Me ndihmen e Burrit e kalova kancerin, kur m'ran flokt m'thojke "Une hala te du si diten e pare o qeli jem"! | Histori Të Jetës
e kalova kancerin

Me ndihmen e Burrit e kalova kancerin, kur m’ran flokt m’thojke “Une hala te du si diten e pare o qeli jem”!

Me ndihmen e Burrit e kalova kancerin, kur m’ran flokt m’thojke “Une hala te du si diten e pare o qeli jem”! – Mirembrama historia te jetes. Une jam nje gru 37 vjeqare e martume dhe kam 4 femi. Jam nga Klina po jetoj ne gurbet. Nuk dua te cek prej cilit vend per shkak te anonimitetit. Burrin e kam ne fushen e ndertimtaris dhe punon zakonisht 13 ore ne dite. Nuk i kemi punt keq po vazhdimisht punojna dyt. Djali jone i ka 17 vjeq i madhi dhe te tjer, 15, 12, dhe 8. Jeten me burr e kam te mire, e kaloj mire me te nuk kemi grindje shpesh apo naj mos marrveshje se jem shume dakord per shkak te femive se dojna mi eduku pa zhurme ne shpi. Historia jem fillon para 6 vite kur filloj nje dhimt ne gji. Ja filloj sikur nje therrje e vogel dhe kur kontrollova e gjeta nje kokerr te madhe ne gji dhe shkova te mjeku per mu konsultu. Mjeku me tha se eshte nje cist dhe nuk eshte kurgjo mu bo marak. Ja lash fajin edhe ciklit per shkak tdhimtes po kalun muj e muj edhe nuk mu heke dhimta. E ndrrova mjekun dhe deshta me shku me kqyr mos e ka gabu mjeku i par dhe ashtu qysh mendova mdul. Isha ne fazen e tret te kancerit gjirit dhe isha shume rrezik. Ne at moment menja jem e par ishin femijet. Qysh mi lan vet, nuk jon rrit hala per mu kujdes vet. Burrin e kam ne pune shumicen e kohes. Na nuk kem familje tngusht jasht. Shkova nshpi dhe i tregova burrit i tregova qysh ja filloj dhimta e qysh isha po thujse ne fazen e tret te kancerit. Burri erdh me mu te mjeku dhe mjeku ja filloj mi tregu qysh shkon procedura e kimioterapis dhe qysh duhet me ja nis mu kujdes ne ushqim, ne gjum, ne disponim. Krejt kto kishin efekt ndaj kancerit. I vetmi sen qe ma rrotulloj krejt boten ke qe ma sygeroj ta heki njanin gji. Nuk u ndisha sikur nje femen e vertet. Une me kto gji i kom rrit 4 shpirta i kom bo tfort tasht nuk e kam ma at forcen. Burri ma boni hajt gru se me emer tzotit une kom me ra kom me ta hek krejt kta tkeq qe e ki. Pfff mu dok absurde, ky 13 ore punon e po vjen me ma hek mu smujen e keqe. Nejse, shkun dit e dit ja fillova kimioterapis, burri ne gjdo kontroll me mu. Ne gjdo hap me mu. Tu mpru ushqime organike. E shkurtoj orarin e punes veq me u kujdes ma shume per femi e per mu. Ja nisa sikur ni lule mu per t’ri. U ndisha ma rahat tu e dit qe jam ne durt e sigurta. Burri non stop mthojke shpirt, zemer, engjell. Kjo ma heret ska ndodh kurr. Na gjith jemi desht po shprehjet jan kan te rralla. Lodhja na lendui dashurin dhe skishim as kohe mi jep rendsi lidhjes ton. Befasia jem ma e madhe u kon kur ma kish bo me dreke me shopping hargjit, ma kish fshi shpin, mi kish qit femin me gjum. U befasova. Qaq prej emocionet qe isha kaq falenderues ndaj tij rash ne dy guj dhe thash o allah shperbleje burrin tem me xhenet se ky qka ka bo per mu ja kom borxh sa tjom gjall. Mu bo burr, shok, melaqe tonat. Me jepke motiv me jetu, me gjallnu. Isha pa flok u ndjesha ne kompleks ma bojke hajde gru e bojna ni foto se kit ftyr o gjynah mos me ta pa dikush. Kish qef me dal me ec. Kur ja bojsha jo se mshohin qel e kthejke ne hajgare ma bojke po Une hala te du si diten e pare o qeli jem veq mos mem shti mu ndi keq. Me tha mjeku qe kimioterapiat duhet mi kry dhe me ardh ne kontroll. Pas 3 muj kisha kontroll rutinore per me kqyr a u zmadhu apo zvoglu kanceri a jo. Mjeku dal me nje flet dhe tha bravo. I thash per qka? Burri ja boni mjekut per qka doktor po thu bravo? Mjeku tha se di qka keni bo po sa serioz e ke pas kancerin na kemi mendu qe nuk ki pshtim. Burri me nervoz tha e qka tasht? Pse pe zgat e spo na thu direkt? Mjeku na kallxoj letren ultrazan tha tu ka zhduk komplet kanceri. O allah falenderimi te takon ty se elhamdulilah prej zotit mi kish zhduk krejt. Me ndihmen e mjekut, me ndihmen e zotit po ndihma qe skam besu qe kam me pas kurr u kan e burrit. Mas sa vjet martes, edhe martesa jon u pertri. Nuk mujsha me besu lajmin qe ma dha mjeku. Burri jem eshte ni engjell e vertet, ni motivues, ni njeri qe pa to kurr skisha mujt me vazhdu jeten perpara. Edhe femija e vrejten dallimin mes neve. Na bojke qika e vogel o mami sa shume po tdon babi edhe pse ski flok. Mu keshke se nuk kuptojke. Tasht jam ne mujin e 6 te shtatzanis don me na gzu zoti me nje djal dhe ky frut eshte produkt i dashuris ton te pertrim. Ky eshte ni histori qe se harroj kurr dhe jom falenderues sa tjom gjall.