“Un jam prap ajo qe vellau beri me mua mardhenje per 4 vite,fati im i mallkuar ma mori te drejten e lumturis”…

“Un jam prap ajo qe vellau beri me mua mardhenje per 4 vite,fati im i mallkuar ma mori te drejten e lumturis”…-Mirmbrema po e vazhdoj historin time e ju lutem me besoni gjithcka eshte e vertete sic ju thash me lart ai djale qe pa dashur me zgjati doren duke me ofruar zemren e tij pa dashur u be shpetimtari im me beri te heq dore nga vetevrasja doja ti tregoja gjithcka por sme lan me thoshin se po i tregove ai do ikte nga une e zdoja te ikte e fejuan vellaun motren e martuan por nuk zgjati shum dhe te dy si motra e vellau u ndan nga burri se ishte pijanec dhe shkonte mbas femrave tjera dhe motra e la po ashtu e fejuara e la vellaun se pinte gjate kti viti ndodhen shume gjera ajo qe mua me interesonte une sisha me lodra e tij ishte koha kur fitoj partija demokratike ku u hapen rruget qe po shpernguleshin te gjithe dhe shteti po ndihmonte shum te shtypurit politik erdhi mallkimi im u largua familja e djalit qe doja ne Tirane ate kohe motra ime ishte ndare nga burri dhe kishte filluar shkollen ne Tiran per infermiere vellain para meje e kisha ushtare e kishte shum shpenzime ateher dhe familja ime shiti shtepin dhe u shperngulem ne Tiran u gezova se mendova qe tani do isha prape me djalin qe doja u gabova se pashe me per 5 muaj naten e vitit te ri na u shemb shtepija qe kishim blere ne Tiran knga shirat se ishte e bere me qerpic e ngelem ne mes dimrit cader ushtrije pa pune prinderit ne mes dimrit pa azgje asnji sna ndihmonte nngelem pa buk per dite me rradhe dhe prinderit kerkonin pune e spo gjenin ateher une i kisha 14 vjec e gjysem e fillova une pune ne nji restorant guzhin laja pjatat e banjon nuk ankohesha babi me conte dhe me merrte isha e vetmja qe coja buken ne shtepi motra la konviktin erdhi ne shtepi por vazhdoi shkollen une jo se dikush duhej te punonte dhe vetem mua mu dha kjo mundsi edhe pse gabim se kisha 5 te rritur para nuk ankohesha perkundrazi u gezova se mund te kisha rastin te takoja djalin qe doja dhe mbas 6 muajsh qe punoja rastesisht e takoj ne qender te Tiranes dhe zemra me rrifte shum u gezova por ta dija qe ajo do ishte hera e fundit qe do e takoja me mire te kisha vdekur me percolli ne shtepi me premtimin qe do vinte tme takonte por nuk erdhi une e prisja vec zoti e shpirti im e dinte sa e prita e u luta per te nderrova pune fillova ne fabriken e kinderit te porcelani aty punova deri ne moshen 16 vjec dhe po aty punonte dhe kusherinjt e djalit qe doja e i pyeta se ku ishte ata me than se ka ikur ne Gjermani harroje si ta harroj ai ishte arsyeja qe une jetoja nuk u besojva e fillova ta kerkoj tek njerzit qe e njihnin familjen e tij por une skisha as mundsi te dilja se punoja nga mengjesi ne darke dy shoqe te mijat me than se eshte nji disko refleksioni ku mblidheshin te rinj nga veriu e ndoshta eshte ndonji qe njeh e pyeti hajde me ne dhe nji dite lashe pune ne dreke dhe shkova dhe aty gjeta vertet shoket e tij dhe njeri prej tyre ishte shoku qe kishte ardhur nga pallati im bashke me te i besoja se kisha frike une mendoja zdo kishte guzim tme bente gje se djali qe doja do e vriste po te guzonte por ndodhi cfar zduhej te ndodhte me mashtroj po tha e di ku eshte une si e pa sherre e pa dalur qe isha i besova neser tha te kthej prgj shum e prita e lumtur ate dite te neserme dhe erdhi ora ta takoj shokun e tij hajde te coj tha tek djali qe doja se ai ishte i zene skishte mundsi te vinte vete dhe une i shkova mbrapa por plani i tij ishte tjeter nuk i njihja kodrat e liqenit skisha dalur kurre se atje ishte diskoja refleksion kisha 1 vit e gjysem ne Tiran vertet por kurre zdilja sme linin te shtepis edhe ne pune me conte babi e me merrte ose vellai qe ishte 3 vjet para meje ate dite dimri me shi ftofet shoku i djalit qe doja. Me rrezoi ne toke 16 vjece si kisha akoma dhe pse per mua sishte hera e pare ajo dhune mos i bertisja cfare po ben mjaft ai ishte shume me i madh se une e kte rradhe su mbrojta dot me mori nderin gjithcka qe une kisha vite qe po e mbroja dhe iku te nesermen erdhi tek puna e me tha se tani une i perkisja atij si mbas zakonit zhduku i thashe por ta dish se ai do kthehet nji dite e do i japesh llogari per djalin qe doja nuk e pashe me por une ndryshova si femer urreja cdo mashkull e i vetmi qellim tani ishte te ik shtepija ime se nuk duhej ta zbulonin qe sisha vajze e do me vrisnin e nese sje vajze ste merr njeri por mbi te gjitha po ta merrte vesh vllai im po i them vlla do fillonte avazin e tij me mua e tani me kollaj e humba djalin qe doja sisha me vajze ai kurre me zdo vinte tek une o te kthehej tek une me vinte turp njoha nji djale dhe i tregova qe sjam vajze ai tha ska prb nuk e doja por doja te gjeja dike te ik nga shtepija ime ne fillim dukej i mir 3 mujt e pare sa filloj te kerkonte marredhenji intime per mua ajo gje ishte tmerr por nese duhej te coja planin tim deri ne fund duhej te beja cfare