Kur zihem me Burrin nderhyn Vjehrra, i thash "Jan punet tona dhe Ju mos nderhyni", ata me merrnin inat aq shum sa... | Histori Të Jetës

Kur zihem

Kur zihem me Burrin nderhyn Vjehrra, i thash “Jan punet tona dhe Ju mos nderhyni”, ata me merrnin inat aq shum sa…

Kur zihem me Burrin nderhyn Vjehrra, i thash “Jan punet tona dhe Ju mos nderhyni”, ata me merrnin inat aq shum sa… – Pershendetje dua te ndaje me ju nje pjese te veshtire te jetes time (anonim ju lutem). Isha vec 17 vjec kur fillova lidhjen me nje djale aso kohe 20 vjec pas nji viti bashke menduam se njiheshim mjaftushem dhe filluam tu tregonim familjareve tone donim qe ta vazhdonim lidhjen der kur te mbaroja un universitetin por nuk ndodhi keshtu familja e tij moren vesh qe un do tranferohesha ne nje qytet me te mir per shkollen dhe nuk e pranuan kete gje djalin e kishin ne pune private shum te mire dhe mendonin qe me largimin tim do hiqte dhe ai dore nga puna prane familjes per te qen me mua insistuan ne menyra te ndryshme te fejoheshim dhe ja dolen pas fejese filluan problemet un hoqa dore nga dega qe doja aq shum sa per tme mbyllur gojen me cuan shkolle part-time tanime nuk ishim si ne lidhje, ai nuk ishte me ai djali qe cmendej pas meje dhe perputhej ne gjithcka me mua. Filluan zenkat debatet sepse un kisha njohur djalin perfekt(ashu e quaja dhe pse e di qe perfektesia nuk ekziston) dhe me doli nje njeri krejt ndryshe. Vitet kalonin dhe gjerat perkeqesoheshin. Ai kish qen dhe vazhdonte te ishte pjese e bizhozit ,llotove me te madhe. U zhyste ne borxhe, per kte i kerkoja shpesh llogari dhe ai me ofendonte. Me turperonte nsy te familjes se tij, me bertiste me shante me lendonte pa mas. Familja e tij shikonte qe ziheshim. Por mama e tij gjithmone me kerkonte llogari mua pse ma merzit djalin thoshte ,un i thoja qe jan punet tona dhe ju esht mir mos nderhyni ata me merrnin inat aq shum sa shkonin e i flisnin keq djalit te tyre per mua, nuk durova me dhe shkova i tregova mamase se tij qe djalin e keni te lenduur me borxhe. Pasi kishte fol me djalin vjen e me thote mua qe djali im shum pak para kishte borxh. Jo i them se esht ne fyt i kam lexuar un msg ku kerkon ndihme shokeve te ka genjyer djali. Ajo prap insistonte nga inati se gjthm donte qe tma hidhte mua fajin per cdo zenke te tonen. Ne biznesin e tyre privat ndihmoja dhe un me pune. Beja sa mundesha por nga gjith ky mllef i mbledhur nga te kater anet ata nuk ma vleresuan asnjeher punen. U thonin cdo dite djalit qe e fejuara jote nuk punon nuk na ndihmon nuk na respekton dhe i fejuari im tanime prej 6 vitesh qe besonte cdo fjale te tyre me kerkonte mua llogari pse nk i bej qejfin prinderve te tij dhe si mos me keq me ofendonte ne sy te tyre. Ne ziheshim ndersa ata fare prane nesh benin sikur sdegjonin, i behej qejfi se gjasme shyqyr cuni i degjonte ata dhe jo mua. Un qaja pothuajse cdo dite, ne rrinim me jave pa folur. I flisja kur ishim vetem ju lusja mos me ofendonte me nsy tfamiljes tij se ishte shum keq per mua ,asnjeher nk me degjoj . shpesh i thoja qe shiko se kshu sic po vepron fejeses tone do i vij fundi. Ti sjeton dot pa mua thoshte dhe sapo e frynin tshpis kapej si mos me keq me mua. Derisa nje dit durimit tim i erdhi fundi. Pas debatit qe patem ate dite un i thash po iki ne shtepin time, ik me tha. Ika me te vertet, u largova vete, hoqa dore pasi nk kisha me fuqi te luftoja kundra te gjitheve. Nuk pata asnje mbeshtetje, asnje perkrahje, aspak dashuri… Tanime jam vetem. Kam gjithcka qe me mohoi ai… Por nk kam ate, se pavaresisht te gjithave vazhdoj ta dashuroj. Dua mendimin tuaj. A do duronit per hir te dashurise?!