Nusen e kam rreh per shkak te nanes,Nuk e le Nanen per asnje nuse ne kete bote... | Histori Të Jetës

Nusen e kam rreh per shkak te nanes,Nuk e le Nanen per asnje nuse ne kete bote

Nusen e kam maltretu per shkak te nanes,Nuk e le Nanen per asnje nuse ne kete bote…

Nusen e kam maltretu per shkak te nanes,Nuk e le Nanen per asnje nuse ne kete bote…-Mimrama faqe dhe fansa te nderum.Jam nje djal jetim te cilin Nana e tij e ka rrit me copa te bukes kush ka bo rahmet me ja dhon.Na ka rrit tu na nimu dajt e tezet.Veq shpirti i saj e din qa ka hek me na rrit.Baba jem ka ndrru jet qysh kur un jom kan 5 vjeqar e vllau i vogel 3 vjeqar.Nana jem ateher u kan shum e re.I ka pas hiq ma shum se 24 vjet ne qat mosh u met e vetme veq me neve dy djemt edhe me gjyshin e gjyshen tem.Gjyshi me gjyshen e kan maltretu shum bashk me hallat e mija me gjdo kush,jan munu me largu prej shpis tu i than lej fmin ktu e ti heku prej shpis ton se smunesh me nejt pa burr ke me na qit faqen e zez.Bile gjyshi jem ka shtru zullum mi ta teper te madh.E maj ne men sikur sot kur e maltretuke nersy neve veq per qellimin me e qit prej shpis po mami jem kurr su dorzu asniher. Edhe pse gjyshi e bojke gati te pa levizshme prej goditjeve qe i merke smujke as durt nalt mi qu ajo prap na ka qendru afer neve djemve. Gjithmon gjyshin tem e shtike gjyshja me fjal po ashtu edhe hallat qe ishin te martume,vishin te na nuk lejshin sen te keq pa i than per mamin tem e kjo si pasoj e fjalve te tyne gjyshi nuk e kursejke dajakun per mamin.Po gjyshes pas pak vjetve i erdh dita me ndrru jet,nashta gjynah qe po foli kshtu po jena shliru prej qe ka ndrru jet e tash gjyshi jeton me mamin po u bo tjeter njeri se gjithmon thot kom vepru se mkan fol gjyshja edhe hallat,e hallat tash ( qikat e veta ) as nuk don mi pa me sy e ka pa se qka ka bo.Pa e zgjat shum,u rrita po gjat kohes qe isha 15-16 vjeqar gjithmon kom punu per me ja siguru pak buk familjes tem.Deri sa ni dit njoftohna me ni femen ne austri u dashurova shum ne te,edhe ajo ne mu.U lidhem familjarisht dhe vendosi me me mar ne austri.Shkova atje fillova me punu niher per familjen e saj,po nuk me lejshin rahat me detyrojshin edhe wc me ja fshi.Ama un nuk jom ni tip qe i duroj padrejtsit,ja ktheva me te keq i thash un wc nuk fshij po dal edhe lypi pun dikun tjeter se as sdu me prish miqasin me juve as me shkel veten tem.Dola gjeta ni pun te ni shqiptar te cilin e kom shok shum te mir tash.U rahatova edhe gruja punon, bile e ka ni rrog shume te mire.Mu sme ka mjaftu rroga jem se nuk osht qaq e madhe e gjithmon per me i nimu familjes u dasht me ja mar grus tem.. per me ja qu naj pare mamit edhe vllaut.Ama nusen kurr keq se kam lan gjithmon ja kom plotsu gjdo deshir kena udhtu dhe kena shku ka kena dasht na.E nana jem shpesh her as buk nuk ka pas me hanger edhe pse un jam ne austri po i vike keq me mtregu.Niher e mora mamin ktu me ardh me na vizitu edhe mami jem osht shum e hapun me grun tem ka qef me llogarit sikur evlad,tash kur i shihke tesha tmira ne trup i thojke av sa e mir qikjo bluz blema edhe mu ni qisi edhe keshke(nashta mami e ka pas pernime se gjynah kurr ska pas ka lakmu ton jeten e saj)E nusja u rrit nluks edhe normal qe ja blejke nashta jo qe dojke,po pse u tut prej meje edhe ja ka ble.Po sen si kan kushtu ato sene qka i ka bo per nanen tem se jon kan krejt cikrrime.Edhe nejti mami 2 jav ktu ju bo zemra mal ma shum kajke prej gzimit se thojke je rahatu djali jem.Mas ni kohe gruja met shtatzan na lindi ni djal erdh mami apet ktu.Edhe kur erdh heren e dyt nuk jepke qehre nusja jem se disha qa ka,po nejse sja bojshe te madhe.Masi shkoj mami per Kosov,po me thot kurr ma mos ma bir nanen ktu se nuk punoj une me ti ble tesha nanes e me ta majt nshpi.Une veq e ngojsha po i thom hej a je mir ka kryt ti tha po une mir jom edhe kurr ma mos ma bir nanen ktu ose dil hup meri teshat kurr mos tpafsha.Thash spo te vjen marre? Kjo ty te don si evlad te vetin, ae din me sa sakrifica e sa mundime mka rrit mu kjo Nan a menon ti saher e kom pa me qivita ne ftyr e sy te ajt per shkak se kjo ska dasht me na lon neve,e ti po me thu mos ma bir mu nanen ktu e ti po mthu nuk hargjoj per nanen tane?A e din qe un per nanen tem ne hava te qoj,jo tha sguxon prej familjes tem.Thash ta q*** me familje une e me krejt per nanen tem,e kom kap per flok e kom maltretu kogja mir deri ssa tha mfal se gabova.Tani ja kom thirr familjen i kom mledh te une edhe ja kom permen nja ka nja,prej familjes te saj veq nana vet e perkrahke edhe e vllau thojke nese don me u nda ndaju se ti skoke fajtor edhe prap shok kena me met.E pa aj se skom pik faji,po i bi shum shkurt i kom edhe disa fjal se per momentin lot po me pikojn si shiu e trupi po me rrenqethet.Ma besojn veq ata qe jon rrit jetim.Kurr mos i leni Nanat e juve per ni nuse qe sja din vleren nanes tane.Kurr mos ja ktheni shpinen nanes se ajo osht e shenjet,gjeneti osht nen kamt e Nanes.E un nuk kom me ja kthy kurr shpinen,e kom ni djal te vogel qitash,po i kom than familjes te grus veq edhe ni problem ma i vogli qe mvjen prej saj une kom me u nda e djalin kurr me sy ska me pa.Nana e ka mar vesh e veq po kan ma shum po mdhemb zemra qe sjom afer saj,se ajo merzitet shum po do tvjen dita shpejt me shku npushim e me perqafu shum e me puth ne ball e mi than Nana jem un ty nuk te la per as ni nuse ne bote.Mfalni qe e zgjata kaq shum