donte ai por edhe pse pranova ai u be i dhunshem me gjuante pa asnji arsye ate kohe punoja ne rrobaqepesi dhe ne mengjes nderroheshim per pune e dy shoqet e mija me pane kurrizin te nzire me shenja nji nate para ai me kishte gjuajtur rrip pantollonash se zdoja te kisha me pune me te se duroja dot me ju tregova ai me keqtrajtonte e kisha pyetur ca kohe me pare kur do fejoheshim para se te fillonte dhuna fizike drejt meje e me kishte thene se familja e tij nuk pranojn nuse nga veriu e une i kisha thene te me linte te qete por nuk me linte atehere si cdo vajze e re se 17 vjece e njoha kte dhe per nji vite shoqerohesha me te vit i mallkuar dhe ky si shum tjere spo gjeja qetsi ne shpirtin tim zdija kujt ti tregoja ne shtepi gjendja ekonomike ishte skandal une ngrehesha ne menjes e dilja ne 6 e gjysem pa buke se skisha te merrja me veti punoja deri ne 5 te mbazdites ne helmet e kepuceve se punoja ne fabriken e kepuceve u dobesova 43 kile e ca te ben fukarelleku sta ban azgje ne bote rrija me miket e mija se me jepnin buke e kur skishte drita une nuk ikja ne shtepi se kisha frik.Skaloj shum filloj pune mami dhe ne banonim ne nji barak te bere me kartona e copa derrase e teneqe 8 veta brenda ne vere shi o dimer te ftoft tek puna ime ishte nji cun dhe kishte nji shok qe ishte mire me gjendje ekonomike e ishte 36 vjece e me tha se me kishte pare i pelqeja e donte tme njifte nuk pranoja zdoja me te njof asnji por ku te mytesha ai kishte makine e lekun ate kohe e une skisha vec rrobat qe vishja 18 vjece nuk dua te mburrem por isha vajze e bukur si fytyr e trup kacurrele dhe shum e turpshme nuk shifja kurre njeri ne sy se skuqesha e frekuentova per dy muaj skishim asnji raport sillej shum mire me mua sa here vinte me pyeste cfare te sjell dhe a e dini cfare i kerkoja gjithmon ? ..ushqim me sill buke me qofte dikush tjeter do kishte kerkuar dhurata kurse une doja byrek o buk me qofte e patate te skuqura nuk e doja se zemra ime ishte te djali qe doja por kushtet me ben ti humb shpresat tek ai dhe ky qe frekuentoja ishte 36 vjec e thoshte qe e kishte seriozisht gjithcka por duhej te iknim nga Shqiperija se sjetohet me ktu tha ne Itali kam dy vellezer tha e do paguajn gjithcka.Une aq doja vec tme largoj nga shtepija do pranoja gjithcka isha e sigurt qe kudo te shkoja me mire se ne shtepin time do isha me nji dit shkuam ne Kruj dhe pesuam aksident me makin une rash ne koma per 3 dite mora goditje ne koke me ate rast u njoh me familjen time dhe une me vellezerit e tij mbasi kaloj nji muaj qe kisha bere aksidentin me kishin then qe i nzjerrin vajzat ne rruge mos ik per Itali jo me thoshte ky mua sjan te gjithe njesoj erdhi koha te nisemi me gomone spo zgjatem sa vujtem te arrijm ne Itali se e bem 3 here rrugen se na kapen dy heret e para e na kthyen te treten here arritem ne shtepin e njerit nga vellezerit te tij aty kishte dy vajza te reja 21 vjece e une spo e kuptoja qe ato ishin vajza qe punonin ne rruge dhe ai ishte dhe cfare me priste mua ata me kishin zgjedhur per tme nzjerre ne rruge mbas 10 ditesh filluan tme rrifnin me linin pa ushqim ky nuk sillej keq shum here me mbronte por sa per sy e faqe.Vajzat me moren me veti por nuk punoja e vendosa te ik mora klientin e pare dhe i thash tme conte ne polici. Por ai ishte shoku i ktyre dhe me cuan nji shtepi te vjeter bashk me kte qe me kishte thene se me do e me hypen ne katin e 3 nji fshate te humbur nuk shifej azgje aty kati i pare ishte me 20 cuna qe pinin e loznin me letra u tremba shum thashe tani do me torturojn e do me vrasin me hypen ne katin e 3 e me zhveshen ne fillim me lidhen kanotjeren ne goje te mos bertas aty ishte dhe nje vajze tjeter me e madhe se une e kishin rrahur por ajo ishte e mesuar une jo isha si femije 43 kile vajze 18 vjece dridhesha me ulen ne gjunj e me lan vec ne mbathje kurre se harroj sa ftoft e frike kisha me gjuajten me rrypin tim te pantollonave ederi sa une rashe per toke e vajza qe ishte e lidhur mbi nji dyshek qe se mbaj mend se skishte shum drite bertiste mosni se asht femij po e mbysni mjaft per 3 ore mkan rrahur as koken se mbaja dot lart pashe nji dritare dhe me fundin e fuqis u afrova te hdhesha por me kapen nga floket me rrezoj ne tok vellai i ketij qe ishte sjelle mire me mua qe ne vend te dhuratave i kerkoja ushqim me vuri rrevolen ne koke e me tha se nese nuk bej cfar thon ata do me sillnin prap aty e cdo cun qe ndodhet poshte do bente me mua cte donte nuk e bej dot kte pune mos ma kerkoni me gjujti grusht ne barke ky qe thoshte se me donte sa i pa meshirshem me doli dhe sa here me gjuante une therrisja emrin e djalit qe doja atij qe sme la te vdisja aty e gjeja forcen te duroja per 3 ore me torturuan mbaj mend qe me futen ne makin e i kam hapur syt ne shtepi duke ndjere nji lecke te lagur ne fytyre ishte ky qe po me pastronte si mund te nderroj njeriu kaq shum fytyra e po ate nate qe me kishtin torturuar ky nuk ndaloj aty por dhe me perdhunoj e une as fuqi te levizja skisha