fbpx

Masi qe vizat po na leshohen , Shpresoj se do na presin mire mergimtaret ashtu siq i presim ne dhe

Masi qe vizat po na leshohen , Shpresoj se do na presin mire mergimtaret ashtu siq i presim ne dhe…!


Masi qe vizat po na leshohen , Shpresoj se do na presin mire mergimtaret ashtu siq i presim ne dhe – Pershendetje histori te jetes  kom deshir me shkrujt rreth vizave se kjo pun tash u bo boz te na , po mdoekt i erdh funi edhe ksaj pune.Un jom ni djal nga komuna e ferizajit jetoj edhe punoj ne prishtin me ni rrog mesatare prej 350 euro po jetoj me shoqnin e mi hala dmth me ciemrat banesen e pagujna bashk edhe krejt shpenziemt tjera i kryjna bashk secili punojna diqka sa mos me nejt.Me ju than tdrejten kto pare qe i mar jon shum pak se me 350 euro ndit tsodit sen smunesh me ba un mas pari hala skom gru e fmi e po nina pak ma i let po ja dal pa naj veshtirsi tmadhe po qka kur vjen puna te gruja edhe te fmija qka me ba  un me kto 350 euro , dikush tash nashta thot qu kryje naj shkoll po un kom kry fakultetin edhe fakulteti ma ka siguru qit pun ku jom un dmth me aftsit e mija jom hi qitu ku jom.Po ktu nkosov puna nuk paguhet qysh duhet,krejt e din ktahen jeta shum e vshtir  ne gjdo aspekt.Kom vendos me dal jasht dit e para qe na i lshojn vizat atje kom halla mixhallar daj teze krejt kapak i kom atje sidomos ne gjermani mas shumti , po tutna qe kur shkoj kan me ndryshu raporter mes neve qe jena ne kosov dhe atynev ne gurbet.Pse kan me ndryshu ? Kan me ndryshu se , ata mendojne qe ne do ju bohemi barrr atynev kur te shkojme atje edhe kena me prit veq prej tynev !  Ama jo sosht e vertet kjo , t’patken po foli per veten.Un krejt qka kerkoj , prej atynev atje esht me mnimu me i rregullu letrat edhe me gjet naj pune.As nuk po ju kerkoj pare , as nuk po ju kerkoj asgje tjeter veq fillimin le tma nimojn pak.E edhe ma hiq nuk po du me ardh puna me ma kthy shpinen ata mu , se na  i presum shum mir kur tvin.Kom qef edhe ata me mprit mir , un nuk i pres mire per nnaj far interesi.Jo vallahi  i pres mir se i du edhe kom respekt tmadh per ta , se kurr njet tem sjom nvar prej kerkujna ne gurbet hiq hiq hqi as un as bab as nan as kerkush , kena pas pak po jena kan te kenaqur.Qka mendoni ju fansa te kesaj faqe , a thu kan me na prit mir mergimtaret apo pernime ka me ndodh qikjohja qe kan me  ndryshu raportet mes neve dhe atynev.Shpesoj qe un nuk kom te drejt ky ke veq ni menim i jemi besoj qe do me kuptoni te gjith pse e kam shkruajtur ket , kisha pas qef mendimin e mergimtareve.! Masi qe vizat po na leshohen , Shpresoj se do na presin mire mergimtaret ashtu siq i presim ne dhe

';