M'ka dal gruja katunare mishin e ter mbi radiator, Qohet ne 5 mengjes e leshon fshisen e rrymes dhe... | Histori Të Jetës
M'ka dal gruja katunare mishin e ter mbi radiator, Qohet ne 5 mengjes e leshon fshisen e rrymes dhe

M’ka dal gruja katunare mishin e ter mbi radiator, Qohet ne 5 mengjes e leshon fshisen e rrymes dhe…

M’ka dal gruja katunare mishin e ter mbi radiator, Qohet ne 5 mengjes e leshon fshisen e rrymes dhe…-Prsh histori te jetes. Nese bon me shenu historin tem ish kan mire ama pa emer anonim tani me postu. Jom nje burr 30 vjeqar edhe jetoj ne Zvicer. Po mundona me pika sa ma tshkurta me shkru historin tem se tybe gat o edhe me than drejten o ka mvjen edhe marre qe mka ardh koha qe duhna mu shpreh me njerzt qe si njoh edhe duhna me marr vendim ndaj opinion tjerve se keekush nfamiljen tem sem kupton. Une jom nje burr qe u rrit ne Zvicer dmth kom lind ktu edhe krejt mentalitetin e kom si Zvicran e jo si do Shqiptar qe jetojn ne Ks. Kur mka ardh koha mu martu u pata dashuru me ni qik t’hujen ama prindt kerqysh sma lan jo anej knej zgjedh ja na ja ajo edhe mu desht mu nda, diqka sun u bojsha rahat kurr me shqiptarkat nZvicer. Sna u pershtatke muhabeti, jo me kto adete palidhje e sene edhe me thon drejten heka dore krejt prej ksaj pune dej i bona 26 vjet se smujsha hiq kerqysh me gjet veten me kto.Kur i bona 26 vendosa me shku nKosove per pushime edhe e heka menen prej punes dashnis edhe pse kisha presion prej krejtve tu ma bo djali ri pa nuse ose a ka naj tre a ka naj tre ncnc nerva mshkojshin. Nejse shkova te ni teze nkatun me bujt me nanen se ka shkojke ajo na marke mu e motren edhe pse na tmdhaj thojke spo vini kurr nKs osht mire me ardh me pa familjart se qita tjesin anej knej e sdu kurr me ja prish qefin. Shkum me bujt edhe u njoftova me ni kojshike tsaj, kurr femen ma tbukur njet tem skisha pas pa edhe pse e katunit asi bukurije kurr nsheher skisha pa edhe natyrale ata. Shume e sjellshme e mire edhe shkurt mhini nzemer me pak. I thash nanes kush o kjo e pom tregon e i thash shko thuj tezes nese o e interesume me pi kafe ajo meniher kish pranu ama nuk e di a i kom pelqy une si mashkull a ma ka dasht pasoshin qe ka pranu qaq meniher. Nejse, gjith me qat dyshim jom kon edhe skom mujt kurr prej mendje me hek. Pinem kafe, u njoftum familjarisht, gjithqka shkojke mire edhe une vendosa qe me ja bo letrat ma heret edhe mu feju e mu martu. Erdh koha e marteses u martum krejt mire edhe rrishem ne banes temen qe e kom ne Zvicer ama kumedit qysh ish pas msu atje nkatun qohet n5 i bjen fshis e bon buken shkon mqon prej gjumit besom qe nerva o ka mshkon. Sa shume jom perla me to per qisi sene ja bojsha oj gru boll ma me kit fshis se sje ktu nfshat po nZvicer kerkush sqohet kaq heret me ardh me ta kayr shpin edhe jena veq vet as prindt si kem ktu me tkqyr po ish e smut per paqllak sun pe baj. I kom dy djem me to ama edhe djemt i ka bo gjys si vet. Nese i marr me shku ne futboll a najsen na shtin mi hek qerapat te dera. Ni dit kur u ktheva i vike era shpis si lop. Thash qa o kjo ere si lop tha e kom qit do mish mi radiator mu terr qaty lujta kush jeton jasht e din qfar rregulla tforta ka thash ooo kur spo na lajmerojn kojshija per zhurme e per ere. Besom qe as ate pune kur te boj me to mdoket shume katunare sdi qka u bo kshtu badihava bukurija kur spershatetsh me to edhe na u gutem pak ama krejt mu paten tek qa u bo qa u bo pff. Qisaj ju tutsha une qe kom mu martu me dikon qe mavon kom mi ra pishmon. Noshta osht mire qe o e paqt e sene ama nuk o mire me pas kompleks nkry po ma sheh qita pa fshi se jeta vazhdon o vlla nuk o fundi botes me ta gjet ni lug jo nvend tvetin veq besoni qe sjom ka muj me duru ma, jom met pa gjume prej qe jom martu me to plus jom tu hek me do adete tsaj palidhje qe pi ka tkatunit me qisi mishna e ksi. Munohet me kursy sene palidhje ncnc spo di noshta jom gabim ama shkurt jom i lodht prej saj, sjom ka du gru katunare po du gru zoje qe gjen kohe mi arrit mi mrri tonat e mos me ra nsy kshtu per keq te burri. Spo di a jom gabim a jo veq nese ishit kan npozit tem edhe i thu grus 100 her mos e bo qita edhe apet e bon atehere qka i thu ksaj? Spo di… nejse, sa ma pak ofendime tlutna se sjom ni mashkull qe nuk duroj mem ofendu e veq duhet mu lajmeru e mu rrok kshtu qe kujdes ofendimet. Nejse flm shum faqja se u munova shkurt mi ra ama mu zgat pak mfal.