Vjehrra dhe kunata sa nuk rrehen mes vete,Thirri vjehrra ne tel tu qajt edhe me tha se... | Histori Të Jetës
Vjehrra dhe kunata sa nuk rrihen mes vete,Thirri vjehrra ne tel tu qajt edhe me tha se

Vjehrra dhe kunata sa nuk maltretuen mes vete,Thirri vjehrra ne tel tu qajt edhe me tha se…

Vjehrra dhe kunata sa nuk maltretuen mes vete,Thirri vjehrra ne tel tu qajt edhe me tha se…-Përshëndetje Histori të Jetës dhe gjithë juve lexuesëve të kësaj faqeje.Para shumë kohësh kam shkruajtur edhe unë historinë tonë familjare.Ti hy kësaj nga e para do ishte e tepërt,por i veqoj disa më interesantet.Unë jam e martuar 30 vjeqare dhe nënë e tre fëmijëve.Burrin e kam si mos më mirë.I dashur i respektuar por mbi të gjitha shumë i urtë dhe i sjellshëm.Problemi ynë janë prindërit e tij.Kam hequr si gjarpri nën gur nga ta(arsyeja-pse kam shtuar peshë)e tash po i kyqem temës kryesore! Ishte fati te ndahen vëllezërit mes vete(ndarje pasurie)edhe pse jetojmë ne gurbet dhe secili nga vëllezërit jetonte ne banesa të veta(shtëpi familjare secili vëlla nga një kat)pas gjith vujatjeve qe me kan shkaktuar familja e burrit une gjithmone i kam respektuar sepse ashtu kam marr kulturen nga prinderit e mi(i duruari i fituari thone)edhe pse vjehrrit jetonin me te madhin erdhi koha kur kunata e madhe i perzuri.Tha femijt me jan rrit secili kerkon dhom te veten.Kunata e dytë u tha un e pi helmin e sju marr.Me mbeti mua ti marr.U ula e bisedova me burrin.Thash une nanë kam vet.Edhe pse kam vujt nga nana jote e din mir shume gjithqka qa mka ba,per hatrr te dashuris tane e te fmijve un them ti marrim ne pleqt.Edhe ashtu vepruam.I tha babes vet hajdi me mua.Kur ndegjoj kunati i dyt se si ju mbushi mendjen ata e dijn tha jo.me mua do vijn.Nejse shkuan pleqt me te dytin.Vjehrria si del pranvera shkojn ne kosove dhe vijn ktu ne gurbet pasi fillon dimri.Dmth 3 muaj.Edhe hjekun prej kunates qe as buk sju ban.por edhe un kur i thrras ne drek e dark nuk guxojn te vijn.E puna e pasuris.Kur ndau vjehrri pasurin.Dy djemve me te mdhej ju dha secilit nga ni kat.Ndersa katin ton e ka ne emer te vetin.Ju tha rrini ktu nese doni me kusht qe nese i perzen i dyti djal ne duhet me ja liru banesen.Edhe pse burri im kishte.pagu njejt si kta dy vllezrit tjer per me pagu shtepin qe.ishte kredit.Plus veturat i kan ble bashk.Kunati madh kurr ne jet ska punu edhe sa her ka ra puna me dhan pare per shpi vjehrri gjitjmon kunatit dyt dhe burrit tim.ju ka marr gjith rrogat.Hajt se ky so tu punu e ska pare thoshte per te madhin djal.Tash pas dy vitesh si asht nda pasuria Kunati madh maroj shtepi ne kosov.Diku 70.000 i ka kushtu deri tash me gjith meremetim.Ku mundi ai mi ba gjith ato para per dy vite pasi u ndajten vllaznia.Te drejt kredie nuk ka ketu pasi nuk punon jeton social dhe kindergeld.Une kur i degjova kto vendime te vjehrrit nga burri u befasova dhe i propozova te mblidhte pleqt.Jo qe jam lakmitare ne pasuri(Zot na ruaj)sepse dyt punojm dhe fale Zotit kemi rroga te mira,por pse te bahen anashkalime mes djemve.Kur si i dyti si burri im kan investu me se shumti ne familje si ne Kosove si ne Gurbet e i madhi e i dyti te.marrin pasurin njejt e burri im si mos te kish qen djali i tij.A veq pse asht ma i urt???Tash asht problemi tjeter.Qe dy vite qe shkojm ne Kosove, vjehrra dhe kunata e dyte sa nuk rrihen mes vete.E kjo kunata tash i ka kercenu vjehrrit qe skan qa lypin kzu kur te vijn.Thirr vjehrra tu qajt ne tel edhe thot qe na ka marr malli per fmijt po smujm me ardh sherri ksaj.Une prap i hapa deren.I thash po ti veq ate rej se ke mke edhe mua.Ja nisi tu qajt e duke me uru.Gjith ato tkqija qe ti kemi ba tha smuj me ngran buken tane.Jena mundu me mish e shpirt tha met nda por na me gur ti me buk.Edhe ma ndali telin.Qa mendoni te dashur degjues.Pas gjith ketyre shkeljeve qe na i kan ba a kam vepru drejt qe i kam thirr me ardh me neve.Ju kerkoj ndjes qe e kam zgjatur me kete qe shkruajta.Gjitha te mirat! Anomim ju lutem.