"Fukaraja kur bene para nuk njef Zot e lere me familje",Burri e ka nje te dashur e cila esht e fejuar dhe esht... | Histori Të Jetës

“Fukaraja kur bene para nuk njef Zot e lere me familje”,Burri e ka nje te dashur e cila esht e fejuar dhe esht…

“Fukaraja kur bene para nuk njef Zot e lere me familje”,Burri e ka nje te dashur e cila esht e fejuar dhe esht…-Ju lutem aninim jam nje nene dhe kam dy femije isha e martuare me nje burre qe tash mendoj se ai nuk me ka dashure kurr edhe pse une isha ne gjendje te beja qmos per te harrova veten time duke punuare me mishe e me shpirt qe ta rrisim standardin jetesor se burri im vinte nga nje familje me 5 vllezer dhe te varfer dhe me e keqja te nenqmuare edhe nga rrethi ku jetonin puna e varfris …nuk ka familje pa probleme mendova por ne ate mas nuk ma kishte marre mendja qe ka varfri dhe shoqerija jone me i perbuze ne ate form nuk ma kishte marre mendja kurre … Ishim student dhe situata politike e asaj kohe ishte shume e rend dhe te fejuarin tim e burgosen vetem pse ishim student dhe mbas lirimit nga burgu vendosi te ikim nga vendi edhe pse une nuk isha e pajtimit qe ta lem vendin se kurre kurre nuk e kam dasht gurbetin … ikem si student dhe jeta jone mori nje kahje krejt tjeter prejt studentje qe isha beja punet qe mergimi na i ofroj pastroja wc pastroja kufoma e ate ne moshen e nje 21 vjeqarje … kalonin ditet kalonin muajt dhe u bene 10 vjete pa pare njeri te familjes me sy se ishim azilkerkus …kur kam pare vellaun tim nuk e kam njohure se ishte ba burr e une e kisha lane 10 vjeq … siq ju tregova me lart se harrova veten time duke punuare qe ta ngrisim standaritin e jetes se kuneterve dhe te vjehrrive se u betova qe do te punojm dhe mos te tallen komshit siq u tallen me ta …ja arritem me mund te madhe dhe i bem te gjitha ama te gjitha shkollimi i kunetve martesat shpija objekte kerre pushime te gjitha keto me shume i gezuan kunete se sa femija e mije … Vendosem per mu kthy ne Kosove … por kur morrem vendimin mu kthy ateher ndryshun gjerat …nuk ishte me ajo dashuria qe kishin per ne as nga vjehrrit e as nga kunet …. ateher filloj tmerri … them tmerre se ne kishim ik ne mergim me dashurin femirore te padjallezuar se 10 vite mungesa e atedheut e beri te veten na idealizoj vendlindjen dhe menduam qe edhe ata kishin dashurin siq kishim ne per ta …Menduam se i bem te gjithe qe te krenohen me veten e tyre …po vetem kur u kthym pash mejher fetyrat e tyre te pangopura edhe pse kishin mjaft para kishin pune jo veq per veten e tyre por edhe per nipa e mbesa te palindur kishim te gjitha te gjitha … Edhe pse i kishin te gjitha atyre ju pengoj kthyrja jone se ishin mesuar te jetonin jeten e Bosave me gjipa me gra ne shpi e femra plot e kjo ju peng siq u pa shume … burri im ne fillim i qortojke per sjelljet e tyre por me kohe e bene edhe ate si veten e tyre …harroj burri gruan harroj baba femijen…. vjehrra ishte krenare per te bamet e djemve te saj i kam djemt per 7 gra dhe nuk i bejke pershtypje aspak kur shifke nuset e djemve me lot ne sy kur i shifke mbesat e nipat me lot ne sy se per te parja ishte gjitheqka … burri im nuk kishte te ndalur nje pas nje u shtyjshin ne gara se cili po ze me shume zogza e ato ne mosh te femijve te tyre … Nese i kam then qe mos mos se nuk te ka hije se kemi femijen ne rend te marteses me thoshke mos me llomotit mos fol moj e semure kjo jete e tmerrit kaloj mbi 7 vjete deri sa u lidhe me nje femer nese muj ta quaj femer ajo ishte 22 vjeq ne ate kohe vetem gjyseviti kishin diferenc me femijen tim …shkova ne zyre tek ajo femer dhe i thash nese do burrin tim eja banu gruja e dyte e tije se me mire te thon te gjithe ky i “zoti “ ka dy gra se sa me te pa shokt e shoqet e femijeve neper rruge se vajza sa here vinte nga shkolla ishte me lot ne sy duke i treguare shoqet qe ta pam baben ne kete vend e ne ate vend … por ajo femer nuk pranoje te jete gruja e tij ta beje jeten e gruas siq beja une se titulli grua kishte nje status tjeter e jo dashnore gruja nuk kishte dhurata gruja nuk kish ato gjera firmato qe kishite dashnorja gruja nuk kishte gjip siq kishte dashnorja qe ajo dashnore jo qe kishte veq burrin tim por kishte edhe nje djal deshmori per te dashure qe bashkejetojshin ne kryqytet siq me tha edhe ai djal kesaj nuk i mjaftojn 400 eurot e mija po kjo femer do me shume kjo femer me kishte tradhtuare tere kohen edhe me tjere biznismens vetem tash kam marre vesh kur u lidhe me burre tendin se mi verboi syte dashuria qe kisha per te dhe kisha besim shume ne te … une dhe i fejuari i saj ishim ne te njejten situat si me kishte rrejt mu burri udhtim zyrtare ashtu e kishte rrejt ajo te fejurin e saj po shkoj me shoqe per 4 dite ne shqiperi ishin datat e njejta dulen fotot dhe rrenat burrit tim vetem kishin fillu ti hargjohen nuk kishte me se cka te na thojke … dhe keshtu qe çdo here ndegjoni fjalet e plakave se ato jane provuare me jeten …se fukaraja kur bene para nuk njef Zot e lere me familje e femije …. I kisha lute te gjitha vajzat e reja qe mos prishni familje siq prishi kjo femer siq beri kjo femer femijen tim me lot me vujtje dhe plag ne shpirt se te gjithe nje dite do ti lem parat do ta lem luksin e do te varrosemi ne dy metra katrore