Une moter nuk kam mendoja se kunata do ma zevendesoj, Ajo me donte te jem rob i asaj shtepije… – Histori Të Jetës

Une moter nuk kam mendoja se kunata do ma zevendesoj , Ajo me donte te jem rob i asaj shtepije

Une moter nuk kam mendoja se kunata do ma zevendesoj, Ajo me donte te jem rob i asaj shtepije…

Une moter nuk kam mendoja se kunata do ma zevendesoj , Ajo me donte te jem rob i asaj shtepije…-Pershendetje dhe respekt njekohesisht. Ndryshe nga temat e tjera dashta me e nda nje histori qe ka beje me motren e te fejuarit tim.Eshte djale i vetem dhe ka vetem nje moter.Po flas per rreth tre vite me pare.Prej kohes kur e kam njoft ne fillim kur ne kemi qene te lidhur bashke ajo para te tjereve sillej me mua shume mire dhe mendoja vertete se ishte ashtu.Une nuk kam moter dhe doja te isha e afert me te,por ajo mduket se jo…i shkruaja e thirrja per kafe dhe gjithmone me largohej.Sa isha ne lidhje e pash shume mire se nese une do vazhdoja te behesha ashtu do me shkelte.I thoja te fejuarit se ajo nuk ia donte te miren as atij sepse me fliste keq dhe per te,nuk i interesonte vellai por shikonte vetem veten si i dilte me mire.Me beri madje shume presion qe te fejoheshim dhe pse une isha shume e re kurse ajo 4 vite me e madhe se une dhe nuk shikonte veten,madje para meje thoshte nuk di cfare fustani te zgjedh per te veshur ne fejesen tuaj qe do mbajet veres.Madje e ngacmonte dhe familjen e te fejuarit tim qe tme thonin dhe ata por ata vetem ma permendnin dhe nuk me benin presion si ajo.Gjate asaj kohe une isha ne studime dhe me vinte inat sepse ne njefare menyre luante rolin sikur nuk kisha mundesi tjeter e kisha patjeter fejesen sa me shpejt.E bente kete sepse nuk e linte nenen ne shpi vetem dhe qe trrija une me te e ajo ta jetonte jeten larg shtepis dhe familjes,madje me thoshte kur te dal une me te dashurin tim ti do me arsyetosh.Me vone e kuptoi dhe i fejuari im se ishte vertete ashtu si i thoja ,sepse shume here e fuste ne probleme dhe si interesonte fare si do i zgjidhte ai.Madje shume here kur shkoja ne shtepine e tij ajo nuk me floste fare dhe sot e asaj dite nuk e di cfare inati kishte me mua.I fejuari me tha qe te mos i flisja dhe nese ajo do me fliste une tia ktheja ne te njejten menyre si ajo mua.Nuk iu plotsua deshira qe tme kishte mua si rob ne shtepi,sepse fatmirsisht kam te fejuarin shume te mire qe nuk me jepte presion kurre deri ne diten kur mbarova studimet dhe isha gati per fejese.Shume here i pengonte pse ne dilnim,pse shkonim per te vizituar vende te ndryshe e madje dhe me shkruate me shume ironi “kush i tha vellait qe te shkonit atje,dhe i thash pse do te tpyesim ty “.Me bente presion duke me thene ti do vish ketu ne shpi e do me mbrosh mua se ndryshe ta nxij jeten.Mundohej te mbente keq mua duke u munduar te ndikoj shume here dhe ne lidhjen tone ne menyre qe te kishim konflikte,krijonte probleme ne familje qe te mos me blente mua i fejuari asgje.Sot eshte e martuar dhe ne pritje te nje femije.Derisa u mundua te me bej keq mua i doli burri qe se priste ti kalonte ato gjerat qe ajo donte.Sot une jam e fejuar ne kohen e duhur dhe i vjen shume inat se perfundoi ajo duke bere pune ne shtepi e duke e rusjtur familjen e burrit dhe jo une.Kam hea shume nga ajo per tre vite radhazi.Dua tu them te gjitha femrave qe kurre mos u bazoni duke thene se motra i do te miren vellait,sepse mund te kete lloj lloj femre qe nuk ia ndien as per prinderit e vet.Dhe kurre mos lejoni me u shkele kunatat,sepse ne fund te fundit ju vendosni te fejoheni ose te martoheni per burrin dhe jo qe te sakrifikosh veten per te tjeter.