e me e veshtira ishte kur me thoshte me puth tani se per te miren tende e kemi bere gjith kte.Ndiq rregullat tona e cdo gje do shkoj mire.Mbas dy muajsh une zbeja leke shum se nuk punoja i refuzoja klientet e vajzat i kishin tregu vellait te ketij ai erdhi me kapi nga floket me terhoqi e me futi ne makin me coj ne shtepi e me rrafi me telin e perdeve dritares me rrezoi ne toke e me gjuante shkelma ne bark e me shtypi sa mu zu fryma e me ra te fiket kur hapa syte ndjeja dhimbje te tmerrshme ngela per dy jav ne krevat dhe ne banjo nuk shkoja dot mu fry melcija e me cuan ne urgjenz me lan aty dhe rrinin larg me shtruan urrgjent ne spital nuk pyeten vec emrin e mbiemrin ne Pozzuoli Napoli eshte ky spital me kishte shtypur organet duke me rrahur mbajten aty 3 jave dhe diten e pare qe dola i gjej kta te porta e madhe po me prisnin me cuan ne shtepi dhe nuk flisnin,Kur arritem nji nga kto vajzat me tha se te kan shitur nuk e dim se nji klub nate o lokal shoqerimi degjova se ky nuk pranonte sishte dakort e po zihej me vellezerit e tij jo thoshte une e dua dhe do rrije me mua ok i than ata por nese per dy muaj nuk ben lekte qe duhet do ja nzjerrim ne leket ne menyren ton.Dola te punoj por dy jave qe kisha dale prape spunoja dot me erdhi nji klient dhe kur shkova te vendi i punes me nzori thiken ma vuri ne fyt leket thoshte shpejt se te mbyta une skisha se ato pak qe kishim i futnim posht nji guri ku kishim dhe rrobat e nderrimit.Me perplasi koken ne makin dhe rashe ne tok me kontrolloj e pa qe skisha e ateher deshi tme perdhunoj balli me ishte care e me dilte gjak ne kohen qe po hapte pantollonat leshoj thiken dhe une me kurriz e shtyva ashtu zhveshur sic isha fillova te uleras aiutoooo aiutooo u tremb se kishte shtepi rreth e rrotull dhe iku me shpejtesi me makin doli dikush nji dritare ndezi driten qe e trembi se ai zdo kishte ikur dhe vajzat ngaqe u vonova kishin njoftuar cunat qe ne i perkisnim dhe me dolen para cfar ka ndodhur pse u vonove pse je zhveshur zhdukuni zdu te punoj ne rrug se bej dot me sa fuqi qe kisha.Hyp ne makin me bertiten e me cuan ne shtepi te nesermen iku per Shqiperi ky qe mu me thoshte te dua dhe mkishte sjelle ne Itali per nji jete me te mire ateher une ngela me vellezerit e tij dhe kta me cuan ne Rom me nji vajz tjeter se mos punoja me mire me ata nga frika por nuk funksionoj se skishte vend per ne skishte rruge te lira i kishin blloku afrikanet geit rumunet ruset shqiptaret fati im e nuk punova me kthyen mbrapsht ne Napoli ku dhe me kishin nzjerre ne shitje per te dyten here dhe une vendosa te ik mjaft me ne mengjes marr klientin e pare dhe i them tme largoj sa me larg nga ai vend.Se dija as ku te shkoja zbres hyp ne autobuz kot po sillesha dhe zoti coj nji murgesh e mu afrua ku shkon oj bij tha ?..fillova te qaj se di me kapi nga duart e me tha a do vish me mua ne shtepin time ? ..po i thash dhe me mori me veti ne shtepin e murgeshave me mbajten atyO zot sa te mira ishin me mbajten 2 jave mblodhen rrobe me blen gjerat intime se skisha azgje per te veshur u tregova arsyen pse isha atyNe autobuz arsyenMbas 4 ditesh marrin ne telefon kta qe u kisha ikur e gjoja familja ime po me kerkonte murgeshat u kishin then skemi vajza ktu jemi vec neDikush me kishte pare me murgeshen diten qe shkova Shqiptare qe i njifte kta dhe kta po me kerkonin normal u kishin ikur leket nga duartMurgeshat me njoftuan me than qe duhet te largojm nga ktu se ti je ne rrezik dhe neve vendosen tme cojn ne BologniaNe komunita vend i mbrojtur per vajzat si une ku dhe qendrova per 23 muajPjesen tjeter nese deshironi jua tregoj neser mbrema sepse jeta me mua su tregua asnjiher e drejteE kur shof ca histori ktu mendoj po sikur ju te kishit kaluar jeten time cdo kishit bere?…Mua mu vodh gjithcka me force.Nuk po me flihet eshte ora 5 e gjysem dhe spo me hiqen nga koka ca pergjigje te komentuesve sidomos kur thoni qe nuk eshte e vertet gjithcka eshte reale dhe mbesoni shum gjera dhe nuk i shkruaj sidomos cfar torturash kam kaluar nga vellai im i shkurtoj shum gjera se zdua ti kujtoj nuk eshte vetem dhuna fizike ajo qe te vret por ajo shpirterore dhe shume pyetje me kan kaluar neper koke ne kto vite Pse ? Pse o zot po vuaj kaq shum cili eshte krimi im ne kte jete?..une se mbaj mend femijerin time por vetem friken dhimbjen e kur degjoj te flitet per dashurin e vellait ndaj motres une dhe sot e mendoj te frikshme akoma them si ateher te gjith vellezerit ju bejn kte gje motrave ?…nuk dua te them kush jam vetem qe te mos lendoj djalin qe me shpetoj jeten kur jeten se doja zoti e nzorri ne rrugen time ateher dhe u be engjelli im mbrojtes edhe pse kurre me su takuam ai sot eshte burre i nderuar i respektuar nga te gjithe edhe pse se kuptova kurre pse me braktise pa asnji fjale ?