Burri me tha :sherri i yt edhe ne banes nuk pom vihet, pije domestosin si t'shtrihesh per tok une dal jasht, fmija...! | Histori Të Jetës
domestosin

Burri me tha :sherri i yt edhe ne banes nuk pom vihet, pije domestosin si t’shtrihesh per tok une dal jasht, fmija…!

Burri me tha :sherri i yt edhe ne banes nuk pom vihet, pije domestosin si t’shtrihesh per tok une dal jasht, fmija…! – Pershendetje per te gjithe lexuesit e faqes histori te jetes.Une jam nje nene e dy femijve por kam nje hall te madh.Para 7 viteve jam martuar me than te drejten prej fillimit te marteses kam pasur probleme me burr por si qdo femer tjeter me shpres se nje dit bahet mir.Me burrin qe jam e martuar jemi njohur permes nje shoqes nuk e kam njoft ate kete shoqen rastesisht jemi takuar dhe bised e siper me ka sugjeru per kunatin e vet per vellaun e burrit d.m.th. kunate e kam sod.Jemi pa me burrin edhe jemi feju mrenda pak diteve sepse aj jetonte jasht vendit ne gjermani.Ai jetonte vetem ne gjermani dhe mbasi u martuam shkova edhe une.Sikur shumica e te rinjve qe mesohen me jeten e nates edhe ky punonte 6 dite ne jav dhe qdo te shtune dilte ne kafe me shoqeni.Me fillim i kam thene qe mue spom pelqen qe pom le vetem edhe po del une ter javen po jam vetem edhe qdo te shtune ti nuk po rrin me mu po del.Me thojke okej se ma nuk dal dhe prap vazhdonte njejt.Pastaj insistojsha me mbet shtatzane me mendimin qe ndoshta shtatzane nuk mundet mem lan vetem naten.Mbeta edhe shtatezan u bera edhe nene me fmije te vogel por burri prap njejt vazhdojke me thojke nuk vanona gjysme ore dhe vi por kjo asnjeher s ndodhi.Kur u bera nene edhe me shum me lendujke se pse po del kisha edhe gajle ma shum per fmijen.Dilke te shtunen dhe e diela na shkojke duke u perla tan diten.Keshtu isha derisa fmija mi beri 2 vjet.Mas 2 vjete i erdh vellau i vet me viz te punes edhe pse ishum ne banes te vogel me nje dhome gjumi vellaun e murr ne banes me neve.Por prap nuk ndryshoj problemet mu shtuan edhe me shume dilshin bashke me vellaun e vet vishin bashke ne banes dhe une mbeta vetem ne rolin e sherbetores.Sepse e kam provu edhe i kom than 100 her pse ti po del pse spo ŕrin me mu vellau yt eshte pa grue pa femij le te del kaniher edhe i thosha po vella yt.po don me dal le te del une ter diten po jam vet edhe pse po vjen prej punes ti na nuk po jemi shlir vella yt po eshte ktu keshtu qe ky le te del na rrim bashke por gjithmon me.thojke ti don mem nal me dal me vella a ti po don me mu perzi ne familje teme a.Ma nuk um bajke hesap qe isha aty.Pas 4 viteve prap mbeta shtatzane edhe vellau i vet e murr gruen ne ditet e mia te fundit te shtatzanis dhe dul ne banes te vet.Mirepo problemet me burr nuk kan te dalne per qdo sen me thot vllau jem nana jem baba jem hala njeher nuk tha per mu gruja jeme ose per fmije.Koheve te fundit po don mem lan mu me fmij edhe po don me shku me jetu me vellaun e vet.I ka ba gati 2- 3 her koferat une pom thot nuk po te du spo du me jetu me ty.Sherri i yt edhe ne banes nuk pom vihet spo du me ty me nejt du me kqyr jeten teme. Per qdo problem qe kom pas me ta jam kom tregu edhe familjes teme por ata po me thojn leje qka don le te ban mos ju perzi duro se ndoshta ndryshon le te del as mos e vet ku po shkon .Nuk guxoj sen me i than as per vella as per kerkan se meniher nervozohet edhe pom qet jashte prej baneses.Ka pas rast qe edhe ka qu dore ne mua me ka ofendu nersy vllaut e kunates edhe sa her shkojm ne pushim nuk ka ndodh mos mem ofendu nersy familjes te vet qdo pushim qe kom shku ne kosove ma ka ba me xeher.Per me ble tesha me hanger me pi nuk mi ndalon me thot blej mirepo une nuk blej kurgja sepse teshat edhe senet tiera nuk kan vler per mue qdo her me thot po vishesh si ma***e qysh tu ka ba ftyra si 50 vjet mi pas e kurr njeher nuk u ndal me menu se pse jam ba keshtu.Une jeten teme ja tu ja kushtu vetem 2 fmijve te mi per asnje sen tjeter nuk kam vullnet.Nuk ka dite ose nate qe nuk qaj per jeten teme shum her edhe para burrit kom kajt sikur fmije qdo her me ka poshteru kaj ishalla gjeth kan mem ngu mu edhe vetin e lendoj nuk jeton ma.Kam tentu njeher edhe vetin me lendu me ka pa edhe me ka than pije krejt shishen me domestos si te shtrihesh ti qe sje mir une dal.Qat her jam nal edhe e kom dit qe del edhe i len fmijen nuk ja nin.Kom pyt shume te njofshem qe jetojn ne gjermani se me u nda me ta a munden mem kthy ne kosove me fmij apo kam drejt me jetu ktu sepse une jam me vize 2 vjeqare nuk i kam te pergjithshme.Kurr se kom menu ndarjen mirepo jam lodh me ta nje person kur nuk te kushton vemendje pse me nejt bashke.Qdo dyten fjal e ka hec une spot du a vjen najher ajo dite une mu shliru prej teje. 100 her ja kom zan telefonin tu ju shkru tjerave Sa her kem shku ne kosove ky ka dal neper kafe besoj se edhe me naj nja ka dal.Ju kom lut edhe zotit me vjet per qdo nate por pom doket se edhe zoti nuk po nin e nuk pom she me ka harru edhe zoti pom doket.Une edhe jetim jam njeri prind me ka ndrru jete hala une pa u feju e pa u martu.Hatri i fmijve kom duru deri sod por me besoni qe kaniher spo kam vullnet as mu qu prej gjumit.Jam.pishman per femijet e mi une e kam zgjedh vet burrin po femijet nuk e kan zgjedh baben neser kur te rriten besoj se kan mu kan pishman per kete babe qe e kan.Por sido qoft eshte baba i tyre une njeher zgjidhje fmijve nuk po muj me ju ba pa e gjet nje pun e me punu pa i marr letrat sikur une sikur fmija duhet me duru poterat e tij ktu ka ligj po une ligjet e ktuhit nuk po i di.Deshira jeme ma e madhe asht qeta dy femij me i rrit pa probleme pa shtres mirepo kjo spo varet prej meje une sa jam vetem me fmije diten ju perkushtona vetem fmijve kur te vjen burri ndryshon atmosfera per keq.Faleminderit per te gjithe ate qe e lexoj nese ka pas dikush kesi rasti kisha dasht mem tregu se qysh ka vepru.