fbpx

"Me mua eshte bere pazare", qe 15 vite kerkoj prinderit biologjike, Nena si nene nuk munde te sillet ne ato menyre...

“Me mua eshte bere pazare”, qe 15 vite kerkoj prinderit biologjike, Nena si nene nuk munde te sillet ne ato menyre…


“Me mua eshte bere pazare”, qe 15 vite kerkoj prinderit biologjike, Nena si nene nuk munde te sillet ne ato menyre…-Pershendetje, jam aj djali qe kerkoj nenen time biologjike kam lind ne prishtine sipas dokumenteve me 18.04.1986 mirpo jan tre data neper dokumente 18.01.1986 18.06.1986 me pesh ne lindje 2450gram numer pt 5400 protokolli.Historia ime kerkimit ka filluar qe 15 vite se paku per prinderit biologjik,Kam fillu me kerkime ne spitalin e prishtines ne arkive ku skam mund te gjej asgje pasi puna ime eshte e nderlikuar me data te lindjes pastaj kam vazhdu ne qendren per pune sociale ne prishtine nga ku ka dal procesverbali adoptimit, edhe ketu per 3 vite kerkime pa sukses kam vendos me padit qendren per pune sociale ne prishtine permes avokatit e kam padit dhe kam ber gjygj ne gjykat kan ardh nga qps prishtine dhe zyrtarisht jan pergjigj keshtu citoj”Pas marrjes se shenimeve te prinderve adoptues dhe te datelindjes se femiut kemi kerkuar ne librin e evidencave te personave te adoptuar i cili liber fatmirsisht eshte i ruajtur dhe e kemi, gjithashtu kemi kerkuar te gjitha dosjet e adoptimit te cilat jan ruajtur nga ajo kohe, por me keqardhje nuk kemi mundur te gjejm dosje te familjes se adoptuesve te regjistruar as si familje adoptuese.”Qe dmth se me mua eshte ber pazare ose nuk di se si eshte e mundur me humb qdo gje qe ka te bej me mua as ata prinderit adoptues tani e 13 vite te ndjer, nuk nihen si familje adoptuese po as une edhe pse egziston procesverbali i adoptimit kerkoj nga gjith njerzit kam leje nga qdo instanc e shtetit per qasje ne qdo dokument zyrtar kush do qe din qe ju ka humb femija ne spital gjat lindjes ne prishtine ne ato data ose ju kan than se ju ka vdek te lajmerohet, sipas fjalve qe kam degjuar ne familje adoptuesve kohe pas kohe edhe ate me shum rezerva pasi qe nuk jan raporte te mira, kur me kan marr kta prind kta kan qen moshes 50 vjeqare ne diten qe me kan marr une kam qen shum i vogel dmth ne djep dhe kam qen i smure perderisa ka fjal se kam pas nje byzylyk ( toj) ne dore kur me kan marr por qe nuk e kam pa asnjeher, qebe per beben 2 lulak qe lidhet ose shirit qe lidhet bebja nje pembe me te bardh dhe nje kaltert poashtu edhe nje qebe kalter bardh, jan detaje qe besoj se mund ta kujtoj kushdo qe ka pas ket rast, ne spital prishtines kam marr te drejten permes drejtorit te spitalit ne qasje ne dokumete zyrtare kam kerku se bashku me puntor social dhe arkivor ne arkive te spitalit mbi 2 ore por pa sukses, kerkoj nga qdo lexues i ksaj faqe te lexoj historin komplet se perndryshe nuk ka kuptim dhe te njoftoj gjithkend pasi qe ka mundsi dikush vuan per mua mirpo une nuk edi e ka mundsi qe kam varr edhe pse jam gjall, kam kerku gjithkund per gjith ata qe mendojne se ketu po e postoj edhe ska kerku askund une kam kerku ne gjdo vend institucion qe ka lidhje me ket historin time por ka Qen e kot ka pas persona qe jan lajmeru por shumica kan qen jo njerz serioz ose kan pas vetum me marr info per mua asgje me shum pasi ata qe jan lajmeru qe te gjith kan pas te njejten metod Nena si nene nuk mund te sillet ne ato menyra Nena nese ka ber nje gabim nuk mendoj se e perserit prap te njejtin gabim prandaj kerkoj te postohet kjo histori faleminderit nga faqja histori te jetes.