Burrin dhe femijet i kam lene per te dashurin,kam vuajt shum tek familja e burrit,dikur u bera si robot dhe nuk... | Histori Të Jetës
Burrin dhe femijet i kam lene per te dashurin,kam vuajt shum tek familja e burrit,dikur u bera si robot dhe nuk...

Burrin dhe femijet i kam lene per te dashurin,kam vuajt shum tek familja e burrit,dikur u bera si robot dhe nuk…

Burrin dhe femijet i kam lene per te dashurin,kam vuajt shum tek familja e burrit,dikur u bera si robot dhe nuk…- Mirdita po du me shkru per jeten tem.Une tash jam femra ma e lumtura ne bot edhe shpresoj qe kjo lumturi te une ka me zgat tan jeten se boll kam hek kam vujt shum se nuk kam ni dashni e tash dashnija jem mi ka plotsu gjithqka qe mu me ka mungu ma heret.Une jam nje gu 36 vjet kur i kam pas 20 vjet jam martu me ish burrin tem i cili me ka rrejt shum gjona si pershembull me ka than qe kena me jetu veq une me burrin me ni banes e kur jam martu se kam pa me sy banesen kurr po kam nejt ne bashkallak me vjehrri edhe me kunet e kunata.Qka kam hek une veq shpirti jem e din.Burri nuk me dojke e nuk me respektojke une isha shum e re kisha qef me dal me pi kafe najher me burrin tem po kur dojsha me dal vjehrra dojke syt me i qit jasht tu mthan tash je martu duhet me i harru kafet,vike burri jem prej punes un dojsha me perqaf mthojke ik se po tvjen era e keqe.Po mu normal qe mvike era se isha tu gatu tan diten edhe tu fshi si me kan 10 persona se jo qe isha veq 1 ,sa ngajsha te buka sa ngajshta te fshisha.Vjehrri u qojke ne 6 te sabahit bertitke si i trent KU E KOM KAFEEEENNNN.Nuk u qojke kekrush prej familjes as qikat e veta e gruja e vet ish qut po nuk dojke me ja qit ajo kafen,e dojke prej meje,normalisht si gjithkun ne shqiptari ma shum ju “pelqen” kafja e nuseve.Nuk shkun shum ja nisen me than nusja shterp e nuk po metka shtatzan eh ata nuk e dishin qe burri jem kalojke muaji e nuk mu afrojke se normalisht kish koh me nga ma tjerav e mu me vike i lodht i dermum.Kalun 1 vit edhe mbeta shtatezen dashti Zoti ma qoj ni djal shum te mir e te shnosh,aty menova qe ka me pas noj ndryshim te sjellja e burrit po prap ishte gjithqka e njejte,kalojshin mujt edhe vjet un prap nuk kisha rahati dhe qetsi ne shpirtin tem.Tere kohen kam qen ne stres dhe ankth prej krejt familjes te burrit pa dasht me hi ne detaje se do te zgjatet shum historia…U mundojsha me ju spjegu prinderve te mi edhe vellaut,po nuk kish sukses se gjdo her me thojshin rri te burri e mos e bo mizen bull,se nese ndahesh ke me na bo hor.Un e shkreta nuk disha ma as ka me ja majt.E kuptova qe jam shtatezen prap nderkoh qe isha shtatezen per ata 9 muj jeten ma ka nxi burri tu me than gjithqka tulifar fjale sa ja nisi thojke tu ka aj ftyra je ba si ufo syt tkan hi mrena je ba si plak,e nuk me lejke fjal te zez pa ma than.Vjehrrija nuk ma ndalshin zullumin asniher.Ne nje prej diteve masi linda qiken burri me maltretui teper shum sa kam qen krejt me sheja.A e dini pse me maltretui se me thojke nuk po e bon buken mire qysh e ke bo ma heret…Tash mundeni mee e paramendu se me qfar njeri kam pas pun.Kalun 4 vite me maltretime dhe fjal te randa ka u sillsha dikur fillova me u bo si robot nuk nijsha ma as qka folshin as qka thojshin.I kqyrsha fmin e mi edhe nuk kisha kurrfar respekti per familen e burrit.Ka qen dit e ejte kur hina ne ni grup edhe pash ni njeri qe kish komentu diqka rreth ni postimit edhe un pa asnje qellim ja bona like komentin e tina,se thjesht me pelqej se qysh i ishte qas ati postimi qe kish te bej diqka me jeten familjare. Pa