fbpx

ne shtepi Babi im i qitke edhe kafe burrit tim

Ne shtepi Babi im i qitke edhe kafe burrit tim, por ne nje lokal nje dite e zura me nje femer tjeter dhe …


Ne shtepi Babi im i qitke edhe kafe burrit tim, por ne nje lokal nje dite e zura me nje femer tjeter dhe … – Pershendetje anetar-e Dhe Admina te kesaj faqe te qelluar. Si shkurt po munohem te shkruaj historin time edhe pse zgjati 2 vite. Ne moshen 22 vjeqare u njoftova me nji djal nga kosova, ishte pak i lazdruar nga familja ishte me i vogli dhe ishte i fiksuar shumr mbas pasuris, une linda dhe u rrita ne Gjermani Me te vertet sna mungoi asgje. Babai ka firme ,ka mbi 40 te punesuar kshtu qe ne femijve sna mungonte asgje. Ai bukuroshi mu versul me shpirt e zemer u be kinse u dashurua ne mua dhe un me te vertet u dashurova ne te. I ndihmova shpesh sa ishte ne kosov i bleva e makin te mos ecte kemb Zotria. Familja e tij me qmonte shume i falenderoj te gjith me zemer .vjehrra ishte vertet shume e mire ndaj meje .u martum ju ben letrat erdhe ne Gjermani filloi menihere te punonte ne firme te babi im. As ati si mungonte asgje kishte pag te mire edhe pse skishte profesion ne at drejtim. makinat i merrte cilat ja dojke qefi sa her dilte.nji dit babi i tha qy dhanderr hapi syt pak tash je ktu dhe ki mundsin mos hargjo shume se un gjith ne shpi timen sju mbaj edhe pse e kam mundsin. Ai pak e qoj hunden nuk i pranoj kritikat .filloi qdo 3 muj te shkoj ne Kosov nga 2 apo 3jav rrinte , sa her shkojke me 3000 apo 4000 euro e shpesh ka ndodh i hargjonte dhe i dergosha e tjera. I bem 2 vite te martuar kaluam mire e keq po ngadal e kuptova se kam gabuar se ai ishte nji dembel sja donte punen.asgje nuk ndihmonte ne shtepi , dhe priste gjith nga un ose nga mami im, nji kafe se bente as per veten .nji dit u qu babi im te bente kaffe kur ai zotria i tha ma ben e mua nji se po pertoj Babi ja beri dhe i tha duke qeshur kjo eshte e fundit qe ta bera. Ai tha po ti grues tande shpesh pi ban kafe mu mki dhanderr babi dhe mami kurr sme jan perzi. Amo at dit me than bija ime je ngut qe more burr nga Kosova a e shef qe ky tash nuk te gjindet askund le mo me von kur ke fmij. nejse u pergaditem te shkoj ne pushime ish burri me tha dua makin te blej , i thash po ke ketu para garazhave 5 copa zgjidhe me cilen don te shkojm , tha jo me kto makina ju keni qen ne kosov e i njofin dua makin te re .ok e kishte zgjedh nji mercedes CLS model te ri 2014 e dhash un makinen time per at mercedrsin e mbeten e 10.000 euro ti paguajm me kredi. Thash ok .burri me tha beje ne emrin tend e makinen e regjistroj ne emrin tim, atu ne at moment thirra babin dhe pyeta si tja bej kti i erdh inati pse un pyes babin. Dhe e bem kredin dhe makinen ne emrin tim .shkuam ne pushime dilte qdo nat .besoni kurr sja kam kontrollu telefonin se i urrej kto gjera dhe kam pas besim.e ai shpesh me bente kontroll ne telefon edhe pse un as kod nuk kisha se skisha qa te mshefi nga burri im.nji nat i thash do dalim per dark i thirr familjen e tij ne restoran ne veternik te Ariu .te gjith erdhen e ai u vonua me tha se ka ber dikush ndeshje dhe ky kinse kishte pare ndeshjen dhe te mbetet si deshmitar.ishte rren e kulluar e pyeta ku ne cilin vend me tregoi .me tha se 2 ore sigurisht vonohet.smunda te duroj i thash vellaut afrom deri atu .me afroi vellau deri atu kur shof makina jon e parkuar e hapa makinrn shof telefonin e tij atu. Ishte hera e par qe ja hapa telefonin.kishte pas takim me nji femer e kishte njoftu para 1 jave simbas sms qe i lexova.hyrem te ai kafiqi atu me vellaun kur qa shofin syt ai zotriu ishte ul me nji femer qe as 10 % nuk ishte si un .po nuk e quaj ku** se ky ishte fajtoi i kishte then sjam i martuar. Kur me pa mua u blloku filloi te zgerdhihet me tha shoqe te klases e kam pas.ajo i tha pse genjen .dolem nga atu menihere per te sqaruar shkurt. Ajo femra tregoi drejt tha qe 1 jav jemi njoftu dhe qdo dit kishin dal.shkurt i thash ju uroj fat nga zemra e plast . Deshem te ikum me vllaun te kthehemi te familja ku i lam .ai deshi ta mer makinrn vllai ja grabiti qelsin nga dora dhe u rroken boksa e vllau e shtriu per toke si qenin e pergjaku mire. Na thirren policin dhe insistoi ta merte makinene un e kisha ne emrin tim dhf policia i than te largohet menihere. U kthyem te restorani ku ishim ata ishin ber merak .dhe ju treguam se qa ka ndodh.me vinte keq nga familja e tij dhe u pershendeta me lamtumiren e fundit.erdhem ne Gjermani .ai dergonte njerz te pajtohet e familja me than ti vendos . Un vendosa qe te ndahem dhe ja prisha vizen e ashtu i kishte afat e 2 muaj .sot eshte ne kosov rrugve .se ju ra te mirave shkelum si thojn.sjam aspak pishman.vetem nji e di se ka Shqiptar mjaft ne Gjermani dhe dikur e un do kem fatin si e meritoj.e nga Kosova nuk mendoj me te mar burr.thojn se sjan te gjith ashhu po kur humb besimi ashtu eshte.mfalni qe e zgjata .vetem desha tju them ju nga Kosova qe martohni ne perendim mos i merni krahet shpejt dhe ti keqperdorni te mirat, se edhe ne kemi shpirt dhe nuk na fal askush po me djers i fitojm.