Burri im me ushqen dhe kujdeset per mua,Nese doni dashurin e burrit ateher respektojeni dhe bejeni te... | Histori Të Jetës

Burri im me ushqen dhe kujdeset per mua,Nese doni dashurin e burrit ateher respektojeni dhe bejeni te…

Burri im me ushqen dhe kujdeset per mua,Nese doni dashurin e burrit ateher respektojeni dhe bejeni te…-Es selam alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu…Së pari deshta ta Falenderoj Allahun që ma dhuroj një burrë të sinqertë dhe të devotshëm dhe jam shumë e Lumtur Elhamdulilah.Edhe un si gjith ju deshta ta ndaj historin e jetës time…”Bën mir se e mira te kthehet”.Un jam një nene 27 vjecare Allahu me ka beku me dy djem te mrekullueshem…Historia e jetes time është une prej se isha e vogel kam jetu te nena plak e babait tim sepse ajo ishte e vetme babai im kur e kupton qe nuk ka kush te kujdeset per plaken edhe pse ishte nene ime por ne ishim femij te vegjel babai im e len punen atje ne gjermani dhe kthehet ne shtepi per tu kujdes per nene plake por un gjith si e vogel a kam dashur shum dhe kam jetu me ate edhe pse e kam dite qe kam prind se kemi qen afer me shtepi por un prej e vogel kam flejt me te se ajo me ka dashur shum qe mos te ndihet ajo vetem kam flejt me te Por babai im dhe nena ime u kujdes per te sikur te ishte nena e tyre, se shumicen e rasetve i shoh qe edhe per nenat nuk kujdesen ashtu siq jan kujdes prindit emi �Por kur fillova te ritem fillova vet te kujdesem per punet per plaken sepse ajo ishte e verber dhe nuk mundte te del as per nevojen e vet por une gjithmon isha pran saj edhe pse isha femij un kur e nisha qe don me dal ne tualet u cojsha ta dergoj dhe me perqafojke me thonte bij flej se ti je e re un do dal vetem thojsha jo se mund te rezohesh dhe ashtu jam kujdes per te e kam ushqi e kam pastru kur nuk e kamlen vetem njeher pata shku te dajt me mamin dhe ishte babai aty me plaken por une vetem qajsha ate nat te dajt se pse e lash vetem plaken ashtu jam kujdes qe nuk kam ndje as lodhje deri sa kur i bera 17 vjet ajo vdiq,ajo ishte si te jet nena ime kur vdiq ajo un u ndjeva shum bosh edhe pse e kisha familjen por une u pata msu me te e doja aq shum sa qe ka be vite qe ka vdek por mua ende me mungon,dhe cdo her qe e kujtoj them O Allah beje prej banorve te Xhennetit dhe me bashko me te ne Xhennet ashtu siq ishim ketu.Isha ne shkollen e mesme dhe si cdo femer kisha propzime nga meshkujt por une nuk kisha deshir te kem lidhje me askend sepse qellimi im ishte qe une te vazhdoj studimet dhe pastaj gjitha vijn ne vendin e vet… por ne vitin e katert kur me propozoj burri im isha me shoqet dhe u njoftuam aty gjeja e par qe me pelqej te aj ishte sjellja e tij ishte besimtar dhe me tha qe un te percjell gjat koh nuk kam ndermend te tallem me ty un te dua sinqerisht dhe nuk dua me te demtu une e shikova ne ato sy i bukur i sjellshem i ndershem besimtar edhe pse une ateher nuk isha e udhezuar por nuk i thash asgje thash un pa lejen e prinderve nuk mund te te jap asnje fjal thash nese me don sinqerisht dhe deshiron qe un te jem bashkeshortja jote thash ta bejm familjarisht qe edhe pse falim pastaj nuk ka fjal qe mem pa te tjeret me then bija e filanit me meshkujt naper kafe nuk kisha deshir qe tja ul vleren prinderve te mi… un sa shkova ne shtepi i them mami dua te flas me ty por une nga emocionet dhe nga turpi nuk disha se si ti them dhe disi i tregova mamit thash keshtu keshtu thash un nuk dua te bej gjera qe ju hidhrojn juve thash tregoi babait nese babai pajtohet le te takohet me te se me ka then qe dua te takohem edhe me babain tend nena buzqeshi tha ok do flas dhe do te tregoj thash nen nese jeni ju dakort po nese ju nuk