Ish i fejuari me kishte mar per pasuri,kur u ndava njerezit thonin se nuk te mer askush,por sot jam shum e lumtur me burrin tim dhe kemi... | Histori Të Jetës

Ish i fejuari me kishte mar per pasuri,kur u ndava njerezit thonin se nuk te mer askush,por sot jam shum e lumtur me burrin tim dhe kemi…

Ish i fejuari me kishte mar per pasuri,kur u ndava njerezit thonin se nuk te mer askush,por sot jam shum e lumtur me burrin tim dhe kemi…-Pershendetje dua te shkruaj historin time para disa vitesh familja ime perban 5 antar prindrit dhe 2 vellezit dhe un .Une isha motra e vetme ,por kur urrita filluan pak kto konfliktet me vellain e vogel qe jetoja me ta,por me fynte shume me fjalen e tij .une ne fakt kam pak problem .ose si ta quaj e lindur nje difekti vogel ne paraqitje ku me thoshte se ty nuk te merr njerri na ngele ne dere sepse na qe kisha probleme ne paraqitje time dhe na ngele ne der me lendonte shum kjo fjala e shum shum fjal te tjera me thonte une vetem qaja e thija o Zot pse jeta ime kshtu pse te vuaj une dhe sa here me thonte vellai kshtu po mendoja ky thot se nuk me merr njeri .mbysha 18 vjeç nje dit po dilsha e sheqeruar nga familjaret e mi .po hecja ne parg u shkembeva me nje djale ne sy me pas u ndava me me personin qe une isha sheqerim.dhe ai po me priste aty lart .mu afruar me dha doren dhe mu prezantuar me t po ashtu dhe une .me ftoji aty afer per kafe.nejtem 2 tre ore duke folur shum gjera ishte i veshur me nje spotist me nje ngjyr se nuk me pelqente shum,por ai po fliste shum mir bukur dhe mua me pelqeu kur fliste ,po ashtu mu kujtuan dhe fjalet e vellait ne shpi dhe mendoja te gjej dike te jem hehat nga im vlla duke folur gjat e gjer.me tha se une vij ke shpija jote e te kerkoj doren per nuse mu duk e pabesushme kjo qe fliste qe ne takimin e par ,aty po mendoja se po me del fati .me kekoj numrin ja dhash ,me pas u larguam dhe vazhdoja te flisja ne tl e shpis se nuk kisha celular .une i thoja nese dikush te don hajde ke shpija me kerkon te prinderit e mi .po thoshte ai vij une se te dua shum.kaluam nje njave ne tl .ku po methoshte se dovij ne dark ke shpija jote .une as prindrish nuk i kisha treguar se kisha frik ,se mbase ky djal tallet me mua .dhe mendoja se mund te me bertisnin prindrit ku e njofte kisha frik ,kur ne dark ke ora 8 ra dera e pabesushme kur erdhen mrena babi im sapo kishte ardhur nga puna jo mamaja e atij djalit i tha o krushk kemi ardhur te kerkojme doren e vajzes tende per djalin ton .babi ngali i shokuar sdigji tha ska then goca gjo .gjithsesi kaloi ora hengrem dark .folem shum .dhe babi ra ne dakort nese duan pse jo tha .u gzova shum . Por nuk dilsha shume me te se gjente protestin qe kam pun .dhe nuk po e njohja shum .pasi vendosem te bojim fijesen nje drek qe te ndrojim nishanet . Une nuk kisha vajtur ke shpjija e atij .ate dit kur bom fejesen ate nat shkova ,ke shpija e atij ai ishte ne pun se punonte kamajer .ne muabet e siper me vjerren me tha dote tregoj diçka por do jet sekret me meje dhe teje po i thash çesht ,t ka qen i martuar dhe ka nje femij vajze .aa thash por nuk me ka thene ai kte gjo .pasi erdhi nuk i thash gjo ate nat te them tedrejten e doja aq shum se u dashurova marrezhisht me ket djal.ishte ora 12 