Pasi qe e kuptova tradhtine e tij, e pyta pse ma bere m'tha "Lam gabu dhe u kry ajo pune tash", nuk po... | Histori Të Jetës

tradhtine

Pasi qe e kuptova tradhtine e tij, e pyta pse ma bere m’tha “Lam gabu dhe u kry ajo pune tash”, nuk po…

Pasi qe e kuptova tradhtine e tij, e pyta pse ma bere m’tha “Lam gabu dhe u kry ajo pune tash”, nuk po… – Pershendetje lexues te nderuar, nese ban anonime. Para disa muajve une kam treguar historin time te tradhetise qe ma beri burri im per disa vjete. Sonte dua te rrefej femijerin time. Ishim shume femije, nuk kishim kushte dhe duhej te punonim fushen per te mbijetuar. Une isha femija me i madhe. Babin e kisha shtylle te forte ku mbeshteteshim. Ai ishte i shkolluar dhe me ato pak kushte deshironte edhe ne te na shkollonte. Babi ime vdiqe ne moshe te re. Mbetem si mos me keqe, te gjithe te rinje ne moshe, te gjithe pa fejuar e pa martuar. Mbas nje kohe u dashurova, gjeta njeriun e endrrave ( mendoja). E doja shume edhe ai me donte shume. U fejuam e u martuam. Nuk kishim asgje vec dashurise. Te dy filluam punen, filluam te ngjitnim shkallet e jetes, te ngritnim nje standart per ne dhe femijet tan qe erdhen ne jete. Ai ishte shtylla e re qe kisha, mbeshtetja ime pas vdekjes se babit. Por gjithqka mu kthye permbys kur e kuptova tradhetin e tije. Tashe edhe pse ka disa muaj qe e di keye fakte, une vuaj si diten e pare kur e kuptova. Jam ne gjendje shume te keqe. Shume po vuaj ne ekstrem. Burri nuk me sqaroj asgje vec fjaleve “kam gabu” dhe “u kry ajo pune tashe”. Mirpo une fale teknologjise kam mesuar shume detaje ne lidhje me ta. Vazhdimishte pyes veten: si, si ma beri kete? – si ma humbi mundin vleren? Krejt qka dua te theme lexues te nderuar eshte se cka vjene prej Allahut edhe pse me veshtirsi pranohet, ai na ka fale ati i takojme e kam fjalen per per vdekjen e babit. E cka na vjene prej njeriut si ta falim ate, si ta harrojme? Edhe pse u bene disa muaj pas kuptimit mbi tradhtin une vazhdoj te jetoj me te. Hatri i femijeve. Kurre smund ta harroj ate qe ai ma beri. Kurre!! Tashe mbeshtetja ime e vetme eshte Allahu.