Kur e lejsha djalin me Vjehrren n'vend se mi dhan me pi qumsht Ajo i japke uj, djali unt sa her e shihja dhe... | Histori Të Jetës

qumsht

Kur e lejsha djalin me Vjehrren n’vend se mi dhan me pi qumsht Ajo i japke uj, djali unt sa her e shihja dhe…

Kur e lejsha djalin me Vjehrren n’vend se mi dhan me pi qumsht Ajo i japke uj, djali unt sa her e shihja dhe… – Mirdita. Ju lutem anonyme. Jam nje nënë e nje djalit 3 vjeq. Jam 25 vjeqare. Ne moshen 19 vjeq jam martuar me nje djal. Une jetoj ne mergim dhe aj djali jetonte me babin e vet ne itali. Nje anatar i familjes me njoftoj me at djal. U martuam aj erdh tek une ne zvicerr. Babi im ja gjet nje vend pune. Pasi hyni ne pun ja filloj te me thot qe une sduhet te shkoj tek prinderit e mi. Nuk dojke qe te shkoj te vizitoj familjen time ne kosov se ashtu i thojke nena e tij. Vjerra jetonte ne kosov. Ajo me thojke qe un nuk duhet te veshi fustana te shkurt, pantolla e tjer… por qikat e veta i veshin miniqat shum te shkurt dhe ajo thojke kto jan te reja e une vetum 20 vjet i kisha. Kaluan 3 vite une mbeta shtatzen ajo i thojke burrit tim qe un duhet me hek femin por nuk pranova. Me lindi djali ajo errdh me vjerrin ne vizit e une ne at koh isha duke kryer shkollen e mjeksis. Te merkuren dhe te ejten shkojsha ne shkoll, kur nje dit errdha ne shtepi ajo ishte duke majtur beben e 3 jave ne wc’ja kishte hek pampersin edhe une u qmenda kur e pash tu ba ashtu me fmin tem. Burri jem i pashpyrt sikur nana vet ishte ne pun dhe kur erdh i tregova aj nuk me besojke. Pas nje kohe ajo erdh prap ne vizit. Une punojshna e ajo nejke me djalin tim qe i kishte 7 muaj. Ne vend qe mi dhan qumsht me pi i japke uj vetum uj. Kur u kthejsha nga puna djali im ishte i uritur dhe burri prap sme besojke se une sdojshna me lan djali tim me vjerr ajo e malltretojke. Pastaj kaluan 3 vite une u ndava nga burri se ma me humbi durimi. Burri ishte fajtor aj e lejonte nene e tij te bej maltretim ndaj fmis dhe ndaj meje edhe burri bejke maltretim ndaj meje. Pasi u ndava e kuptova qe vjerra kish qen e martuar para shum here se te martohet me vjerrin tim. Burri par ishte nda nga ajo se ajo dite neper kafe me burra tjer e bejke probleme ne katun. Vjerra i ka 3 qika. 2 qika jan nda nga burrat e 3ten e ka pa martu. Ajo boll e ka shpirtin e djegt. Por tasht ish burri jem me shkrun. Me therret ne telefon me thot se duhet me bisedu por une as qe dua te sho me sy edhe pse e di qe kam nje djal me ta. Por ato jan familje shkatrrune sdua qe djali im te merr edukaten e tynve edhe une jam e re nuk dua nje jet me maltretim me vuajtje. Une punoj shum. 12 or ne dit. Jetoj te prinderit. Mami im me kupton shum por babi aj sme ndihmon hiq sja nin. Me viket thot se do ti kthej gjerat ndryshe. Kerkon para nga un, thot se aj do ta nal punon sdo te punon ma per ne e une shkatrrohum duke punuar dhe e ruaj paren shum. Nuk dal kurr me shoqeri. Vetum pun shpi se sdua qe njerzit te flasin per mua e ruaj veten shum. Jam shum ne hall. Dua te jem vetem me nje vend ku mund ta shliroj mendjen por nuk po mundem me gjet as ate vend.