Axhallaret u treguan te padrejt qe na i lan gjysherit, Babi ka dhon shum para per ta dhe ne fund ju kthye me te keq... | Histori Të Jetës

Axhallaret u treguan te padrejt qe na i lan gjysherit, Babi ka dhon shum para per ta dhe ne fund ju kthye me te keq…

Axhallaret u treguan te padrejt qe na i lan gjysherit, Babi ka dhon shum para per ta dhe ne fund ju kthye me te keq….-Kete storie eshte e nje shoqes don me publiku Pershendetje Histori te jetes. Lufta na dergoi ne zvicerr gjysherit u bene sebep qe ne te kthehemi ne Kosove.Babai im i degjoi dhe u kthye duke mendu qe tashme qe lufta ka mbaru dhe ne Kosove do te behet mire.Kur u kthyem ne ne Kosove agjallaret qe mbeten ne zvicerr te i bene presion babes tone qe te kthehet dhe i premtuan qe do kujdesen per ne por nuk doli ashtu ata shum shpejt i hengren fjalt e tyre dhe ne mbetem ne meshire te nje rroge minimale qysh eshte ne Kosove.Femijet e agjallareve kan kry shkolla dhe kan mrri shum ne jete kurse babai yne nuk mendoj fare per neve dhe na ktheu ne Kosove.Tashme jane bere disa vite prej se jemi kthy dhe ne femit kemi marr vendim te ecim nga ky vend qe nuk na ofroi asgje te mire deri tash.Jemi mundu me punu me kto kushte siq jane por Kot nuk mund te besh jete te mire ne Kosove vetem te mbijetosh .Agjallaret u treguan shum te padrejte sepse asnjeri nuk sakrifikoi per gjysherit asnjeri nuk e prishi jeten e vet ne zvicerr qe te vin e te kujdeset per pleqt ne Kosove.E kuptoj qe ata e kan jeten e tyre por nuk eshte dasht te japin premtime e te mos i mbajne.Kur nuk je i zoti me i dal krah dikuj ma mir ish kan mos me pa fol e jo mi ba presion vlllaut mu kthy e me ja prish jeten ni familje.Ne si fmi nuk i duam ata sepse na lan keq kur me se shumti patem nevoje Babai im e ka kuptu qe vllaznilleku nuk ja kan kthy met mire sepse dikur ishte babai yn qe i mbajti ata kurse ata ja kthyen me te keq..tani qe ne do te shkojme ne Kanada agjallaret po dojne mu tranu po munohet me qdo kusht mos me na lan me dal sepse pleqt ende jane gjalle dhe nese ne ikim obligohen edhe ata mi kqyr qe deri sot nuk u kujtun.E di qe shumica kini me kritiku e me than qa kini prit prej tyne punoni vet ose dikush prej juve munet mi arsyetu qe kinse edhe ata e kan zor e kan familje por kur femit e tyne kan kry fakultete qe kushtojn dhjetra mijra franga dhe skan lan vend te botes qe se kan vizitu atehere smunum me than qe ata po hekun e skan as per veti qata snimojn se vetem kush ka pare mundet me ba jete edhe lluks si ata..kan mujt me marr dikon prej neve atje por skan dasht ..asnjehre sju kemi lyp kurr asgje por pleqt qe ne i kqyrim jane edhe prind e tyre…paraprakisht qitne veten ne poziten tone qysh ju kish dok kur vllau prej nane e prej babe bon jet lluksi te premton qe ka mundu met ndihmu me tana por ndodh e kunderta ty te len ne mshire te fatit..”Sot i kemi ndreq punt dhe shyqyr skemi nevoje per ta por nje gje dua tju them spo ta bojke kurgjo armiku qa po ta bojka i yti.