E pash vdekjen me syt e mij, motrat ne spital me lejuan qe te rri ne gjakun tim gjat gjith dites pasi qe linda dhe te ndjej dhimbje... | Histori Të Jetës

E pash vdekjen me syt e mij, motrat ne spital me lejuan qe te rri ne gjakun tim gjat gjith dites pasi qe linda dhe te ndjej dhimbje…

E pash vdekjen me syt e mij, motrat ne spital me lejuan qe te rri ne gjakun tim gjat gjith dites pasi qe linda dhe te ndjej dhimbje…- Ishte date 13 qershor 2019 ku mjeku qe kisha percjell shtatzanin me sygjeroj hospitalizim dhe u shtriva ne Endokrin…duhet te ju permbahem ketyne rregullave sepse skisha te njofshem dhe duhet te qendroja deri me dat 18-19 qe te hyja ne operacion,ne ket repart pastertia ishte ne nivel nkrahasim ku jetojm shtreter te mire mbulesa te reja dhoma te gelqerosura e mbi te gjitha nje staf i mrekullushem,shefja e repartit M.I.R sepse shefja tjeter eshte ne pushim kjo e pare ishte jashtzakonisht e kujdeshme dhe me nje sjellje tmer tbut e te embel sa qe u lutshim te gjitha nenat qe te na binte te operohemi te ajo,erdhi dita e marte qe me futen ne program per te merkuren..erdhi nje moter ne ora 10 ne mengjes un kisha thirr djalin qe ta takoj ishte veq 3 vjet e oren e sakt se dinim nga salla i thonin qe te me dergonte me uli ne korroc ,dhe shkonte ngadal qe ta shija djali dhe erdhi djali me kapi per dore ne karroc dhe me dergoj ne sallen e operacionit apo Kasaphonen aty u ndam ishin ora 10:15 mi vendosen kanillat infuzionet dhe shkun me ngren mengjes un prita aty deri ne ora 11 ,ishim 16 veta qe po pritshim te operoheshim e tjerat vishin me urgjenc nga te njofshimt e tyre e ky numer arriti ne 27 veta disa raste operoheshin nga turqit tjerat nga mjekt qe ju kishin percjell shtatzanin e ne qe skishim kend ishim ne duar te fatit..me thirren mem operu o far gzimi kur e pash at gru me zemre gruje e dita qe ka mem kuptu e mu kujdes..vjen nje moter me merr dhe gjithqka fillon per mrekullu,nje anestiolog me jep gjylponen ne shpin aty fillon mem ra shtypja e gjakut ,mjekja e kujdeshme motrat edhe anestiologu ishin mire ,mjekt nper koridor veq bertitshin bjere tjetren salla lir kemi nje urgjenc,kemi rast te rond,mejdojshe se je ne kasaphone krejt u duke qe punojshin pa ndjenja perjashtim obligimit,familjaret ishin te vetmit qe qanin hallin ton ne koridore,dhe u largova nga salla dhe me derguan ne Morg me plot dhembje e lot ne syl pe shkruj ket fjal se aty pash vdekjen time,nuk e di sakt sa shtreter ishin aty ne ora 12:15 shkoj un dhe nga intenziva largoheshin nenat qe kishin qendru dy e tri or aty pas operimimit degjojshe vetem tu gjemu tu thon mos mlargo se nuk jom ne gjendje,erdhi mjekja qe me kish operu dhe ju thot motrave mos e largoni para 24 orve qe ka pas gjakderdhje ne sall,me pyti mu si isha dhe shkoj..ne 12:30 fillova mi leviz kembet aty kuptova qe kishte fillu mu qpi trupi dhe filluan dhimbjet e vertata e lajmroj nje moter i thom kom dhimt shum e per me ardh ajo me ma ngjit nje infuzion ju dasht sdi sa her me thirr e nuk kisha forc me thirr ndegjova se po me ngjesin trodon(sdi sa jom e sakt me emra sepse sjam mjeke) dhembjet skalonin o zot bre sa shum kisha gjimbje sa shum gjemoja mu dukja vetja sikur ne morg bertit sa te duash sepse ti je e vdekur e askush ste degjon,fillova mi thirr motra ju lutna bomna qaren erdhen ma dhan nje diklofen ineksion,prap