Ter diten pastroj por nuk lodhem,Ke dasht burr mshele gojen dhe grahi... | Histori Të Jetës

Ter diten pastroj por nuk lodhem,Ke dasht burr mshele gojen dhe grahi

Ter diten pastroj por nuk lodhem,Ke dasht burr mshele gojen dhe grahi…

Ter diten pastroj por nuk lodhem,Ke dasht burr mshele gojen dhe grahi…- Kisha pasur shum deshir te shkruaj edhe un historin time ne lidhje me jeten martesore.Jam e martuar tani 5 vite dhe kam dy femije. Besoni se nuk jam duke then vetem at se qka me buje mua me mire. Vallahi tan i bej kush ni got sta hjek prej rruges. Ter diten laj pastro be. Po as njeher se ndjej lodhjen vetem te kisha ni fjal te vetmen me vjehrren. Oo bre pasha Zoti skeni rren kur te bardhen sma benkurr. Feshij feshin per vete. Be ben per vete per femi tu. Ke dasht burr gojen meshele edhe grahi.ok mire i kuptoj te gjitha se qka eshte burri qka eshte femija. Ame as ajo seshte e metne qe dhomen evete ta pastroj teshat e veta tu palos a ta leshoj maqinen a ta hekuros a. Veq thos sdi prej si kam ardhur une cdo gje thot sdii. Nuk e dii a thuhet menquri kesaj apo qfare. Sot feshiva ter shtepin. Dhe u afriva tek femijuu thash ufffaaaa qka jam lodh… edhe shpija po don pune. Tha per veti e ki pee femi tu. Thash pse pom thuu qeshtu jo veq per femin e mi po per krejt . Musafiri e vjehrrin e krejt krejt pom duhet mu. Tash nuk me fol. A eshte e drejt ju lutem kam nevoj per keshilla. Ndersa une kam qen pune pasha ni allah e kam lan punen shkaku kur visha qysh e pisha kafen ma lake filgjanin tem pa la sfeshijke kurr as sen hiq plus buken qe e bojke per drek ma meshefke. Thojke ha qka duash.Pasha Allahin me turreshi e hangesha buken qe menxi te posht mshkojke. Qashtu u merzitesha u detyrova ta la punen per me qen harmoni me familje edhe pse burrin e dua normal duhet me ja respektu familjen. Poo badihava tek disa persona skishe pesh kurrfar vlere ma tmadhe spata pse e lash punen bile veq ma keq se ton diten nshpi veq fjal edhe zhurma e kur isha npun bile qat gjys dite nuk ja shisha ftyren isha pak ma e qet.Me vjen keq nga njher sa shume mundohem me pasterti me respekt me krejt po kot . Pasha Allahi disa vjehrra skishin qef as kur po lindeshe se di pse po kjo e jemja osht qasi lloji qe nuk mdon bre per kurgjo hiq kjo din veq bajat me ma bo edhe me shti fjal kunder meje se kurgjo tjeter nuk din me bo diqka pozitive per mu. Nga njher pom plas inati po prap po kthehem hatri burrit edhe me keq sndreq kurgjo. E me feshii pasha allhi. Kush sprek sen krejt vet. Tet familjes kur shkoj kur vi veq ma llug i gjei. Paramandoni teshat tel smu shtin merena mem men naj njo kalle. Djell qashtu si merr . Kanopin sma kput.ndoshta e meritoj edhe une ame pasha allahin krejt mu dohem mi perthekuu . Ajo smenon as postav me nderru as dhomen e vet me pastru le tjerat.