Me ju tregu se je mire dhe ke bo pare,Ne syt e tyre shfaqet xhelozia e cila don me i... | Histori Të Jetës
Me ju tregu se je mire dhe ke bo pare,Ne syt e tyre shfaqet xhelozia e cila don me i

Me ju tregu se je mire dhe ke bo pare,Ne syt e tyre shfaqet xhelozia e cila don me i…

Me ju tregu se je mire dhe ke bo pare,Ne syt e tyre shfaqet xhelozia e cila don me i…-Mirmrama Shqiptar kudo qe jeni Gra e burra respekt per krejt juve.Kurr mos i ngoni fjalt e njerzve qe thojn ti nuk mundesh.Se aj e sheh pej pikpamjes te vet.Gjith kom menu se shqiptart ja dojn tmiren njani tjetrit,ama jo sish e vertet kjo pun.Me kan mir ta kan inati dojn me tlendu me xhelozi me kan keq munohen kishe po tnimojn po nvertet as nuk lodhen me te ndihmu.Deri kur kshtu ma?A kurr se pasnum dasht njani tjetrin a gjithmon pasnem menu veq per veten to, e qka bon shoku familjari aj tjetri sna ka ni?Po na gjith kishum pas qef me shkel tjetrin mundohuni me ma ndrru menjen se shum kisha pas deshir mos me pas ket menim per shqiptart.Un jam kan ni njeri deshtak ku ska pas ku shkon ma keq,krejt kan kesh me mu krejt mkan than sen ske me bo.Krejt mkan than ti veq fjal ki se vepra asnjo.E une fell mrena meje gjithmon e kom dit se kom me bo pare edhe kom me kon i sukseshem.Ai vullnet mka majt e mka bo tfort me i perballu fjalt e njerzve.Kurr sjom kan i keqi i shoqnis as i kerkujna nrrethin tem.Gjith jom munu veq me kan i mir edhe i sinqert me njerzit po a besoni qe kurr kerkush sma ka ngjit doren per asni pun hiq.Koha ecke e punt nuk me ndryshojshin edhe pse le e rrit ne prishtin jom.Kush jeton ktu e din sa shum ka injoranta edhe sta fut kush nese nuk je dikushi.U munojsha me bo diqka me do biznise po nuk me ecke me deshtojshin gjithmone.Hyna me nifar kursi para 5 vjete nuk po du me tregu se qka per shkak te privatesis mos me mmnjoft njerzit kush jom.Ai kurs kur un e kom kry ma bojshiin pse po hup koh palidhje a nuk po te doket boll ma me deshtimet tua.Bile u deshprun edhe familja jem prej meje sa qe erdhem ne at dit ku babi me thojke djali jem sen ske me vyjt. Muni me paramenu se qysh jom ni ne ato momente nuk ka sen ma te vshtir se me u munu e mos me te ec.Po at kurs e kryva me sukses edhe diploma me met ne raft per 4 vjet kurr me to smujta sen me bo.Gjat ktyne 4 vjete un punojsha kamarjer ku mujsha veq sa me nxerr idaren e gojes,se nuk ish reni me kan ne gjendje me majt familjen apo diqka tjeter skom pas kapacitet edhe pse zemra me kajke me jav qu naj pare te shpija.Mas 4 vjete qe diplomoa jem nejti ne rafte dashti i lumi Zot erdh ni shok te un tha nkfor po lypet qikjo pun qishtu qishtu qishtu e kish pa ni konkurs.Smujsha me besu qe kom mu pranu,po shkova ne test pranus qaq te vlerson i huji sa qe me thoshin ku je kon ma heret ti.Dashti Allahu me pranun ne fillim e kom pas rrogen 500 euro ne mujt,dojsah me fluturu prej gzimit.Filloj ndjenja e krenaris prej familjes ndaj meje.S’kish sen ma mir,aty ku punoj sot e asaj dite veq kom shku tu hyp ne pozit.Ndash besoni ndash mos besoni po e kom rrogen 5mij euro ne mujt.Jav kam ngjit krahin familjes ne gjdo aspekt.Shoqnin e kom minimizu ne maximum.Prej krejt shoqnis qe i kom tash jon 3 veta e ateher kam pas shok shum ma shum qe dilsha me ta.Po kur fillova me bo pare edhe me u bo i zoti i vetes ja nisen me xhelozu ja nisen me i kallzu ftyrat e veta tverteta.Mbike men ajo fjala Interes mirmengjes,ma nuk thojshin hajde dalim pijna kafe.Po hajde mere kerrin edhe dalim.I provokojsha ja bojsha jo se kom kerrin,ani thojshin kur vjen kerri hajde merna.Jom befasu shum me do njerz qe ka koh si shoh psh ka 7-8 muj per shkak te puneve te gjith te angazhum.Kur takona me ta edhe ju tregoj se jom bo i sukseshem mas gjithe atyre vujtjev,punen e mir po kerrin e mir po rroga e mir po.A besoni qe nuk me thojn urime ose me ju buzqesh ftyra po shkojn i rrudhin syt prej xhelozis edhe veq e sillin kryt.Vallah quditna po non stop e falenderoj Zotin per krejt tmirat qe mi ka dhan se tash i pash njerzit e vertet kush jon.Perpos familjes kush te miren spo ta dojke.Mundohni me u bo shum te sukseshem edhe me punu fort per punen qe e keni.Mos u deshproni asnjeher ne jet se nese punoni fort suksesi do tju vjen.Ma boni hallall qe fola kaq shum po e pash kit faqe rastesisht edhe pata nevoj me shkru per temen tem shpresoj qe sju kom lodh Naten e Mire.