…dhe une duke e kerkuar se nuk e besonte zemra ime qe nuk mbajti premtimet e tija u bera viktima e shokut te tij une e humba ate minut qe shoku i tij me mori gjithcka fizikisht dhe shpirterisht e ika nga Shqiperija pikerisht dhe nga kjo gje se ne te dy i kishim bere nji premtim njeri tjetrin pavarsisht gjithckaje.. .Une ate premtim do e mbaja deri sa te kisha frym por fati im i mallkuar e ma mori dhe te drejten e lumturis time ika se kisha frike ti dilja me para e dija qe zdo me besonte dhe sikur te ndodhte duke njohur karakterin e tij ai dhe mund tme besonte por kurre zdo kishim lumturin qe donim ai eshte verior ka rregulla e zakone qe ata vete i ndjekin si meshkuj qe jan kjo vlen dhe per femren.E ky ishte gabimi im i dyte me te e para qe si kisha treguar per vellain dhe e dyta tani per shokun kurre zdo me kishte bere gruan e tij dhe as tme donte me si ne fillim.Edhe pse ika nga Shqiperija ai ishte kthyer mbas 6 vjetesh dhe kishte shkuar tek puna e mamit tme kerkonte donte te fliste me mua por kur e kishte zbuluar qe une nuk isha e kisha nji jete tjeter ai ishte ndjere shum keq dhe mbas shum vitesh ne menyren e tij jo vetem qe sme kishte falur as besuar kurre por u hakmarr ndaj meje dhe po e ben akoma sot.Une mund te isha bere gruaja e shokut tij po ta doja se ai te nesermen erdhi dhe me kerkoj te fejohem me te se si mbas zakoneve tona tani i perkisja atij por nuk pranova se une se doja e urreja per ate qe me beri.Por zgjodha te ik nga gjithcka kurre me nuk dashurova as su martova se e provova ta harroj por nuk munda por e perdora ate vite qe ishte i imi si ilac per gjith vitet ne vujtje e veshtiresi qe me erdhen mbrapa kurre su gezova me humba mundesin te kem nji jete me te mire zgjodha te mos veshe fustanin e bardhe qe eshte enderra e cdo vajze se zdoja te merrja dike tjeter ta mashtroja qe e du kur zdo e doja kurre.Se zemra ime eshte akoma e djalit qe u kthye ne engjullin tim mbrojtes edhe pse ai nuk e kuptoj kurre keteSa here ndjehem keq mbyll syt e mendoj kohen qe ishim bashk dhe per cudi me qetsonE nese kam dhimbje o mall e jam per toke gjithmon them jo o zot ku je po pse o jete me le ?se kshu e quaj une jete e marr force te vazhdoj paraMbasi me futen ne komunita ku qendrova per 23 muaj shum te veshtir per mua sidomos 3 muajt e pare se eshte si burg kishte rregulla shum te rrepta se ishte e perbere nga shum femra me rraca te ndryshmeTe gjitha ishin me te medhaja se une ne moshe vetem nji Durrsake ishte 17 vjece dhe kishte nofullen krahun dhe kemben te thyera me hekur te ngjitura skishte asnji dhemb ne gojeE kishte shitur nena e saj tek nji cun dhe ai e kishte nzjerr ne rruge por skishte bere leke sa duhet dhe ai e kishte hedhur nga kati i katert e ajo ishte thyer ne gjith krahun e majte kur kishte rene ne tok e therrisnin piccola dona canone gruaja e vogel tank se kishte mbijetuar.E kishte ruse afrikane kishim dhoma te ndara e banjot kishte orare per tu zgjuar per mengjes per te folur per tu ulur duhej gjithcka me leje dhe te shikonim njeri tjetrin ne sy duhej ta benim me dashni jo percmim se ky ishte rregulli kryesor aty te donim e respektonim njeri tjetrin sic donim te na respektonin.Nuk u ambjentova kurre ne ate vend se kishte dhe te semur me Sida e ne duhej te kujdeshim per ta dhe une ne fillim refuzova kisha frike por nese nuk beja cme thonin do me kthenin ne Shqiperi e une skisha ku te kthehesha durova gjithcka ne diten e dyte kur shkoje ne kte shtepi te conin ne spital per analiza gjaku kontroll gjinekologjik se mos ishim shtatzena dhe sidomos per moshen se me gjak dilte dhe mosha shum genjenin thoshin me te vogla se kishin me shum te drejta une sa po mbusha 20 vjece por si jepja as 16 vjece e nuk besonin kur u thoja 20 vjec.Me analizat dola e paster dhe moshe 18 vjecare se isha anemike e pa ushqyer sic duhet dhe ne fakt isha e vuajtur e me filluan nji kure me vitamina.Mbas 3 javesh qe isha aty erdhi nji vajz Shqiptare nga lezha shtatzen 5 muajshe polizia e kishte gjetur ne rruge duke punuar dhe pa dokumente e solli tek ne nuk dukej qe ishte shtatzen shum pak se ishte e dobet por mua ma tregoj dhe me tha se ishte me nji klient i kishte ndodhur pa dashur ishte care prezervativi nuk tregova por me analizat doli qe ishte..Po ju tregoj kte rast sepse kam pare shum e degjuar shum vujtje te ndryshme ne ate vend ajo ishte vajze e veshtir shum pinte duhan si cdo vajze tjeter aty vetem une dhe Durrsakja nuk e pinim por ja ndaluan nga shtatzanija e u be shum nevrike e nuk ishte e paster per veten e saj si femer dhe shpesh here e vendosnin denim tentoj tja mbathte shum here por e kapnin dhe e kthenin aty prape.Lindi vajzen ne banjo ambulanza u vonua erdhen dhe e moren e kur u kthye dukej tjeter njeri e donte vajzen e saj por nuk dinte te kujdesej per te dhe ja moren me zore me mashtrim shum here e degjonim te qante vajzen naten dhe ngriheshim ne ta nderronim o ti benim qumeshtin nuk mjafton vetem ta duash femijen kujdesi eshte gjeja me e madhe.Atehere menduan se tja hiqnin ishte gjeja me e mire per te dyja nuk i than azgje ne darke na than se do dilnim xhiro ne dyqane te Bolonjes u gezuam zdilnim kurre vec te dielen qe na conin ne kishe