e nates kur erdhi .ishte hera e par qe une shova me nje djale ne shtrat ,dhe vir.gjerin ai ma mori gjat mardhenjes ai me thoshte se po meçudit ,pse i thash po ti per here te par dhe dinke te bonke se** ,dhe me thonte se po me lejne pershtupje levizjet e tua se e ke perhere te pare e cudiçme ,dhe une si me te qe sbme ja ktheva po pse kot i shohim filmat .skanaj shkence dashirija .dhe kaloji ajo nat si kaloi .por une nejta njejave .dhe paitreguar familjes time sepse e doja .edi qe kam bo gabim .dhe kur i thash te fejuarit pse nuk me ke treguar se keqen i martuar dhe ke njefemi .po ti nuk do mpranosh me tha, une tash jan nda me ta çke ti me thoshte .eqekshtu pak koh .pa e ditur prindrit e mi,ai vazhdonte e u sillte mir me prindrit e mi .dhe mamaja me thoshte se ti nuk e ke hak ate se esht i mir .sme vinte mir .se une pak ashum e kisha njoh .u punesuar me baban tim kur dajim llogarin e lekesh ai ja merrte fsheruzi babit leket .mijepte mua nje 10ce .dhe babi se kuptonte kte ,dhe une nuk tregove, nefakt e doja shum .ishte dashurija e par .kur dilja mu dukte vetja si princesh me ta .dhe kur takonte dike .se mbaj mend se takova nje vajze me tha tuj se jam motra dhe une si budalle motra .eshte keq kur dashurojesh me dike .dhe bona sic tha ai. Rradh her dilja per kafe .koha po kalonte kur ai mi merrte leket me jep ca lek se me duen .kjo sme pelqente aspak sa her qe dilja me kerkonte lek te them tedrejten i fshija ne per breg ne zonen e ndaluar .koha kalonte ai po fillonte te hapte goje ti je kshtu je e keqe .une prap e pranoja se isha zhytur ne dashuri .sa dhe kur u vishja u vishja sic don ai . Edhe pse kisha deshir tu vishja pak me bukur me te shkurtera .i eliminova kto gjera nga veshja vetem sepse e doja .por dashurin e ati ndaj meje nuk kishte se po e kuptoja dita dites, sa here me merrte ke shpija e atij kur bojim mar.dhenje .une do boja çdonte ai shum e shum gjera qe mua me vjelleshin.dhe kur e kujtoj dhe sot mvjellet , prak koha po kalonte kur e marrin vesh prindrit e mi se ka qen i martuar dhe ai tha ajo me ka trsthtuar .dhe prandjaj kalondar.kaloji dhe kjo xhdo bojim prindrit ishte vone per ndarje ,e ashashkaluam kte punen e martese se tij .Por une po vazhdoja ta njihja pak e nga pak kte njeri .ai asiher nuk medonte mua .se me sa kuptova ishte martuar nga inati marteses se par ,filloji me u sjell ashper me mua ,une nuk tregoja familjes time se mendoja se domethonte se vet e gjete ,kisha frig u shmanga .e kuptoja se dilte me femra tjera mesa dukej ai donte te perfitonte nga une sepse kisha pak gjendje te mir ne ekonomi.ai aspak nuk kishte gjendje ne shpi dhe kte se mendova nga qe e doja shum, por ai kurr nuk me bleu dick.Apo te haja nje dark me ta jo kurr nuk ndodhi ,koluam fejes me ket djal 9 muaj po thuase ma nxiu jeten ku djal .dhe nje dit ne shpine time dhe mori makinen e babit tim .dhe nuk po e kthente ,u thoja po ku e ke makinen ktu atje thonte po thuase kaluan dy jave qe e kishte marr makinen dhe nuk e kthente .kur vajta nje nat atje ke shpija e tij ai me merrte me temir aty tha motra e tij tregoj drejt se e kam marr peng se ke borrxh se nuk ja jepshim pengjit se dojin leket me pas me dergoji mua atje ke pengjit ku kishin marr makinen .ato me than