kohes se luftes

Gjate kohes se luftes serbet me lan shtatzane, familja me perjashtun prej shpis se nuk kam pranu me hek fmijen!

Gjate kohes se luftes serbet me lan shtatzane, familja me perjashtun prej shpis se nuk kam pranu me hek fmijen! – Pershendetje te gjitheve juve ne kete faqe po du me kalxu edhe une historin time qe ka filu prej shume kohesh. Sot jam nje nane 40 vjeqare e pamartuar. E di qe tingellon qesharake kur thom jam nane dhe e pamartume asnjeher. Na kemi jetu ne Kosove me familjen tem jemi kon shum te lumtur mkan pas veq ni qik edhe vllau jem ma i ri se une, gjate kohes se luftes une i kam pas 19-20 vjet edhe si krejt shqiptart qe kan hek gjat luftes kemi hek edhe na shum, fatkeqsisht mu mkan dhunu gjate kohes luftes per kete sen ndjehna shum shum keq cdo dit nuk kalon pa e fajesu veten edhe nuk di a me qujt fatkeqsi apo farbardhesi qe une kam mbet shtatzon per shkak atij perdhunimi. Masi u kry lufta ju kam kallxu familjes edhe ata than ne rregull sepse e dishin qka kem hek nluft per qe mkan dhunu so kurgjo se shumica e femnave e kan pas fatin si temin edhe familja nuk pranoj qe une me mbajt beben po une kurrsesi nuk dojsha me hek edhe pse eshte gjaku i nje shkau e disha qe po rritet nje fryt brenda meje edhe vendosa me majt fmin mos me abortu, familja jem me perjashtun prej shpis me qiten nrruge sot e asaj dite nuk e di qysh munet me ja bo prindi evladit atohen. Nejse qato koh me tvertet shum veshtir isha shtatzon me krejt djemt qe u njoftojsha ne at kohe kerkush sme pranojke kshtu siq isha. Nejse gjeta vendbanim e gjeta edhe nje pune me fshi edhe e linda djalin, sot jetojm jasht ne France me djal ky u rrit eshte tu shkollu per mjeksi edhe kur mpyt per baben e vet i thom qe i ka vdek sa jam kon shtatzon, dhe per familjen tem i kam thon qe kan vdek gjate nje aksidenti rrugore. Eshte nje fmij shume i mbar, shume i zgjut kurr asnjeher probleme sme ka sjell ne shpi mirpo edhe une e di vet qka kam hek per me rrit tu la e tu pastru banjo thallkut, amo po du me thon qe pernime ja ka vlejt cdo mund per kete fmi sepse jam teper e lumtur me to, tash jam njoftu me nje francez eshte shum njeri i mir besoj qe ky ka me ja zavendesu baben djalit tem. Edhe nje mesazh e kam per te gjitha ato gra qe i abortojn fmin e tyne qe e kan me dashnin e jetes tvet nuk e di qysh kan ftyr qysh munden me myt nje jete, nje shpirt qe rritet brenda teje. Allahu eshte 1 dhe ai ja qon rriskun fmis tvet une kam hek teper perveti njet por sot jetoj e lumtur edhe pse me mungon shum familja ime por ata sdojn me ni per mu. Kshtu qe gra e femna ne pergjithsesi mos i abortoni fmin, luftoni per ta sa tkeni mundesi se ju ndihmon Allahu per me i rrit,