ne mesa u ngritem dhe i than lezhjanes leje vajzen ktu se kujdesemi ne per te e rri e lire me grupin kjo ju besoj e puthi vajzen dhe ikem kaluam nja 4 ore jashte dhe kur u kthyem u futem neper dhoma e degjuam nji re ulerim te fort vajzen e kishin larguar dhe lezhjana po bertiste duke gjuajtur gjithcka i dilte para e share.Ku eshte vajza ime ?Sa keq me vinte e falenderoja zotin qe nuk isha ne vendin e saj e kapen dhe e lidhen i ben nji qetsues dhe e mbyllen ne dhom te nesermen e larguan ne nji shtepi tjeter se pashe me kurre mbas dy muajsh i degjuam duke folur se e kishin adoptuar vajzen e lezhjana ishte kthyer ne Shqiperi. Mua me cuan ne nji shtepi familja me hoqen nga aty ku qendrova 17 muaj tjera sillnin vajza nga Shqiperija por nuk duronin dhe ja mbathnin e ktheheshin ne rruge perseri te punoninGjate gjith ksaj kohe mua cuni qe me kishte sjelle po i them cune se ishte 36 vjece me kishte kerkuar por sme kishte gjetur se ku isha e kishte zbuluar si vend komunitan por jo shtepinNe ate kohe motra ime qe ishte per infermiere kishte ardhur ne Itali per specializim puna kishte zgjedhur nzenesit me te mire si tip burse qe te vinin ktu ne Itali per 3 vjet shkoll dhe te punonin me gjysem rroge.Motra nuk dinte azgje per mua se une i kisha humbur lidhjet me shtepin time per 23 muaj qe isha ne komunitet se sa isha me cunin qe kisha ardhur ne italija flisja nji here ne jave po kur u largova nga ky i humba gjurmet zdoja te dinin azgje per mua se kisha frik mos i tregonin kti e me gjente e nuk doja te dilja ne rruge e shtepija ime me kishte kerkuar tek ky ku e ke cuar vajzen tone e ky po punonte e paguante avokat me lek tme gjente ishte bere me motren time azgje si kishte treguar motres time cfare mkishte bere ky mua vetem se une e kisha lene e ai thjeshte po me kerkonte te sigurohej qe isha mire dhe tme thoshte se me donte e sjetonte dot pa mu mashtrim fillim e fund.Kur nji dit bije zilja e shtepis ku une jetoja dhe dal ta hap ishte motra ime dhe nji kusheri i larget i joni per momentin nuk reagova por motra mu hodh ne qaf kisha harruar ndjenjen e dashuris dhe une motren e doja fortPo ti ktu i thash i pari mendim ishte se mos e kishin marre me force e sjelle ne Itali per fajin timPor kur me tregoj se ishte ne shkoll e pun u gezova e sme tregoj per momentin qe mkishte gjetur cuni qe thoshte qe me do.Si rregull qe ishte ne komunita nuk duhej tme gjenin se isha nen mbrojtje te ligjit dhe filluan tju kontrollojn dokumentat eshte motra jot me pyesnin po ju prgj a i di rregullat ktu tani se cfar do ndodh me pyeten baba dhe nena e familjes qe kujdeseshin per mua gjate kohes qe isha aty mua me kishin futur ne nji kurs per te bere dicka me te mire me jeten time te merrja nji zanat pune avash avash po rregullohesha por kur zdo zoti zdo dhe pikerisht kur zduhej shkatrrova gjithcka duke vendosur te ik me motren polizija me kishte dhene nji dokument 6 mujore per te qendruar ne Itali familja ku qendroja kishte vendosur te merrte gjithcka siper.Je e sigurt me than dy rruge ke o te rrish ktu dhe te nderrojm shtepin diku nga sicilija ku kishin shtepij tjera nen mbrojtje qe mos tme gjenin o te ikja me motrenTe them drejten nuk ishte e lehte qendrimi me ne komunita me rregulla ku me detyronin vec italisht leje me ul e me u cue me hanger o pi dhe per banjo e vec pun nga mengjesi deri darke.Vendosa te ik dhe ika por kur dolem per te hyp ne tren motra me tregoj se si me kishte gjetur nuk e di as vete por fillova te bertas mos pse sma the ne fillim zdo kisha ikur kurre nga komunitaja pse tha ca ka ndodhur fillova ti tregoj nuk e donte veten si ka mundsi tha ai eshte sjellur shum mire me mua thoje se po flisnim per dy persona te ndryshem e jo per te njejtin. Arritem ne shtepin ku jetonte motra ajo skishte vend per mua aty se ishte shtepi me qera paguhej nga shkolla per studentet dhe per doktorin qe rrinte me ta por motra thoshte do gjejm pune ty dhe do e zgjidhim kte prb do rrish ku te rri une jo thash une nuk do te behem penges ty o te rrezikosh gjithcka per mua coj zile thash te vij te bisedoj me te per kte qe kisha ardhur ne itali me pak fjale erdhi direkt ate nate me kerkoj falje per gjithcka dhe qe me donte e kurre me zdo perseriste gabimet e tij me mua.Dhe se kishte ikur qe ate muj qe kisha ikur une nga vellezerit e tij tani punonte ne Padova per veten e tij ne te zeze se nuk kishte dokumente e jetonte vete i 8 ne nji dhom te nji shtepie me qera me kusheri te tij e ca rumenOk i thash po gjej pune andej nate e dite te noj plake e jemi afer e nese kam nevoj jemi afer ne menyre qe dhe motra mos te ndjehej ne faj se ajo mallkonte veten pse te hoqa nga komunitaja.Dhe dashje pa dashje une perfundova mbas gjith atyre vujtjeve perseri ne doren e shfrytezuesit tim gjeta pune tek nji plake nate dite ky punonte ndertim per dy muaj gjithcka mire por kur kerkoj te kishim marredhenje e une spranoja ndryshoj u kthye ne ate qe njihja ne te vertet ishte i vetmi njeri ne bote qe kisha nuk njihja