Duro se je femer duro se ke femij,Nje femer ka te drejt ta zgjedh rrugen e vet dhe... | Histori Të Jetës

Duro se ke femij duro se je femer,Nje femer ka te drejt ta zgjedh rrugen e vet dhe

Duro se je femer duro se ke femij,Nje femer ka te drejt ta zgjedh rrugen e vet dhe…

Duro se je femer duro se ke femij ,Nje femer ka te drejt ta zgjedh rrugen e vet dhee…-Te nderuara Zoja, apo Gra, apo Vajza… gjithashtu edhe bota Mashkullore, duhet te luftoni per te drejtat e juve…mundeni me postu me emer nuk ka problem. Shpesh her mendoj se ngjarjet qka postohen ne kete faqe jan te shpikura per ti terhequr lexues te ndryshem… Por keto storje jane te verteta sepse jan storje qe shumica i kan pa me sy te vet, apo kan ndegju, apo i kan perjetu, apo i kan shkaktu… Me dhemb ne zemer kur shof Vajzat qe postojne dhe ndihen te dobeta per te luftuar… me dhemb zemra kur komentuesit perdorin fjale si :” duro, sepse ke femij” apo “duro, sepse je femen”… Apo shpesh perdorin edhe fjala te kota dhe te ndyta gje qe eshte banale dhe pa edukat. Por un po ju pyes te dashur lexues, a ja vlene ta hudhesh jeten per nje person qe nuk ta din vleren, mos u ngutni, e njejta vlen edhe per boten mashkullore, shpesh her edhe ata mashtrohen ne regull jemi ne dijeni te gjth per kete. Por pse nuk luftoni per vetveten, pse nuk hapni syte dhe nuk kerkoni lumturine por kerkoni vetem martesen dhe femijet dhe shkatrroni jeten per kend??? Per qka??? Per tu “rahatuar” sepse mandej ju ike koha??? Femijet?? Jo, femijet nuk kan qef me pa nanen e tyre te maltretuur nga burri, femijet ma perpara jetojn ner nje cope letre bashk me nanen vetem qe mos tja shohin lotet… ateher per qka po duron? Nese qendroni dhe duroni per :”hater te fmijeve” ju ata femij i shakterroni me shum. Nese qendroni sepse HALLKU flet, ateher ju nuk e doni vetveten e as femijet por hallkun. Nese duroni sepse nuk keni mbeshtetje ekonomike dhe jeni vetem eshte e kuptueshme, dhe e veshtire, por un ju them se gjithqka eshte e mundur. Ti lejme moralet, kanunet ne te kaluaren, nje Femer ka te drejte te dal me kend do dhe kur te don dhe sa her don, nje femen ka te drejt me zgjedh rrugen e vet, nje femen ka te drejt te punon dhe te studjon, nje femen ka te drejt te martohet edhe 2 her 3 her sa her te don, nje femer ka te drejt te kenaqet me shoqnin e vet dhe te jetoj… Leni fosilet patriarkale te pushojne ne te kaluaren… hecni perpara, lirohuni mos duroni…kur doni te liroheni nga te keqijat? A nuk po e shini se sa shpejt po shkojne vitet?Dhe ju po vazhdon te duroni torturat nga nje burr, te cilin do mundesh ta gjesh edhe me te mire.Po besoj shum sepse ai i cili ju maltreton dhe ju torturon ai nuk ju dashuron.Ndjej dhimbje kur lexoj se si trajtohen femrat shqiptare, keshtu nuk e meriton as edhe femra me e keqe ne bote.E lere me nje femer e cila esht e drejte dhe kujdeset ndaj familjes se saj.Ju uroj te gjithve nje weekend te kendshem.