bir leleket dhe merre .por me sa dukej ishte nje njestufikim per te marr nje dor lek ky nga une .se mbase mendonte se ne e duam e bojm dhe kto gjo per to.por jo.nuk shkoj ashtu siç donte ai .ai me sa dukej donte te oerfitonte nga ne nga un. lajmerova babain se e kisha larg vendit.edhi .dhe vojem ke ai ke shpija e atyre .itha babi im krushkut pse keshtu ai zdigjo por kur nuk ke cun per te martuar pse me edhe ne der se nga respekti jot ta dhash vajzen se me maltretue krarorin ,ai as qe doli fare nga dhoma ishte ne gjum ,vojta une ke dhoma cou i thash ik se ta futa me nje grusht tha fute thash po ta majti .e shifja qe me urrente por une kurr nuk e mendoja se do ishte dita e fundit me ta ,as qe nuk e mendoja kurr kte gjo ndatjen me ta .ikem ai me makinen e tij para une me babim pas me makinen ton ,se ta ndjekshim pas per te nacuar ke makina ku e kishin marr pengjit ,o morem makinen pa dhene as njelek ne ai para e coji ne shpi makinen ,dhe babi i tha se nuk je mé dhendri jone .dhe mua me tha o me ne o me ate nese merr ate ktu nuk ke pune mé nekte shpi .dhe une zjodha familjen se e kuptova se kush ishte vertet ai njeri .ajo dit ishte hera e fundit qe une e kom pa .por une nje gjo nuk e kuptova mendova se ky do vij do boj cmos per mua .por jo ai aspak nuk esht interesuar per mua as un nuk e kerkova .por e merrja ne telefon dydit para se un dava se doja te merrja sendet te mija qe kisha atje ke shpija e atij .por ai ma mbyllte tl .dhe kshtu nuk i mora as gjo .nga ai.ne fakt flitet para 10 vitesh kjo histori e mrkujtojen shume gjera nga ai jo te mira ai njeher kur ishim tefejuar mbaj mend se me vodhi byzelykun e dores dhe ma shiti .po he mothoni si mund te rrija une me kte njeri acojet jeta me kto lloj njerzish .ne fakt ndarjen e vujta pak .se dhe opijoni nga njerzit flisnin si ti dojin qefi ,dhe mua kjo me vriste shumm .koha koloi kaluam tre vjet nga ndarja e tij sheqyr Zoti qe ndodhi kjo ndarje .por ne fakt njerzit mendojin se nuk mund te gjeja nje dashuri tjeter mé.por une gjithmone thoja me zemren time une o Zot jam krijesa jote dhe ti domajapesh nje fat temir kte e kisha ne zemer ne shpirt .edhe pse njezit flisni se per mua se nuk mund te me marrin njeri .se keshtu ishte opinjoni se njeriu ne jet merr nje burr e jo nje te dyt .por ja qe ndodh dhe keshtu. Kaluan tre vite Zoti me solli fatin .dikush me shkejsi i themi ne .si nuk ishte ne qytetin tim kteher .u takova me kte djal jathash se kam qene e fejuar .ai e pranoj kte .i thash car jam apo kom ti them ne sy .ai donte vrtem besnikerin ok thash ne kte rrug jam ok.dhe dham fjalen per po .ufejuam me kte te dytin .por kot nuk thot ajo fjala Zoti me nje dor te hedh e me nje te pret .dhe keshtu ndhodhi me mua .dhe sot jam e lumtur me kte se nuk kam shum diferenc ne mosh.por .me ate te parin kisha 8 vite diferenc .sot jam e lumtur me don shum ama dhe sot kam tre femije tre yje qe micdhuroji dashurija ime e dyte cdhe sot e sot per at njeri nuk me bie mendja fare per at njeri sheqyr Zoti qe jam larguar nga ai .sot vazhdoj nje jet te lumtur me familjen time as qe nuk dua tedij fare per te kaluaren time jam super sot .kjo pra ishte historija ime qe doja te ndaja me ju .ju falenderoj dhum me rrespekt .d amonim ju lutem.