asnji dhe nuk kisha ku te mbytesha une kisha leje vetem nji ore mbazdite dhe dielen puna ishte tortur cnjerezore 2o vjece mbyllur 24 ore ne dispozicion te nji plake me panolin e nji mace qe gjith qimet i kishte me shum ne toke se ne trup bertiste gjithmon zdonte kurre te hapte dritaret por nuk ankohesha thoja te duroja sa te bej dokumentat se po mos te kisha bere rinovimin e dokumentit po tme kapnin me kthenin ne Shqiperi me tha nji te diele do ikim ne plazh se banoja ne Padova e nji ore larg ishte plazhi ok i thash e dija mire cfare me priste ai donte tme fuste ne dore dhe nji here ta pranoja si te dashur 26 muaj qe ishim ndare dhe mbas plazhit po ktheheshim duke biseduar me thot do bejme nji femij bashk e do bejm familjen qe ke deshiruar ti dhe une bashk. Te them drejten sme erdhi keq me mire ne shtepi te rris femijen tim se plakes ti nderroj panolinatE thash femija e mbledh mashkullin.Po ate nate rruges une dhe ky. Bem marredhenjie ne makin se skishim vend tjeter duhej te kthehesha ne pune ate darke te plaka dhe mbas 10 ditesh une zbulova qe isha shtatzen me cunin qe ne prill me mbush 18 vjece drita e syve te mij por kur e zbulova une u gezova shum mendova se jeta ime do merrte kthese tjeter por ky jo sikur si erdhi mire.E i thash cfare ke gezohu do kemi femijen toneSka mundsi tha me nji here te ngelesh shtatzan Kuptova se fjalet e tija kishin qen mashtrim vetem per tme bere perseri dashnoren e tij por i kishte ngelur sharra ne gozhd.Morem nji shtepi me qera ku skishte azgje vec nji stuf nji frigorifer asnji rrobe skisha vetem dy nderresa por nuk ankohesha ky punonte une rrija ne shtepi kaluan 5 muaj dhe bente shum ftoft skisha mundsi te blija as nji xhup se ky punonte por mua me thoshte qe smerr shum leke e sna dilnin per azgje vec per qera e buk e verteta ishte ndryshe ai nji diele ishim shtrire dhe une kam vujtur shum me shtatzanin kisha prb me frymarrjen dhe kurrizin nuk rrija dot ne kemb shum bije zilja e telefonit dhe ky pergjigjet ne ballkon mendoj se po flija dhe rastsisht se di as vete por u afrova te degjoj doja dija cishin kto telefonata te shpeshta e largohej nga une sa here i binte zilja.Kur cte degjoj nji ze femije qe i thoshte babi me blej nji topKy ishte i martuar me grua e dy femijeDjalin e madh 8 vjece e te voglin 4Fillova te bertas ti gjuja kokes time barkut grushta cfar mke ba o i mallkuar pse ?Me kapi duart mbrapa e me shtriu ne krevat qetsohu tha une jam ktu me ty edhe pse kam familje tjeter vec qaja fillova te kuptoj se ai mua me kishte marre per te bere leke per familjen tjeter kishte rene dakort dhe me gruan por tani ishte penduar pse mkishte lene shtatzen e sme linte dot por me torturonte mua dhe lekun e niste ne Tiran skisha rroba per te veshur gjithe diten rrija mbuluar me nji gjys jorgani e buk vec djath domate e grosh une asnji vizite ne spital skisha bere akoma se skisha leke as per bilete te autobuzit.Posht hyrjes ku banonim ishte nji familje bullgare dhe shum here ajo gruaja e shtepis me sillte ushqim ose ndonji rrobe per te veshur dhe nji dite me tregoj se ishte nji vend ku falnin rrobe dhe jepnin ushqime.Po deshe hajde tha se ti po futesh ne muajin e 7 e ske asnji rrobe per djalin pranova e ishte fund janari shum ftoft kisha veshur nji bluze posht te holle e nji me te trashe si kemishe me kuadrate dridhesha e kur me pan dy grate qe ishin aty vun duart ne koke me futen ne dhom sa ngrohte isht zdoja te dilja me e kisha harruar ate ndjesi dhe kur lahesha ne banjo ngrohja ujte ne nji ene dhe lahesha duke u dridhur por zoti me jepte force dhe shum isha idjote se nuk dija ku te perplasesha pishte nji grua aty Italiane qe qante kur me shifte mua ne ate gjendje dhe aq e re hoqi xhupin e saj dhe ma hodhi ne krah edhe pse ishte ngroht o me dukej mua se isha ber akull jo i thash ska prb cfar flet tha rri ulur vetem na thuaj per cfare ke nevoj me vinte zore sme kishte falur kush kurre azgje une qe kur mbusha 14 vjece e gjysem jam kujdesur vete per jeten time edhe pse te veshtire kam punuar.Ca rrobe thash per te veshur thash tani per veti dhe per baben e femijes se dhe ai ishte si mos me keq punonte gjith diten ikte me nate e vinte me nate e me friken kur po e zan pa dokumente ne te zezeMe mbushi nji cante me rrobe dhe nji xhup ma veshen qe aty se normale zdo merrja xhupin e gruas huajMe dha dhe ca ushqime ishin rrobe te perdorura por per mua ishin gjithcka kisha pasuri kur shkoj ne shtepi akull se ishte shtepi plazhi ne nji vend te Venezias zone e saj ndeza dy pllakat lart te stufes dhe po ngroja duart kur skalojn as 30 minuta bije zilja deresIshte zonja qe mkishte dhene xhupin e saj e qe qante sa here me shifte me burrin e sajKishin kuptuar qe dicka nuk shkonte e ata ishin njerez qe merreshin me bamiresiHajdeni ju thash futuni kur u futen vun duart ne koke ktu jeto ti me than dhe pret te lindesh?Ti tha mund te jesh mbesa jone me than me moshe por qe sot ti do jesh si vajza jone qe sna e dha kurre zoti kishin femij por dy