ju dasht 1 or mi lut qe ato me ardh veq me pa qa kom a qe me kalojshin mbi kry se vrejshin,ne ora 4:30 spo mundja mo mi perballu dhimbjet e kisha nje or para syve veq minutat e vdekjes i percjellsha amooo spo dilke shpirti prej dhimtave i thras ndihmonin kom shum dhembje ishte lindja e dyt me operim po se kisha pa ket tmerr e kto dhembje me sy,as qe me vrenin vjen nje moter e lus bre fort i thoma ama veq nje pik uj se diqa veq ma boni sguxoj edhe pse kushin kalu 4 or pas operimit, i thom ama qet tel…aty ndegjoj me te paren here edhe pa ngurru me kthehet po tbejn nmen per tel me tona kto dhembje…oo zot shperthej ne vaj dhe i thom ama tel ose qona vet e marr kur ju sma boni qaren un du me thirr dikon nga jasht me na bo qaren o ishte kulmi i dhimbjes aty,,kur pa se e kom seriozisht shkon e thirr nje mjek dhe vjen ma jep nje infuzion te vogel ..dhe skalon shum dhe fillojn me mu qel syt betohem nzot se shum here ishte tu me hup vedija(nese sme ka hup)e ata as qe me vrenin per nje konsult me mjekun un durovaaa 4 or bre dhimbje po as dhimta spo ta merrke shpirtin…behet ndrimi veq filluan me i largu prap kuish ishte me geret qe ish operu me i liru kto ma vone se ishim 27 veta veq u dashke mu largu motrat vetem u ankojshin o xot sa puna jemilodh spo kem koh per kafe e cigare o zot,ato qeu kujdesshin per femijet ishin mire me pak u ankojshin,amo ky profesionnathu ka qen obligim i tyre apo deshira kurr smujtame kuptu e ne ora 20 me vje koha mem largu edhe mu se mo sankojsha dhimbje edhe i paralajmroj se mjeka qe me ka operu ka thon qe sbon sepse ka pas gjakderdhje as qe me ndegjojn qa foli…dhe marrin mem vendos ne karroc a mun mu qu ajo pak ka rendesi ,si qohem ne kem fillon gjakderdhja ime qe ska te nalun…me vendosin prap ne shtrat se skisha ku shkoja e aq ma pak mu kujdes per foshnje..ne krejt at fatkeqesi perfat un vazhdoj me qendru ne intenziv tpakten foshnja ime spo ankohej po u kujdesnin per te..te nesermen ne ora 13 me kapin e me dergojn ne repart higjena ish tmer mbulesa me gjak qe ne to u dashke mu shtri edhe un e mbi te gjitha edhe foshja ime sepse aty kishe krevat amo ishte teper e pa pershtatshme qe mu qu me kap sa her qan se ishim te operume ,te gjitha motrat si obligim disa me turi e disa ma miqesore mundshe me leht ndonje sherbim me kerku prej tyre…ehh mbi te gjitha i bishin ato nga intenziva me katedra urinare qe kur ju mushke e derdhshin neper llovore se skishin tjeter e aty ne dhom ishim 6 veta e 6 femij ,era urin e gjak ne dhom me 6 krijesa tvogla,e plot mikrobe e smundje,familjart snaj lejonin veq atyne qe e njohnin dikon me na sjell nje pik un u dashke me dal mi marr keset vet,po ata qe e kishin ni mantil te bardh besa ton diten mujshin me nejt se ja kishin mar nishokut a shoqes,i pastronin neser tjerve se menojshin qe mjek e pse ishin gjysem te zhveshura kujt si interesojke..let del veq dikush qe thot qe keto gjera si ka perjetu ,e mbi te gjithaa mjeku qe ka percjell shtatzanin time per 9 muaj me qmime 30€ vizita mkishte then qe ka dhon dorheqje nga spitali i shtetit sepse aty po na konsiderojne kri*****..e diten e fundit e pash ne repartin e patologjise….zhgenjim me shtetin ton nga sot nenshkruj me jet se me sdo te behem nene sepse dhimbjet torturat qe i perjetova ne shtetin tim ndoshta do te harrohen po un kurr Inson (Njeri) sdo te behem…