pajtoheni nuk ka gje sepse un nuk kam kaluar dhe as nuk do te vuaj haha�Nena i tregon babait babai ne at moment i kishte mbush syt me lot dhe kishte then kto jan lot gezimi sepse ndjehem krenar per bijen time qe ne ka tregu dhe nuk ka be gjera tinza meje… dhe burri im flet me Profesorin tim i cili ishte daja im thot keshtu keshtu dua ta kerkoj doren e mbeses tuaj a mund te shkosh te familja, erdh daja im biseduan me prindet e mi dhe mbeti vetem babai te takohet me burrin tim, dolen ishin takuar kishin biseduar babait tim i kishte pelqy tha ishte njeri tamam ashtu siq dua un por nje fjal qe ja kishte then burri im babai im tha bij ty vet vendos tash tha me tha qe nese don me e kry fakultetun un nuk ja ndaloj por me punu une skam qef mem punu gruaja, jam vet ashtu xheloz un do jem aj qe do kujdesem per te…edhe une ati u preka pak thash pse nuk ma tha mua ket gje?! rija mendoja cka te bej sepse ishte nje zgjidhje e rend duhet te heq dore nga fakulteti qe gjithmon e kisha si ender qe un te behem nje piktore por deshtoi filluam te flasim tha ty edin por ket drejtim cka e ke mar ty tha duhet ta dish qe esht mekat i madh te jesh piktore te bejsh figura te njerezve ne at bot do japesh llogari tha para Allahut tha Allahu i ka mallku piktoret qe vizatojn krijesa edhe un fillova te mendohem te Allahun apo ta hidheroj Allahun! ��Hoqa dor edhe pse me tha mere naj drejtim tjeter psh arkitektura apo dizajni.. un hoqa dor u fejova me te jemi te lumtur qe 9 vite jemi bashk dhe deri me sot krejt ato fjalet ashtu u ben esht i sjellshem sillet me mua si te jem ndonje princesh,qe sa vjet jemi bashk asnjeher sme ka lenduar apo mem rendu me naj fjal edhe pse ne cdo familje ka ndonje mosmarveshje por un kur hidherohem dicka heshti edhe aj kur hidhrohet dicka hesht dhe kur qetsohemi flasim dhe gjithcka regullohet nuk edi un qe sa vjet qe jemi hidhru edhe skemi fol dmth ishte nje koh e shkurt ma shum se 2 ore nuk mujm me mbajt idhnim por aq shum kujdeset un nuk edi se si me e shpjegu burri im per mua esht si nje vella, shok, burrë..��Para 6 muajsh isha e semur burri mori pushim dhe u kujdeste per mua mjeket me than qe ke problem me Hernia Diskale dhe duhet te operohesh patjeter ai nuk me tregoi mua sepse mjeku kur e shikoj rezinancen magnetike vetem e mori burin tim dhe biseduan dicka jasht un e shokiva nje her ne syt e tij si lot thash cka u be nuk me tregojke une direkt thash tka then qe te operohem apo me thoshte jo thojsha pse merzitesh tu duhet te jesh i kenaqur qe na ka sprovu Allahu tani ne dy duhet te jemi me te durueshem thash do operohem te gjith mjeket me thonin jo me u operu se jet sakat pse rezikon kaq jeten fillo me fizioterapi filliva cdo dit por asgje filloi te me mpihet kemba nuk e nijsha aspak por un ashtu u kujdessha per femijet dhe burri shkoj te punoj se punon jasht shtetit cdo dit ne tel duke me then aje me mir un i thojsha po me mir jam ka mem kalu i beri dy jav pun kur me telefonon prap me thot kam me ardh kam me te dergu ne Turqi une jo thojsha kam me vazhdu me terpai mos e len punun puno edhe pak deri para ramazanit bile thojsha per ramazan esht ne shtepi ai nuk me ndegjoi erdh tha nuk te le un ne ket gjendje nuk ke aspak permisim u ben 5 muaj un nuk kisha asnje ndryshim vetem vija duke u ber me keq nuk kam len vend pa shku por asgje deri sa foli me mjeket ne Turqi aj kur i pa rezultatet i ka then qe jo kjo urgjent duhet te operohet se nese nuk operohet do paralizohet dhe ka then qe fizioterapia nuk i ndihmon asgje vetem se me keq e kan demtu… E pyeti mjekun tha kur ta sjelli se tha per mu un sonte nisna neser jemi atje aj i tha po te ejten jeni ktu te premten do e operoj