cuna te rriturDo kujdesemi ne per ty e femijen me aq sa te kemi mundsiKe ushqim per te ngren po kam ju thash u ngrejt zonja menjehere hapi frigoriferin qe tundej si te isht nji kemb sa here e hapje dhe ishte boshe vec me dy veze nji kose e pak djathe te bardhMos tha ky eshte krim ku eshte i zoti i shpis tha o si jeto ?Ju tregova dhe me shikonin te dy syt me lote si tha eshte i martuar e me ty po ben femije ?e te trajton ne kte menyre ? Pa gjerat me elementareMotra ime me blinte ushqime sa here vinte o me paguante ndonji fature skishte me shum mundsi se ishte me gjysem rroge dhe ndihmonte dhe familjenZonja nuk duroj me kur me pyeti nese kisha bere te pakten analizat qe duheshin bereJo i thashe se skam mjek familje e nuk dija si fumksiononte skam as leke i thashO zot tha ku je ?Po analizat jane fal per grate shtatzenaU ngrejten dolen dhe me than futu posht jarganit me xhup veshur e na prit se do kthehemiKaloj nji ore dhe erdhen me nji stuf gazi per ngrohje e me dy canta plot ushqime shum u gezova se di pse por mu duk dicka e madhe ai veprimDikujt i vinte keq per mu po kujdesej per muTe nesermen ne mengjes heret erdhen te dy me moren me cuan ne spital kishin folur me nji doktorreshe qe njihnin dhe me mori persiper me vizitoj dhe me tha te rri sa me shum shtrire se kisha shum ujra e fryre me shum nga cduhet me tha te beja analizatqe duhej ti kisha bereDoli qe kisha diabetin e gravidanzes te shkalles larte e duhej tme mbanin ne kontroll muajin e tete e bera dy jave ne spital dhe dy ne shtepi por gjithmon ne kontroll smu ndanin kjo zonja dhe burri i sajKurse diten e pare te muajit 9 me shtruan urrgjentisht ne spital e me mbajten aty deri ne diten qe do linde cuni.Dy javet e fundit kjo zonja dhe burri i saj u interesuan tme gjenin nji shtepi me kushte me te mira dhe ma gjeten me ane te njohjes qe kishin dhe me nji qera me te vogel kishte ngrohje ujin dhe dhomen per cunin me gjeti dhe rrobe per cunin shum mkan ndihmuar sikur te ishin prinderit e mi kurre se deshen baben e cunit tim si pelqente sjellja e tij por nuk e thonin atyre ju interesoja une dhe femijaindi cuni nji femij shendosh si molla i bukur sa ska me pastaj kalova prb si cdo grua e gjate kohes qe do.Dilja erdhi baba i femijes tim na coj ne shtepi nuk kisha fuqi te rrija ne kemb se lindja mkishte shkatrruar 25 qepje kishin bere por komshija lart ku banoja erdhi dhe lau cunin e nderroj i beri qumeshtin se skisha qumesht akoma une e ma solli ne krevat dhe iku kaluan ditet e para dhe filloj avazi me baben e cunit zduronte cunin kur qante me shante me ofendonte ndryshoj ne nji menyre te tmerrshme sme blinte panolinat as gjerat qe me duheshin kjo zonja dhe burri i saj nuk me rrinin me si ne fillim tani i takonte ktij dhe mua.Erdhi motra e me gjeti me lecka duke nderruar cunin cfar ban mtha mua ske panolina smi ble thash as qeran se kishte paguar se filloj te thoshte skam pune ai dilte ne mengjes e kthehej ne darkeDoli motra mi bleu dhe ca gjera ne farmaci qe mi mungonin cunit dhe ilacet qe duhej ti kisha marre per veten time vitaminen cunit me bleu ushqimet dhe ikuFola me kte dhe i thash se do kerkoj pune se lej une cunin tmi mungoj me azgje as te vuj per buken e gojesTi thash ne dark rri me cunin dy tre ore aq sa te gjej puneNji muj kishte cuni dhe une fillova pune ne nji restorant vetem mbas ores 8 deri ne 11 te nates.Por une ndjeja qe dicka nuk shkonte me dhimbte shum barku por duroja se zdoja te humb punen dy ditet e para punova te treten tek po laja pjatat ndjej qe dicka po me zbriste nga poshte tek kembet me ishte car qepja nga stermundimi ika e lash punen dhe me shoqeruan ne spital me ben qepjen dhe me mbajten nen kontroll me solli djalin dhe ma vube afer se kisha filluar ti jepja qumeshtin tim.Tre dite me mbajten dhe me than te mos kem lodhje e moren vesh zonja dhe burri i saj erdhen ne shtepi nuk duruan dot me i folen babes cunit slane gje pa i theneNese sje i zoti te kujdesesh per ta ik dhe i mbajm ne i than por mos i torturo kshuPor ishte si te flisje me murin do mundohem u pergjigj ky me shumeNji muj zgjati dhe filloj avazin skishte si te na mbante ne gruja kishte marre vesh se kishte femij tjeter e donte te vinte ne itali me femijet e tjereKy po mblidhte lekun per ata fshehurazi shtrydhte mu dhe cunin e niste leket ne TiraneMotra blinte cdo jave panolinat e ushqimet sa here qe i jepej mundsija se banonte ne Milano 3 ore me ardh e 3 me ikeMe tren ateher me autobuz.Dokumentat mi ben kta pleqet qe kujdeseshin per mu dhe cunin me moren si badante dhe shtepija ishte ne emrin time si kontrate dhe baba i cunit me kte raste plotsoj te vetmen leter qe i mungonte te kishte dhe ky dokumentat e bera si mysafir ne shtepin time kishte rezidencen tek une dhe punen e filloj me rregulla muajin e 5 kur e pash qe nuk shkonte me kjo gjendje e pyes a do mi tregosh planet tua se une se shtyj dot me kshu.Ose gjej shtepi tjeter por tme paguash qeran sa te behet cuni per kopeshtQe te filloj puneKy kte po priste