euro i hargjoni brenda jave… – Pershendetje desha tshkruaj edhe un dicka e di se do e zgjas. Faleminderit se pari nga ju qe na mundesoni te shprehemi.Kur kam qen me e vogel ne familje me punonte veq babai pasi ne femija ishim te vegjel ,kishte kur babain se shikonim me dit pasi punonte dit e nat te na siguronte pak te ardhura dhe per fat tkeq pas gjithe asaj pune te madhe qe bente smund ti mbulonim tgjitha shpenzimet , kishte dit ndoshta qe hanim dhe buk thate se per veshje mos tflasim ndoshta shkonte viti ne shkoll me nje pal pantollona . E me e keqja se duhet ta linim veten tone anash per qfare ? Qe te mlidhnim para qe kur tvinin familja nga jasht tkishim qfar tju qesim dark si me se miri kur vet nuk vinte ne shprehje thanim aq mir , dhe e dinin fort mir si e kishim gjendjen financiare dhe vinin rrinin tre muaj ne shtepin tone ne flinim ne tok dhe shtreterit tone ia leshonim atyre . Dilnin per tu shetitur shkonin ne pushime jo se jam diqka kunder kesaj se paraja e tyre eshte dhe kurr skemi kerkuar diqka ne kembim , po pasi u rritem ne femija ne tgjith hym ne pun dhe babain me se lem te punoj pasi ka dhe moshen dhe dhimbje, dhe familja jone ne mergim na nxojn kryt a kini pare pse mju qu kur ne fakt kurr jeta tyre sna kan ndihmuar , kemi bo pare vetem se pijme nje kafe qe kushton 50 cent ? e kjo kafe qe po ju pengon shum jo veq familjes time po ndoshta 50% qe jetojne jashte . Cfar po mendoni ju se do rrime gjithe diten ne shtepi vetem tju tregojme ju se jeta ne kosove eshte shum e veshtir se ndryshe nuk kuptoni si duket . Un vet punoj ne qender tregtare dhe shumica te jashtit kur vijne ankohen se jane cmimet e larta te ushqimores , ju ankohi? Po ne qe jetojme tgjith vitin ketu qfar te themi se perballemi me keto cmime cdo dit ? Themi se marim 800 euro ne muaj duke i bashkuar rrogat dhe mergates i doket shume ?? Dhe gjithmon qfar degjoj eshte “ yy sa shum ku po i leni ton kto pare? “Ku i leme tju tregoj pasi jeni shum te interesuar te dini . shkojne per energji elektrike , disa shkojne per uje , disa per mbeturina , dru, 200 me se paku shkojne per ushqim edhe them drejten nuk eshte se hajm lluks po ne krahasim me buk that jemi shum tknaqur , pjesa tjeter barna dhe normale rroba (dhe nfunt nuk tepron asnje cent per ta ruajtur). Dhe jo te dashur mergat cmimet nuk rriten kur vini ju , sikur te ishte ashtu do jetonim si me se miri ne . Dhe sa per respekt eshte e vertet ndoshta shumica nga kosova kane humbur respektin , po dy her me shum kane humbur respektin disa nga mergimtart ( te kuptohemi se jo te gjith si te kosoves si te mergates smund ti fusim ne nje thes) , si tregova me larte qe punoj ne qender tregtare dhe sigurisht se me bene te mirem nga njerezit nga me te ndryshmit nga ata me te respektuarit deri tek ata me te injorantet . Kur vijne pushimet verore apo dimrore te them te drejten me gerditet puna ime , pse? Se vine disa nga te jashtit tflasim per femrat me shume stregojne pik respekti vetem se punoj ne nje qender tregtare ? Dhe me vjen keq se shum nga grate sillen shume me ndryshe kur jane vetem dhe 360 shkall ndryshojne menjeher kur vjen bashkshorti i saj thua ska me engjull se ajo , kur para dy minutave ndoshta na kane ranuar me fjale, kur largohet prap bashkshorti na ranojne thuajse ja kemi shikuar burrin me nje sy tjeter ? ( flas per veten time )Jo te dashura femra nuk ta shikoj te dashurin me sy tjeter po eshte normale tflas me te ashtu si me ty e bej nga respekti dhe sigurisht per tju ndihmuar per ndonje gje pasi eshte puna ime, dhe sinqerisht me vjen keq te them se ka ksi lloj femrash se te miren ta kthejn me te keq shkurt sikur te jene te semura , ndoshta dhe jeni perballur dhe ju me shum raste ndoshta dhe me te vertet ju kane shikuar te dashurin ose e kane ngacmur para syve tuaj dhe mendoni se tgjitha puntoret jane te njejta , ju lutem sikur un mos i fusni tgjitha me nje thes mos ja ktheni me tkeq dikuj vetem se jeni sprovuar diku tjeter. Mundohi me cdo kusht te ulni familjaret e juaj dhe te tjeret dhe mendoni se jeni me larte vetem se i kini disa letra dhe para ? jo mergat e dashur me vjen keq tju them se respekti dhe dashuria ju ben njeri