E falenderoj Zotin per kulturen dhe edukaten qe kam, une aq shume ndihmon njerez sa qe... | Histori Të Jetës

E falenderoj Zotin per kulturen dhe edukaten qe kam, une aq shume ndihmon njerez sa qe…

E falenderoj Zotin per kulturen dhe edukaten qe kam, une aq shume ndihmon njerez sa qe… – Paç uraten bir” Une qe po ju shkruaj jam nje djal 23 vjecar nga qyteti i Fierit. Sot ne Qytetin e Fierit, Diku ne mes turmash njerezish po nxitoja per ne pune, papritur nje dore me kapi nga krahu dhe une duke nxituar kthej koken pas, Shoh nje person te moshes se trete, shoh nje Nene ose me sakt nje gjyshe mosha e te ciles ishte diku aty tek 80 Vjeçe. U ktheva me mendimin ndoshta do me pyeste per dicka ose kishte humbur rrugen…. U afrova, e takova ne dore ….ne syte e saj pash nje “Nene” teper te vuajtur e cila endej rrugeve… Me foli me nje ze lendurazi qe une as nuk e degjova se cfare me tha, i thash: Nene cfare keni??? Biri im , me jep 100 leke te vogla te mar nena nje panine tek furri se nuk kam cfare te ha.. U mendova dhe me veten time thash “Sa njerez te till ka ky qyteti me “lypsa” neper rruge” ..E pash edhe njehere ne fytyre por jo nuk ishte nga ata…ishte nje nene e cila ne syte e saj dukej fare qarte qe kerkonte ndihme dhe thashme veten time : “Mjer ti per ata “femije “qe ke”….i thash: ku do ta blesh paninen… tek furri perball me tha, eja me mua edhe blejm cfare te duash….nuk kam fuqi nena te vij der atje, shko ti me tha edhe ma sill ketu…. Shkova ne furrin e bukes…blej disa panine ..kthehem pas per tja cuar…. syte e saj me ndiqnin , mezi po me priste…. i bleve te keqen nena? po i thash ja ku i ke ne qese…. Te faleminderit shume…. Hoqi shamine nga koka, forkoj ballin dhe me tha: NENA PO TE JEP URATAT…PAÇ URATEN BIR DHE ZOTI TE BEKOFTE DHE PAC VETEM TE MIRAT NE JETE…. u largova duke e pershendetur….Ne ate momente u ndjeva njeriu me i lumtur ne bote…nuk e di se perse por mendoje se sot bera dike paksa te lumtur… duke vazhduar rrugen per ne pune me shkoj mendja tek prinderit e mi dhe fillova duke i falenderuar me vehten time:”FALEMINDERIT QE ME KENI RRITUR ME KETE FYME DHE ME KETE EDUKATE”….. A.Gj