Burri me la sa isha Shtatzen me nxorri nga shtepia dhe me derguan tek shtepia e grave,O Zot kerkoj nga ti qe... | Histori Të Jetës

Burri me la sa isha Shtatzen me nxorri nga shtepia dhe me derguan tek shtepia e grave,O Zot kerkoj nga ti qe…

Burri me la sa isha Shtatzen me nxorri nga shtepia dhe me derguan tek shtepia e grave,O Zot kerkoj nga ti qe…-Mirdita Ju Uroj dite te mbar stafit dhe lexuesve se pari ju pershendes Lexues te nderuar Ju Shkruan Nje Nene e lene ne mes te Rruges Tash e ca vite :Si shum Shqipetar qe emigruan neper Europe edhe une kisha kete fat erdha ketu ku jam edhe sot mirpo kur Zoti sta shkruan te Jetosh e lumtur duhet ta pranosh une tek Familja ime Jetoja si nje roberesh andaj Morra rrugen per ne Europe se bashku me nje pjes te Familjes time ketu ishim pa status vetem Asyl andaj une ose duhej te kthehem e te vazhdoj jeten e robereshes ose te Martohem ketu e ta bej jeten ketu vendosa te Martohem me propozuan per ish burrin tim e takova u morem vesh se duhet te flasim me familjet e bem edhe kete nuk shkoj shum kohe e gjate dhe vebdosem te jemi bashk mendova se buzqeshi Fati per mua mirpo jo isha Gabim Aj me kishte marr mua si mbules qe une te bej femije e ai te jeton nga ne sikur te ishte njeri qysh duhet me besoni se te gjitha do i beja per te mirpo pasi me mori dhe u martuam filloj te kerkoj Femije e pranova vendimin e ti mezi nuk prita ok dukej sikur ishte i lumtur por si ne shaka me thoshte sjam mir prej se je shtatzan se si qka po ndodh me mua asnjehere sme perkrahte e ndjeja veten sikur svleja per te gjente arsye nga me te ndryshmet per tu zen me mua ikja nga tema sdoja konfilkte kaluan 4 muaj isha Shtazen svinte ne shtepi ter naten rrija zgjuar tel se hapte heshtja sdoja ta humbja duroja thoja ndoshta Zoti e ben mir ku te shkoja e mjera Familja sme donte ndryshe perveq si roberesh si pastruese vendosa te Qendroj pamvarsisht Sfidave me askend sflisja sepse edija qe dote behet e madhe dita dites Largohej prej meje as sme bilnte asgje kur kerkoja te blinte gjerat ushqimore me poshtronte ne menyra tndryshme Oh Zot i drejtova duart nga ti dhe kerkova nje zgjidhje Tu luta o Zot ma ruaj femijun tim qaja Rrija pa gjum pa ngren pa pir me mbuloj dhimbja e merzia prap smundesha ti thoja po ndahemi mirpo aj prap gjente menyra qe te me bej te largohem por prap Qendroja mirpo aj cdo dit kerkonte arsye te ik nga une heshtja Ah Zot ata qe e shtyn te me lej Denoj o Zot ishin Familja e ti qe i thoshin gjeje nje te pasur sepse nga ajo ske interes e ti ske asgje para vetes si dilte jasht e benin top duke e mbushur kunder meje oh Zot po pse me moren ne qaf kur sme donin deri sa me moren ben cdo gje pastaj me thoshte i mallkuari une gjej me te mir se ti ti sje asgje per mua akishte gje me veshtir edija se mbaj femiun e ti ne bark ithash pse po me largon kemi nje femije se bashku tha ik vdis bashk me te se une sju dua asnjerin prap edhe kte e perbija o sma pranonte zemra te ndahem e doja me gjith zemer keshtu nje mengjes u zgjova per ti ber te gjitha pastrova ter shtepin hyra lart ne dhome me gjuajti me protofol tha mi kthe Parat qe me ke vjedhur o Zot ti j deshmitar qe se kam ber ate gje ekishte pretekst te me lej ekam vrime ne zemer qe sot e ksaj dite me beri dhe hajdute o Zot me paguaj o njerez shpirtbardh spo kerkoj keshilla asgje vetem ta nxjerri helmin nga zemra iku me la isha Shtatzen me nxorri nga shtepia me derguan tek shtepia e grave jetoja vetem me te madhin Zot dhe femijun tim brenda meje kaluan dhe 5 muaj erdhi koha te Lindi asnjhere nuk erdhi te me shof as askush nga Familja e ti nuk deshi te dinte per ne oh Zot ty te jam mbeshtetur ti je ai qe Me krijove dhe ti me ndihmove te behem Nene pammvarsisht tere dhimbjes qe perjetova per tere ate kohe Erdhi koha ta regjistrojm bebin erdhi i beri te gjitha dhe iku sktheu koken as ta shikoj as sme pyeti se aje mir sfliste asgje me lenduu per se fundmi here me te mbaruar dokumentet iku dhe me se pash sdo te lajmrohet tani femiu im po rritet Ka filluar te flas rrjedhshem kur shef femiet me baba pyet mama ku ekam babin oh cti thot mama e shkreta i them do vij nje dite kur ta blen nje makine oh Zot ty ti kam lene ne doren tende te gjitha o Zot ishte muaj Rahmeti kur me perbuzen o Zot kthejau te gjitha cfar me ben tani jetoj me femiun tim ky me mban gjall ky me jep Motiv per te vazhduar me tutje ekam per fund nje Amanet per Femrat dhe Meshkujt qe perbuzin Familje Grua e Femije Amanet mendoni tre her para se te veproni mos merrni ne qaf njerez te pa fajshem sikur ce beri aj me mua sot ka gjetur nje lavire rrugesh per ta mbajtur me para kurse per ne si intereson Fare edi se dota lexojn kete edhe Familjar te ti ngaqe ikam par duke komentuar Dua tju them Ahti im dhe i femiut tim ju zoft vuajtjet e mia Ne dy Dynjat ju lendufshin shum flm Ata qe e lexoni kerkoj falje se kam shkruar shum por e nxorra pak helmin nga zemra