Ni dit tha babi per mu "Ka ardh koha me hjek berllogin prej shpie se po ha hazer", Une punoja dit e nat por... | Histori Të Jetës
Ka ardh koha

Ni dit tha babi per mu “Ka ardh koha me hjek berllogin prej shpie se po ha hazer”, Une punoja dit e nat por…

Ni dit tha babi per mu “Ka ardh koha me hjek berllogin prej shpie se po ha hazer”, Une punoja dit e nat por… – Prsh dona a mund ta postosh vetem Anonime ngase jam fab ni shoqes. Edhe un dua ta tregoj historin time dhe kerkoj kshilla nga ju, Un qysh e vogel kam punuar kemi qen nje familje shumm antarshe por femrat gjithmon jan shtypur vetem kem punu nat e dit djemt kan bo sefa babi kurr srrike nshpi veq dalke u knaqke me lavire neva na shtrojke maltretim fizike kem pas jet shum te rend kem pas dhimbje te mendja njet dhe trishtim. As sjem shkollu as skem sna ka len me askend mu shoqeru. Por ni koh hym nkontakt më nje djal dhe askush se dite ket vetem nje shoqe imja ishte ajo e vetmja qe ma mundesonte qe te flas me te i tregoja gjitha qante bashk më mua kur degjoj per padrejtsi qe mi bente babai. Dhe vendosum mu martu kur i tregova familjen askush sme prekrahi svje shprehje kjo gje kush naj ve punt tha babi me maltretui edhe tha kurr mos e permend martesen un e di kur dhe ku tmartoj heshta në vete dhe vuaja shum. Kaluan 10 vite dhe degjova qe aj djali ishte martu ok se fajsova ngase edhe jeta e tij ishte në rrezik ngase babi tha me para ju mbys se qe ju la bashk. Kur erdh koha mi martu vllerzit te gjith vet i gjenin grat e veta ni dit tha babi ka ardh koha më hjek berllogin prej shpie po ha hazer, un punoja dit e nat edhe pse isha e re tani me isha msuar me pun dhe maltretua dhe vendosi mem martu ok pranova ka qen ndjena ma e keqe en jet mora dikend qe se du edhe pse i tregova birrit qe sdu ty se e kam dikend në zemer tha ok ska lidhje me koh em do ok pranova por nuk ishte lehtesim martesa per mua me martoj per te varfer ku ishin 15 antar dhe askush nuk punonte vetem burri im kurr asni cent mu sma dhake sen sem bleke shumm u merzitsha u martova me rroba te vajzeris qe kisha qe edhe sod i kam ende po kjo gje mu sem ka len pershtypje por ishte zullumi qe ma ban kjo familje qdo dit punoj madje kam humbur femi duke punuar kur pa ndal kam abortu prej rendesije kush mem pa si ardh perveq mamit krejt jav baj kurr sjam te knaqt ato kunata veq rrin dali me frajera qdo dit i ndrroj kurr sen sem ndihmoj kurr si kam ofendu qa sen po se di pse edhe pse krejt sebepet e tyre em thojn em kan than e shkreta ti ku ke ardh po qa me ba thojsha skam perkrahje babi em perzuni skam vend askend spaku rri qetu krejt mendojn qe jam njeri ma i lumtur ama askush se di sa hjeki jam tu vujt shum pse gjith kjo padrejtsi le ata po tasht ka fillu edhe burri mi perkrah e mu anku te mami se te babi nuk guxo ju tutet ama shum pe merzit mami po smujet kur em ka tregu mami qe i ka tham sen spo ban veq rri as sngo kam qajt si fmi kam than pse pse qa jam tu ba po punoj si budall apet ma e keqja jam i kam than burrit qa jam tut ba pse po ahnkojesh em ka than jo rren a se mami hot ka rrejt ikam than kam me permend nprezenc tanede edhe mamit ket pun em ka than ma pash zotin se kam ba hjg veq hajt ttham diqka ama mami po merzitet shum po thet ti po hjek si un sdi qa me ba puna a se kjo shoqja jem ka kontaktu me ket djalin qe e kam dasht ika tregu krejt per mu pa dijen tem edhe ika tham thuj po I ndihmoj më dal jasht e marr me burr e fmi ama un skam pranu kurqysh hiq edhe jam hidheru me at shoqes pa eikam tham ti me shku me tregu per mu ama aj djali ika tham po du mi ndihmu si motres tem kurgja ma shumm ama un spo guxoj me rreziku po tutna nga nje her po tham ma mir mu largu nga ky vend se boll më hjeka ndoshta edhe burri bindet qfar grue ka spo di qa me ba ju lutem naj kshill se ma keq se më hjek per tanat mi ba tanat edhe më kan ma keqja mes me pas perkrahje skish ma ran jam shkatrru krejt veq mendoj ndoshta vdekja a opsoj per mua ju lutem nje keshill ju kerkoj falje ngase ndoshta kam gabu duke shenuar por nuk kam aq shkoll sdi mir flm shumm nese e postoni .