Qe 20 vite un jam nuse ne fshat,Vjehrra nuk me lejon te punoj e as nuk me don... | Histori Të Jetës

Qe 20 vite un jam nuse ne fshat,Vjehrra nuk me lejon te punoj e as nuk me don

Qe 20 vite un jam nuse ne fshat,Vjehrra nuk me lejon te punoj e as nuk me don…

Qe 20 vite un jam nuse ne fshat,Vjehrra nuk me lejon te punoj e as nuk me don…-Persh te gjitheve Dua te ndaj dhe une nje histori timen Jom e martuar qe 23 vite ne ate kohe e gjeta burrin vet, pa deshiren e femilejes time ,se ai jetonte ne fshat e une ne qytet ,e deri sa te lex deri ne fund e di se do shani pse dallon fshat -qytet ,por kot nuk do shkr po mos te kisha nje arsye te madhe une ne ate kohe isha ne pune e ai jo por u kuptuam se per nje kohe do jetojm aty e pasi ai te punsohet te dalim ne qytet ,pasi dhe ai nuk kishte deshire te jetonte ne fshat dhe po ashtu e donte dhe gruan me pune se edhe motrat ne ate kohe i kishte pas te punsuara , e ndodhi si ndodhi filloi lufta ne Vend dhe u shperndam neper bote ,por pas nje kohe u kthyem se ai kishte dhe 2 vllezer ne perendim por ai i vogli ishte ne shtepi kur u martuam ne ,por te dy vjehrrit beren cmos qe ta largonin nga shtepia se nuk e donin daljen tone nga shtepia e beren planin ashtu se keta nuk na lejn vetem pasi nuk kishte tjeter kush te kujdesej per ta ,mua nuk me erdhi mire por pasi kish shkuar vet aty pa deshiren e familjes heshta dhe pranova te rrija , tani kisha 2 femije kur mbaroi lufta u punsova ne fakt me pranuan ne pune .por doli nje problem nga familja e tij ,ku i than burrit SKA te punoj gruaja asnje grua fshati nuk punon e gruan tende don ta dergosh ne pune ,e burri u shtang dhe mbeti ne mes te dy zjarreve ,,,dhe vjehrra me tha nese shkon ne pune femijet merri me vete se une nuk ti kqyri , dhe u bera ure per here te dyte per hire te femijeve por ketu bera gabimin me te madhe te jetes ,se me kushtoi shume,,,ku nuk pash me punen me sy asnjehere sot e asaj dite ,dhe jetova aty plot 20 vite bashkesi familjare ke bera te gjitha punet e fshatit dhe po ashtu te dy kuneterit u martuan dhe jetuam 15 vet ne nje shtepi ,,,,pas 20 v martese burri i hapi syte dhe ndertoi nje shtepi aty ku disa here i thash mos nderto shtepi ketu por bleje nje banese por nuk ndegjoi e tani i ka ra pishmon por kot me shkuan leket , e psataj ajo vjehrra se nuk i kqyri femijet e mij pas 1 viti qe u ndava e dola ne shtepin time erdhi te une te jetoj ,jo se me donte mua por mos te me linte rehat e ketu ishte KULMI ,dhe per gjdo dite zihesha me te se nuk kisha qare se vet te ngacmojke ,e pastaj u palojke si pule kish asgje nuk bera ,dhe nje dite i thash shko aty ku te ka lene burri kur u bera une e mire tani ? ,e burri im nuk bente ze asnjehere per keto padrejtesi dhe duke u zene me te nje dite i kapi teshat e veta ajo dhe shkoi ne shtepin e vet ku e kishte atje dhomen e vet e kishte nusen e djalin tjeter aty e ketu te une rrinte ne sallon tere diten rat pfffff ,e nga ai qast burri nuk me respekton me injoron ,e ku mbeten ato 20 vite qe u mundova e sakrifikova dhe ne fund kot e gjitha ,e tani po them sikur te kisha keto mendet e sotit atehere nuk do vuja keshtu ,dhe shpesh me shkon mendja te ndahem te gjej nje pune kudo edhe te fshija por te kem koken rehat se tani dukem si sherbetore dhe pa asnje vlere te gjithe dalin e shkojn une rrij e ruaj shtepin tere diten ,e ju kisha lut mndegjojeni mendjen tuaj e mos jetoni per te tjeret. ju lutem anonim,,,,