te ikte.Iku dhe vinte cdo fund jave nji nate dhe ikte kaluan 2 vjet dhe me moren cunin ne kopesht murgeshat para kohe qe tme ndihmonin mua punoja nga 5 ore re ne dite kishte dite qe spunoja fare se cuni semurej shum shpesh e duhej te rrija ne shtepi e lekun ja dorezoja ktij une cdo fund jave me duhej ti jepja lekun qe fitoja se paguante qeran e une mendoja se ndihmoja te pakten me heqjen e faturave o dhe te ushqimeve por sme linte asnji leke per te blere ndonji rrobe o dicka qe kisha nevoj atehere fillova te fshihja lekun punoj 6 ore e i thoja 3 ore e i blija cunit cfare i duhej e vetes time o shtepise kur skalon shume dhe me vjen ne shtepi me cunin e tij 15 vjece e kishte marre me ane te sportit pa dokumente por kishte paguar leke nji shume te mire qe ta sillte.Dhe skaluan 4 muaj une kisha 5 vjete qe skisha shkuar ne Shqiperi as takuar familjenE skishin njohur as cuninDhe me duheshin ca dokumente per djalin si dhe ti beja pashaporten cunit dhe karten e identitetit per veti.Ikim ne Shqiperi nuk ishte vellai i madh aty por ne Greqi kur shkova ne shtepi u gezova se nuk do e takoja dhe gjithcka dukej qeteFus pashaporten cunit dhe isha ne pritjePara se te vinim per Shqiperi biseduam qe te nderronim shtepi te jetonim bashk te katert me cunin e tij dhe ne dy. Me afer punes tij te hiqnim nji qera dhe e kishim gjetur shtepin e po e mobilonim me cfare duhejPor sa fus dokumentat me thote hajde se dua te flasimUne kisha lene punen e lajmeru padronin e shtepis ku jetoja se do ikjaKur ulem ne nji restorant dhe me thot hajm dhe buke dhe bisedojm e kuptova dicka nuk shkonteDegjo tha do vije gruja me djalin tjeter ne ItaliNe shtepin ku une po pergatisja per veten time e cuninNuk fola vec pyeta po une me cunin tani ku te mbytem se une lash punen humba shtepin se do jetonim bashkJu tha ju marr shtepi tjeter afer ku jam dhe uneU ktjyem ne itali do dorezoja celesat e shtepis mbas nji jave te kthimit tim ky ishte afati ose do paguja qeran e muajitMe gjeti nji shtepi ku e paguajta une gjithcka me leket e mija dhe bosh pa asnji mobilje vetem guzhinen e piste o Zot sikur kishin jetuar qente e jo njerezKur mbas dy ditesh ky zhduket per 4 jave me len mua pa asnji leke asnj ushqim flija ne toke me cunin pa drita as gaze uke po kishte se e kisha paguar kontraten kurse gazin e dritat mi mori leket do i paguante kyU zhduk ngela une ne nji vend qe snjihja asnji skisha me dy pleqte qe me kishin ndihmuar ishin merzitur me mua zdonin qe te ikja se e njihnin kte si besonin cuni isjte 5 vjec e gjysem ateherFlisja me motren ne telefon ma kishte blere vete motra dhe ma mbushte me lekeHajde i thash me blej buke se skemi ai eshte zhdukur zdi ku eshte e di une tha motra ku eshte ai eshte ne Amerike per turiste tha me gruan e dy djemte e tijMu shemb bota nji tjeter mashtrim i rradhesU kthye e nuk e pranonte te gjall qe kishte qene ne Amerik por ka qene semure e nuk kishte mundsi te lidhej me muaGjeta ca mobilje te vjetra mi gjeten kta dy pleqt qe me kishin ndihmuar e kisha nevoj per kte tmi sillte tmi vinte ne vend e nuk bera sherr.Gjeta pune une dhe cunin e kisha ne shkolle deri ne 5 mbazdite mund te punojaKy sjetonte me ne por me gruan e djemt e tijVinte nji here ne jav rrinte gjysem ore ikteMbas dy vjetesh une fillova te kisha prb lodhesha shum dhe humbje ekuilibri me kishte ndodhur kjo gje dhe nji here mbas lindjes cunitBeja analizat te gjitha por me dilnin shum mire.Ose me thoshte doktori i familjes e ke nga stresi lodhja do kaloj3 vjet qendrova ne kte shtepin e dyte pastaj bera kerkes per shtepi komune dhe mbas nji viti e mora 3 muaj pa ikur nga shtepija e dyte me ftoj ne shtepin e saj per drek italianeDhe kishte kompjuter shum pak dija per funksionimin o cfar duhej se cishte interneti o qe mund te gjente nji person qe doje ta gjejeMendja me shkoj direkt tek djali qe aq shum e kisha dashur e qe se pash me kurre i thash emrin dhe mbiemrin ksaj mikes time dhe cte shof kur del nji faqe e fcb me foton e tijShum u gezova o zot e gjetaNuk ishte i martuar e kjo me beri pershtypje i shkruaj dhe i them kush ishaU lidhem ne fcb e flisnim nuk me tregoj shum gjera se eshte dhe tip i tille i mbyllurI tregova qe kisha nji cun dhe jetoja vetem me te por isha ne lidhje me baben e cunitJetonte ne GjermaniHere ne italiVinte me dit e ikte.Mbajtem lidhje per ca muaj por kuptova se ai kishte urrejtje ndaj meje nuk e shfaqte por sjellja e tij me beri te kuptoj kte kishte zbuluar historin time dhe abuzimin qe kishte bere vellai im me mua kjo gje e kishte larguar shum nga une dhe nuk mjaftonte kjo por dhe historija e shokut te tij sme besoj kurre mua por fjaleve te botes.I kerkova falje nese e kisha lenduar gje qe duhej te ishte e kunderta ishte ai qe kishte ikur e braktisur mua pa me then azgje kishte shkelur premtimin e tijKaloj nji vite dhe me thote se bashkjetonte me nji femer nga Korca dhe priste te linde nji vajzeNuk e di sikur vdiqa ne ate moment por nuk e dhash veten me vjen mire i thash per ty urime