Truri im me thot qe ti je e shemtuar e shkurter svlen per asgje, Prej stresit dhe merzis ter kohen e gjej veten duke ngren... | Histori Të Jetës

Truri im me thot qe ti je e shemtuar e shkurter svlen per asgje, Prej stresit dhe merzis ter kohen e gjej veten duke ngren…

Truri im me thot qe ti je e shemtuar e shkurter svlen per asgje, Prej stresit dhe merzis ter kohen e gjej veten duke ngren…-Pershendetje te gjithve. Ndoshta per te gjith ju do duket qe sesht problem por per mua ka filluar te behet nje problem serioz esht problem pesha ime qe qdo dit e me shum po shtohet. Si femi me kan tallur shum per shkak te syzeve dmth Kam pas Mobbing ne shkoll por kam pas frik tju ttregoj prinderve. Kaloj shkolla fillore me shum nenqmime e tallje nga nxenesit por kaluan disi hyra ne shkoll te mesme edhe aty ska qen hiq me mir por u shtua edhe nje arsye qe te me tallnin e perqmojn te tjert. Ne moshen 16 vjeqare me ka perdhunuar nje person i moshes 28 vjeqare dhe pasi qe me ka perdhunuar ju ka then te gjithve qe un jam kurv e po shkoj dhe me te gjith lagjen e tij. Ka pas dit kur kam pas frik me shku ne shkoll sepse si zbritsha prej Autobusit shokt e tina nersy kret shoqnis moj kurv e moj qqorre me thirrshin. Un vetem zihesha ne veti dhe kur shkojsha ne shpi veq mbyllesha ne dhom dhe qaja urreja veten pse kam lind. Edhe shoqnia nisen me mu largu ma shum rrisha vetem deri ne klas te 11 pastaj filloj mu qetsu situata dhe shoqnia rrinin me mu. Pata 1 nje lidhje 1 vjeqare e cila me deshtoj normal u merzita dhe deshperova shum. Kisha dhe nenqmime nga disa familjar te mit qe me provokonin e sheh ate sa e bukur sa e gjat po i ka hije gjithqka e ksi lloj gjanash. Per nje ADOLESHENTE esht e tepert ta krahasosh me dik me te mir se ajo normal se i humbet vetbesimi. Pas shum perjetimesh dhe nenqmimesh mua me humbi vetbesimi komplet saqe urreja dhe veten kur shihja ne pasqyr. Kam qen nje koh ne depresion dhe kam shku ne psikolog per krer gjendjen time emocionale qe kisha u ndjesha e pa vler dhe e tepert pas gjith atyre deshperimeve dhe perqeshjeve. Nisa me marr veten pas 3 vite terapi dhe u njoftova me nje djal qe sod esht burri dhe dashuria jetes time kemi nje djal bashk dhe ndjehem e bekuar qe i kam. Pe vrej qe kret problemi qendron te e kaluara ime qe kam pas mu ka kthy kret depresioni saqe tash vetem.nje situat e vogel me qet prej kontrolli. Por problemi qendorn ne stresin tim qe smund ta kontrolloj se qdo familje dhe shtepi ka ndonjeher zenka dhe mosmarrveshje. Por un ne ato situata me duket vetja prap e pa vler e shemtuar dhe e teppert ne ket bot ngushllimi im.i vetem esht ushqimi ha pa kontroll ne situata te stresuara kam filluar dhe te shtoj shum ne pesh kam perdor lloj lloj qaji e hapa per dobsim por sme kan ndihmuar asnjeher. Nuk esht qe jam teper e shendosh peshoj 62 kg me gjatsi 1 e 55 edi qe esht e tepert per gjatsin qe kam por frika ime esht qe me ket qe kam filluar shpejt do behem 100 kg pa dashjen time. Mjafton nje situat shume vogel qe te kaloj ne stres dhe situat depresive. Vetem qaj fajsoj veten dhe mallkoj veten pse kam lind. Kam frik se dhe bashkshorti do lodhet prej meje se kam kuptu qe prap kam ren ne depresion. Prej stresit dhe merzis ter kohen e gjej veten duke ngren diqka vetem kur ha disi me duket jam me e qet. Perseri ndihem qe sjam e bukur as nje grua e mir per bashkshortin tim edhe pse aj sme ka dhen kurr arsye te ndihem e till sepse me don dhe vlerson shum per ket qe jam. Por lufta vertet qendorn ne trurin tim sepse truri me thot qe ti je e shemtuar e shkurter svlen per asgje smund ti kontrolloj mendimet e mia. Ne ksi lloj situata un vetem ha dhe qaj sdi as vet qka kam e qka mund te jet kjo ndjejn. Si ta shoh nje femer te bukur te holl e te gjat stresohem dhe ndihem e shemtuar kam frik dhe te flas diqka sepse prap skam vetbesim. Ju kisha lut mos me perqeshni pasi qe as un spo kam deshir te kem ket apetit por po vjen si te stresohem pak menjeher me vjen per te ngren diqka. Nese keni nje keshill te shendosh ose dini ndonje produkt qe vertet funksionin ne renje ne pesh dhe largimin e apetiti ju kisha lut te me tregoni ju pershendes nga zemra