fbpx

une jam shume e bukur dhe e mbaj veten

Une jam shume e bukur dhe e mbaj veten, por burri nuk po me prek me dore se punon naten dhe …


Une jam shume e bukur dhe e mbaj veten, por burri nuk po me prek me dore se punon naten dhe … – Mirmbrema Anonim ju lutem Une jetoj qe 7 vite ne Europe jam nëne, kam kryer shkoll edhe zanat gjat kohes qe jetova ne Kosove me zanatin qe e kisha punova disa vite pas shum kerkesav per fejese e gjeta burrin tim.Ne fillim nuk isha dakort sepse ai nuk ishte tip i imi po pas shum insistimev te tij vendosa ta shikoj ndryshe ne fillim kisha frikë se edhe ky si shumica e djemve mos kishte per qëllim aventura po pas disa mujve kontakt me ta ai ma vertetoj qe krejt qka mkishe premtuar e realizoj dhe une me pelqimin gjithashtu familjes u fejova me të dhe fillova ta du si e qmendur ai ishte tip i qet i but dhe shum i sjellshum u martum dhe 8 muj prita vizen dhe pas 8 mujve erdha ktu dhe ne fillim isha edhe e trishtuar qe e lash familjen po edhe e gzuar qe e kisha burrin e endrrav per gjat kohes sa isha ks ai bente si i çmendur pas meje por gjerat ndryshuan kur erdha ktu ai dilte gjithmon me shoqni e une disa here e kom prit deri sa kthehet dhe keshtu fillun dajet te shpeshtohen ai me thosht qe me donte po asnjëhere nuk u ndal dhe kshtu mbeta shtatzen pas 1 viti me femijun e par dhe pas shum mos marrveshje qe kisha me të u bem prind pastaj e humbi edhe punen dhe pas ksaj hapi ni comerce ku punonte naten une mbeta shumicen e kohes vetum po as kjo nuk i heci mbeti ni koh te gjat pa pun kishim veshtirsi per te jetuar dhe mbas ni koh u kthy punen e tij te me parshme punoj disa muaj dhe jeta jon nisi te stabilizohet dhe kshtu gjithqka ishte per mrekulli deri sa une mbeta shtatzan mas 4 vitev me femijun e dyt dhe ktu gjerat prap ndryshuan une e linda fmin e dyt po ky prap filloj me comerce (pun te nates e cila ma shkatrroj totalisht punonte naten dhe njekosisht e mbante edhe punen e shteti diten une me dy fmi gjith kohen isha prap vetum,me shum i rrita fmin vetum se me te.Ai ja pa sherrin prap ati comercit hupi punen dhe comercin 1 vit mbetem pa asgje pas shum sakrificav e beri prap te veten e hapi prap comercin tjeter duke then qe nuk don te punon per dikan tjeter kur mundet te punoj per veti tani ai punon naten e flen ditene kam mall edhe ta shoh nuk jam nje prej atyre grave se nuk kujdesen per vet,une gjithmon jam e paster edhe fmin i baj ashtu te gjith shoqet dhe njerzt qe me njohin me japin levdata me thojn qe jam tip i gjall femen terhekse e une ni vajz e zgjuar e cila e mesova gjuhen per ni koh shkurt e kisha patent shoferin shkollen e kryme ,zanatin plus 2 gjuh tjera i njoh mbeta shtepijake pa pun pa kerr pa asgje dhe si duket edhe pa burr perveq me dy femijet qe i kam jet e burri im qe nuk ndalet duke me then qe me don si i cmendur por qe kurr nuk ben asgje per te me deshmuar por te me beri edhe mos ti besoj me asgje dhe ndihem shum keq se si erdha ne ket gjendje per shkak burrit tim qe me genjen vazhdimisht dhe pastaj me thot e bera per te mbrojtur ty nga xhelozia…. E Dashurija po te verbojke o njerzt hapni syt e jo zemren. – Une jam shume e bukur dhe e mbaj veten, por burri nuk po me prek me dore se punon naten dhe … –