Jam prap çobani,nuk vlen miresia e nuseve kur e prishin me goje gjdo gje,ato jane si lopa ime qe... | Histori Të Jetës
Jam prap çobani,nuk vlen miresia e nuseve kur e prishin me goje gjdo gje,ato jane si lopa ime qe...

Jam prap çobani,nuk vlen miresia e nuseve kur e prishin me goje gjdo gje,ato jane si lopa ime qe…

Jam prap çobani,nuk vlen miresia e nuseve kur e prishin me goje gjdo gje,ato jane si lopa ime qe…-Jam ai çobani qe para disa diteve shkruajta historin time.Pershendetje te gjitheve, uroj qe viti I ri 2021, te jus jell te gjitheve atyre qe kan nevoj, nga nje çekiç nga 5 kila, qe ti bien kokes vet dhe ndoshta do ju zgjerohet horizonti. Po ashtu ju uroj shum lumturi, shendet dhe dashuri. I lexova komentet qe kishi shkruajt, se disa me kishin kritikuar, jam shum i lumtur qe asnjeri nuk kishte shajt, se un I shajta tegjith ata qe do me shajn, ata qe me kritikojn I nderoj eshte ne regull, kritikat I pranoj, por dua dissave te ju pergjegjem. Nji dit qe u desht me I mjel Lopet, sa filluam me I mjel dhe kurr arita te ajo lop qe ka meshum Temel u ndal Korenti, ahh thash gjunah, hajt se emjel me dor. Nji te kap nje Kov dhe fillova me e mjel me duar, mu lodhen gishtat, thash ndoshta zdo mund ta shkruj historin time, dhe mir vazhdova, kurr u mbush kova me temel, ajo lopa nji te ra me shqelm, e derdhi temlin. Ja hoqa Taxhin qe ta denoj, sa ja hoqa taxhin ajo beni MOOOOOH, ja vura, mir, filloj me henger dhe prap sa ja hoqa, ajo prap MOOOOOH, thash eh lop ti kenke per Kryeminister eh mir. qesha kurr e derdhi temlin: Me shkoj mendja te ato motrat e nuset qe jan shum te mira dhe me goj e prishin, ateher sja vlen as ajo mirsia e tyre, jan si Lopa ime, gjith at Temel dhe ma ne fund e derdhi koven. E tash me shqetesimet e komentueseve, disa kishin shkruajt se kam ven shum nene, e ligje, ku ta di un ca shkrujshin. Ato Ligjet e Nenet i kam ven se kam disa arsye: Un jam nje djal sic e keni lexuar nga historia, por baba jem ka edhe 7 Vellezer edhe kam 4 Halla, jemi familje shum e madhe. Baba jem mi ka tregu historit e familjes ton, Axhallart edhe hallat i kam pa shkoll, si un vet, e me tregojke, se kurr vinin hallat se keta kann jetu gjith bashk. 8 Vlellezer te martum kann qen krejt bashk, kann henger buk bashk, e kurr vinin edhe motrat me burrrat, e me fmit beheshin nje Kompani. Po cka ka ndodh nje ma e keqa: Njera nga Nuset e axhes tem, se tregoj cila, kishte ndodh lloj Ku*ve dhe kurr kann ardh hallat me burrat se flejshin nga 5 net dhe ajo kunata e babes tem qe ishte pak e ati lloji ashtu, ka fillu me lujt bisht, me njerin nga dhendoret, e pas nje kohe, ai axha i paska zbulu, edhe eshte be nje Vr*sje. E pastaj Halla i ka dal burrit vet ne mbrojtje se sesht ashtu , e ku ta di un, e vllezerit ndermjet jan Reh, e kshu qe u be remuj. Po kto aq mend kann pas, i kan torturu grat e veta, se dy gra ne Maxhe kann be buk per gjith at kompani. Kurr kam degju keta histori, kam ber ca analiza dhe kam ven ligjet e mia per familjen time, se kurr isha edhe un femi ishim bashk, e skishim mundesi te mesojm, se shum fmi jemi kann. Ajo tradit na beri qe mso kemi shkolla ne femit dhe te behen Ku*valleke e mas*aralleke ne nje shtepi. Si do mesosh ti ne nje ship ku as librat sti lan ne nje vend ti tollovitin, zhurma e madhe, nje pisket, tjetri kendon, tjetri qan, ajo bertet, ai e shan vllain, a tjetri bertet poashtu, e shahen vlla me vlla, e bertasin burrat, se zbien dakort. Ma e keqa eshte se krejt jan pa shkoll dhe fillojn te mbahen se din shum, njeri behet doktor, tjetri politikan e jep e mer per politik, e tjetri eshte fillozof, e tjetri behet Hoxh, eshte katastrof ne nje tradit te vjeter te jetosh. Po e dini se Kunata duhet ta pyese vjehren dhe kunet a mund te shkon te baba, keshtu jan tradita e vjeter, e babes dth. vjehrit me je vesh çurapet,. E te cohet heret ne mengjes e t eben kafe, e te pres e percjell mysafir. Ti si grua e ndonjerit ske asnji te drejt, edhe kurr te duhen rroba te mbrendshme, i mer vesh vjehri se nusja duhet te bleje rroba et mbrendshme se duhen pare, e ai jep pare te blehen rrobat e nuses, apo kunati , ai qe i mban paret e krejt kompanis. Mjer ata nuse qe jetojn ne ato shpia, se ata skan asnji te drejt. Po njeri nga vellezerit e babes ka qen ma nervoz, ai i ka reh grat, edhe kunatat i ka reh me dru qimbeti. E pra un si çoban kam mesuar nga keta te kaluarat dhe vendosa me e ndryshu jeten time dhe te familjes time. Ata qe me kishin than se mund te bahem president, Falm shum per respektin, po e kam mendu, se nji dit beja muhabet me Lopt e i pyesja, he moj Lop e tarak e vica, cka mendoni , a jam un per president, ata krejt i lujten bishtat, njera ma von e tjetra pak ma von e mora vertetimin se po. Thash po ata qe jan kan presidenta pa shkoll, ata nuk din as nenshkr**in e vet ta ven dhe ne seanca e ushtrojn nenshkr**in. Po e mendova se edhe Kryeminister mundem, se e kam mesu se kurr ja hek taxhin lopes ajo ben MOOOOOH, e thash nese e ke kuptu ket mundesh edhe kryeminister me kann. E mbaroj historin time, po deshta te ju jap pergjegje se kishi shum marak E ata qe duan temel bio, i theras te vin ne stallen time, le te behen nga 4 vet dhe secili e mer nga nje cic te lopes e thith aty dhe kjo ehste e fresket e BIO. Po per ata qe than se ju tregoj fen, Un kam pyet disa Hoxhollar per ket pun, me kann than se nuk eshte islame me ja vesh curapet vjehrit, e Muhamedi a.s. qe ateher ja ka dhen te drejten femres, e ne me traditat tona ja marim te drejten, ashtu si na pelqen neve, i marim nuset i lam ne shtepi qe baba e nana me e rujt nusen e ne bredhim gjithandej, po as kjo seshte islame. Pak shaka, ju pershendes