kur aritem ne Turqi.Kur erdh mjeku me kontrolli kemben nuk mujsha me e leviz shum pak tha mjeku urgjent sot do e operoj se i kan mbet shum pak mund te paralizohet me muren shpejt drejt ne operim edhe pse nuk ishte nje operacion i leht por un aspak nuk kisha frik edhe pse mendojsha se kur ta dal nga operumi ndoshta me sdo te mundem te ec perseri por ju mbeshteta Allahut thash Allahu edin cila esht ma hajr per mua Hyra ne operim kur une ende isha me anastezi dhe kur fillova te bij ne mend vetem e kam nij zerin tim duke e Falenderu Allahun tu be dhiker Nuk ka hyjni tjeter qe meriton te adhurohet pervec Allahut, Ai është i pa rival, Atij i takon Sundimi dhe Falenderimi dhe Ai është i Gjithfuqishmi mbi cdo gjë…
(ska ndryshim e as forc pa ndihmen e Allahut) ….. dhe Falenderumi I takon Allahut e nuk ka Force pervec Forces se Tij!dhe une duke e ndegju zerin tim duke ber dhiker hapa syt thash ku jam kur e shikoj mjekun tha u zgjove Masha’Allah duke e permend Allahun edhe un drejt i shikoj kembet e mija kur e pash qe un mund ti leviz kembet e mija thash Allahu Ekber un nuk kam asnje dhimbje mund t’i leviz kembet e mija ishin lot gezimi dhe duke e falenderu Allahun qe perseri me kthej ne gjendjen normale isha shum mir mjeku me tha qe operacioni u kry me sukses dhe me tregoj qe me ka vnu impllant dhe shtrafa por kur me tha qe 1 vjet nuk do te mundesh me ra as ne sexhde as ne ruku u merzita shum thash pse u operova kur Allahut nuk mundem ti bej sexhde ,ate nat vetem kam qajt por kisha ne krah burrin qe me keshillonte me fjal duke me then ti duhet ta Falenderosh Allahun qe nuk je paralizu kjo kalon do besh pak saber deri sa te sherohesh se mjeku me tha qe mbas 1 vjetve do te jesh siq ke qen krejt normal un tani kam be 4 jav qe jam operu dhe gjithcka esht normale nuk ndjej as dhimbje mundem te leviz edhe pse kam impllant dmth Allahu me sheroj edhe me shpejt se sa mendonim sepse Allahu e dinte qellimin tim pse qajsha se dert e kisha namazin dhe se sdo mundet gjat koh ti bi ne sexhde edhe pse falem ulet me nijet por un qajsha edhe pse nuk kisha dhimbje thojsha ma mir ta kisha duru dhimten pse u operova bile ashtu me dhimt por kam mujt me ra sexhde,por nuk e din knaqsin e namazit pervec atyre qe falen…
Por prej dites mbas operimit qe mjeku me tha 3 muj te rij shtrit por burri im cdo her esht afer meje dhe me ndihmon te cohem dhe kujdeset per krejt punet e shtepis kujdeset per femijet dhe nuk me len te leviz asnje minut thot ti shtriju uzhivaj un jam ktu dhe nje dit kur me kap mem cu cdoher me shkoj mendja te Nena plak thash sikur ta kisha par vetem nje her te bisedoj me te,ti tregoj per jeten time dhe ti tregoj qe une jam duke i shijuar ato duat e tua ato lutje urime qe ajo bente per mua cdo her qe e ushqeja,kujdesa per te me vite tash ashtu siq u kujdesa un per te Allahu ma dhuroj nje burrë qe kujdeset per mua, cdo her qe me con cdo her qe me ushqen mua me kujtohet se njejt ashtu siq u kujdesa un per te…ehhh sikur te mundja ta shoh vetem nje her aq shum me ka mar malli qe vetem kur e permend emrin tend me shkojn lotet dhe bej dua qe Allahu tna bashkoj ne xhennet. Pra sa te mundeni beni vepra te mira sepse Allahu nuk ta humb mundin dhe cdo e mir kthehet!Dhe ne fund deshta tjau them nese deshironi te keni jet te lumtur Burri kerkon respekt po jau dhat burrit respektin burri jau kthen me shum te mira edhe plus edhe buri do t’ju respektoj dhe besoj qe nuk vjen puna me ju lendu! flas per ato qe jan burra se per bureca nuk flas qe pin alkohol e dalin me femra ajo esht krejt ceshtje tjeter….Ma beni hallall qe e kam zgjat shumë Allahu ju nderoft dhe ju dhasht jete te rehatshme dhe ju knaqt…Selam!