prit mas disa oreve po me vjen nje mesash ne fb tha faleminderit per like qe ma ke bo po un po du me te njofte me shum,se te ti po sho diqka shum te mire qe nuk e ka secila femen.Edhe un fillova me qesh me te thash mos e keqkupto at like po mere si diqka normale,ski nevoj me fol me mu se jam e martume dhe jam Nan e dy fmive.Ai sikur u prek pak kur i thash kshtu,po tha ok ne rregull.PO un diqka nuk mujta me kuptu pse un vahfojsha me i fol e me i shkru,dmth un isha ajo qe e inicojsha biseden. Kalun shum koh na veq vazhdojshim me fol dhe asgje tjeter,ni dit dal nqytet edhe e sho rastesisht po u bona kishe nuk po e njoh,ma dergoj ni sms tha koke si llokum edhe mu bo zemra mal se nuk e kisha ni kurr burrin tem tu me fol fjal te mira e me vike qudi qe po e nij prej dikujt tjeter.Thash flm shum,tha a ka mundsi veq ni kafe me e pi me ty ?Thash jo se ika edhe mos me shkruj ma se skom bateri ne telefon,tha o veq ni kafe sen spo du ma shum.Edhe un pranova po i thash dikun sa ma msheft tha ok.Edhe shkum me nifar vendi pinem kafe,aq shum me pelqejke ai djal sa qe per ni moment i harrova krejt masi dolem prej kafes me tha tlutna veq biseden me mu mos e nal thash ne rregull nuk kena me nal.Edhe kemi vazhdu me bisedu,nje dit burri me mengjes me maltretui me boni llom veq pse kajshin fmija e nuk rahatojshin.Une ne qata te nxet e thirra ket djalin qe folsha me to edhe ja spjegojsha situaten edhe kajsha,ne qat moment me ka nderpre e me ka than a po don me ndryshu jeten tone ? Nese po hajde jeto me mu ndash meri fmin ndash lej se nuk me pengojn mu aspak.Mu ka dok sikur anderr qka me thojke aj se as qe e kisha menu naj her ket pun.Thash jooo mos me thuj ma kurr se fmin smuj me i mar e pa fmi nuk kam jet edhe ja kam nal telefonin.Kur e ka ndal kam menu pak me veten kam than qysh me ja bo me kalu jeten kshtu non stop me telashe me ni burr qe nuk te don..? a a vlen ?? Jo nuk po ja vlejka ! Po femija ? Femit po i mar ose jo se nuk muj me i mar se nuk mi lajn !Po qysh me ja bo se nese i la krejt kan me mthan ti je k** se e ke tradhetu burrin tand.Ka kalu ni muj veq tu ja bo ketu pytje vetes po pergjigjn nuk e gjejsha.Un vazhdojsha me fol me at djalin,edhe fillova me u dashuru ne te ni dit ja shpreha thash po mdoket jam dashuru ne ty,tha ty po te doket po un jam shum i sigurt qe jam dashuru ne ty.Tha te lutem lej femit e hajde,femit do te riten dhe do ta kuptojn te verteten e me te tjerat merna un mos e baj ves ate pun.Po prap un nuk kisha guxim me bo diqka qe nuk ekisha planifiku as ne anderr.Ni dit u qu vjehrra me tha gjithqka erdh burri em maltretui e vjehrri ma shajti familjen.Veq jam pershendet me fmit i kam puth ne dy syt e ju kam than FMIT E MI INSHALLAH MA BANI HALLLAL E VJEN DITA QE ME KUPTONI PO UN NUK MUJ MA ME NEJT NE KET SHPI.E kam thirr at djalin i kam than vendosa me ardh te ti ku je ? Jemi taku jemi shku te banesa e tij e kemi thirr burrin i kemi tregu,ai ka fillu si i trent me sha e me mthan gjithqka.Ja kemi nal telefonin e nuk e kemi zgat ma anej me to,e kom thirr familjen tem Nana edhe baba jem skan lan te zez pa me than tash as telefonin sma qelin,une jam met ktu veq me te dashurin jam shum e lumtur po mungesa e fmive osht ka me dhem zemra teper per ta nuk po muj as me flejt pa ta.Duhet me qit burrin ne gjyq e me ma bo te mundshme bile me i taku najher e te pakten nashta vjen dita qe edhe ata kan me mkuptu qe skam mujt me kalu jeten me vuajtje te shumta.Tash jam e lumtur dhe shpresoj qe do te rregullohen gjanat edhe me familjen tem edhe me fmit e mi.