Gruja jem u dashke me mar leje pej Vllaut tem per gjithqka se ai ish Zot shpije, per ni kohe Ajo duroj por... | Histori Të Jetës

Zot shpije

Gruja jem u dashke me mar leje pej Vllaut tem per gjithqka se ai ish Zot shpije, per ni kohe Ajo duroj por…

Gruja jem u dashke me mar leje pej Vllaut tem per gjithqka se ai ish Zot shpije, per ni kohe Ajo duroj por… – Mirmrama Histori jete ju Lutem Anonin Jam nje djal nga Peja para 7 vitev jam martu me nje vajz shum te sjellshme dhe te ndershme e cila ka bo gjithqka per mu po une jetojsha me Nenen , Vllaun , Grun e Vllaut edhe Vajzen e Vllaut Baben nuk e kam se ka vdekur para 12 vitev. Historija jeme asht kjo une me grun teme e kam qu shum mir edhe me dojke shum po Vllau dhe Gruja e Vllaut pa nderpre e gjunin me fjal plus sa her qe dojke me shku ne gjini u duke me mar leje pej Vllaut tem pasi qe ai ish Zot shpije ne shpi dhe aja per ni koh durojke tui prit hajt se mos po bahet mir mu gjith me thojke smuna qeshtu me duru Une si Burr kurr se mbrojsha grun se me thojke Nona mos e mbroi se tani vllau prishet me ty ama gruja jeme ka qen shum e urt o Zot qajke me za kur e ngacmojshin po kujna fjalen sja kthejke gjith e lypke ndihmen pej meje e Nanes time po na i thojshim keshtu ki me duru gjith se na smui prishem as une me Vlla as Nana me Djal dhe ashtu duroi per 6 mui pas 6 muive dul po aq shum qe me ka desht me thojke daju pej Vllaut Nanen e marim na tha edhe e du e respektoi si Nanen time une i thash qe skam munsi me maru shpi se ishim ne kushte te veshtira ekonomike po , aja qika ke shum pasunike ka ana e gjinis edhe ja munsoi vllau nje shpi falas vetem qe aja te jet e lumtur me mua po une nuk e lejova at ofert kurqysh edhe me tha ne rregull ti ket ofert nuk e pranove e mue deri kur me duhet me duru qe une me qen e shtypne nga Vllau i Yt dhe Gruja e Vllaut ton une ju pergjigja deri sat jena bashk me ta me tha e deri kur menon qe ti mos mu da nga vllau i thash si dihet ndoshta edhe kurr sdahem dhe ata e pash qe ju mbushen syt me lot me perqafoi dhe me tha u mundova me ba te pa munduren te mundur vetem qe ne te jemi te lumtur po ti tha nuk pranove as nje ofert dhe une ma keshtu smuna me jetu edhe vendosi me dal une mendova qe po ben hajgare dhe i thash mos ben hajgare aja ja nisi me qajt me za dhe tha une ma keshtu smuna me jetu tha edhe kur te vendosi me dal tha edhe nese ” ZOTI ZBRIT EN TOK EM LUT QE UNE MOS TE DAL THA UNE E BAI TIMEN E DAL SE THA SMUNA MA ME DURU VEQ SHERBETORE ” po aja met vertet dul tash e 6 vite osht qe aja o dal pej meje dhe une kurr nuk pushoi se dashuruari as kurr smendoi meu martu po jeta jeme u be edhe ma e veshtir kur tash para 1 viti me vdiq Nana dhe mbeta veq me Vlla e Gru te Vllaut po edhe ma e veshtir mu ba kur para 1 mui e pash ish grun time shum te lumtur ne krahet e tjetrit dhe une gjith pritsha se nje dit do te me kthehet po aja ish martu dhe ish shum rahat dhe shum e lumtur. Pytja ime per ju qe komentoni asht a ka far munsije qe une me shti mu nda ata nga Burri qe e kish mar dhe aja me qen me mu bashk se per ndryshe do qmendem pa te dita dites vui ma shum kam nis me ra me barna po jetoj. E di qe kam bere gabim e di qe veprova keq por keshtu isha rritur keshtu isha mesuar qe gjithmon te komandon vellau i madh dhe une gjithmone eshte dashur te ia zbatoj urdhrat e tij po ashtu edhe nena ime ka qen njejt edhe pse ishte nena gjithmon ashtu veprojke, kete ia kishte mesuar babai sepse kur ishte ai keshtu vepronin te dyte bashke dhe jan mesuar gjithmon njejt te veprojn. Por une jam penduar shume per jeten time qe e lejova te shkatrrohet dhe te mbes keshtu kete e kuptova kur me vdiq nena e pash qe gjithqka kishte pasur te drejt ish gruaja ime por si mund ta kthej tani ate, Ajo tash veq ka vazhduar jeten e vet eshte martuar dhe kjo me dhimti shume me lendoj shume se une vertet tani kutpova se qka kam humbur tani e kuptova se sa gabim kisha qene dhe e humba dashurin me te madhe e humba dashurin e sinqert qe kete se kishte as vellau im per mua, por ndoshta kjo eshte edukata qe ka rendsi shume se si i rrisni femijet me qfare te drejtash i jepni secilit prej tyre une tani e kuptova qe e gjithe kjo eshte pasoj e edukates qe iu ipet femive qysh ne vegjeli dhe me ate riten. Neve na e dhan kete dhe eshte normale qe gruaja ime e re ne familje dhe ndryshe nga familja e saj qe ishte mesuar jo te kete urdhra ashtu ne shtepi i kishte kushtet e mira ishte mesuar me nje familje te qete dhe gjithashtu te pasur dhe ne se kishim asnjeren dhe skishte faj qe ajo iku, po per kete faji ne kisha une, une isha ai qe prisha gjitheqka por ju lutem me ndihmoni si ta kaloj me shume deshir do ta ndaja nga burri dhe ti kerkoj shume falje, kjo eshte deshira ime… faleminderit per mundesin.